Zakończył się 31. festiwal EnergaCamerimage | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zakończył się 31. festiwal EnergaCamerimage

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: uczestnicy gali zamknięcia na scenie CKK Jordanki

Wielkie filmy i wielcy twórcy kina w Toruniu – zakończył się 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage 2023.

Festiwal odbywał się w Toruniu od 11 do 18 listopda 2023 r. Widzowie mieli w tym czasie okazję obejrzeć dziesiątki filmów z całego świata. Część z nich startowała w konkursach, będących częścią festiwalu.

Jak co roku ostatni wieczór festiwalu to wieczór nagród i wyróżnień, zarówno tych specjalnych, jak i konkursowych. W 2023 r. ceremonia zamknięcia odbyła się 18 listopada w CKK Jordanki.

W konkursie głównym wyróżniono następujących twórców i ich fimy:

 • Złota Żaba: „The New Boy”, zdj.  i reż. Warwick Thornton
 • Srebrna Żaba: „Hrabia”, zdj. Ed Lachman, reż. Pablo Larraín
 • Brązowa Żaba: „Biedne istoty”, zdj. Robbie Ryan, reż. Yorgos Lanthimos

Zwycięzca Złotej Żaby został także laureatem Nagrody Publiczności.

>>> Przejdź do pełnej listy nagród i wyróżnień
 
Nie zabrakło nagród specjalnych. I tak Nagrodę Dyrektora Festiwalu w 2023 roku odebrał aktor Peter Dinklage. Znany z takich filmów jak „Cyrano”, „Zgon na pogrzebie”,  „Trzech billboardów za Ebbing, Missouri” rzeszy widzów kojarz się przede wszystkim z serialem „Gra o tron”.

Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera otrzymał Krzysztof Zanussi. Reżyser odebrał ją z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. - Jest dla mnie zaszczytem, że mogę wręczyć Złotą Żabę mistrzowi kina, profesorowi sztuki filmowej, który jeden ze swoich filmów „Rok spokojnego słońca” nakręcił właśnie tu, w Toruniumówił prezydent Michał Zaleski na scenie CKK Jordanki.

Galę Zamknięcia uświetnił specjalny pokaz filmu pt. „She Came to Me”, w którym udział wzięli reżyserka Rebecca Miller oraz aktorzy Peter Dinklage i Joanna Kulig.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...