Przeprowadzimy audyty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przeprowadzimy audyty

Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: prezydent Paweł Gulewski stoi w otoczeniu dziennikarzy, którzy trzymają mikrofony, są kamery

Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.

- Audyty to nie tylko delimitacja i identyfikowanie obszarów kryzysowych, to również rekomendacje, wariantowanie modeli realizacji polityk miejskich z myślą o mieszkańcach. Jest to bardzo ważne dla nas. Jesteśmy już gotowi do tego, aby w niedługim czasie przejść do realizacji ich zlecenia. Dotyczyłyby one kilku obszarów – zakomunikował prezydent Paweł Gulewski podczas briefingu prasowego, jaki odbył się 13 czerwca 2024 r.

Specjalnie powołany zespół, na czele którego stanęła Aneta Pietrzak, skarbnik miasta, dokonał przeglądu sporządzanych okresowo lub doraźnie sprawozdań, audytów czy też kontroli. W efekcie zidentyfikowano cztery obszary, dla których zostaną wypracowane rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia, jak również identyfikacji obszarów kryzysowych, w perspektywie do 2030 r., Obszary, o których mowa, to:

  1. infrastruktura sportowa i rekreacyjna – m.in. kwestie zarządcze, analiza odpłatności,
  2. infrastruktura kultury – m.in. zarządzanie instytucjami, sposób formułowania programów i strategii rozwoju kultury na najbliższe lata,
  3. gospodarowanie nieruchomościami na terenie miasta – m.in. zarządzanie zarówno budynkami, jak i zasobem terenów inwestycyjnych bądź potencjalnych inwestycyjnych,
  4. transport zbiorowy – m.in. kwestie zarządcze, rozpatrywanie w aspekcie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia, czyli gmin sąsiadujących.

- Zależy nam przede wszystkim na zidentyfikowaniu „punktu zero” jeśli chodzi o ocenę funkcjonowania naszego miasta. Mamy wystąpienia pokontrolne, które wskazują, co należy poprawić. Nie jest to tajemnicą, wszystkie wyniki audytów są jawne, tak będzie też w przypadku tych, które dopiero rozpoczniemy. Dla planowania strategicznych kierunków rozwoju naszego miasta w zakresie wspomnianych obszarów potrzebujemy modelowych wskazań i wariantów działania – podsumował prezydent Paweł Gulewski.

W kolejnych tematach audyty będą przeprowadzane przez pracowników Urzędu Miasta Torunia, jednak ze wsparciem zewnętrznym. Pierwszy obszar to udzielanie zamówień publicznych: kwestie procedur, PZP, realizacji postępowań przetargowych, zapytań itp. Drugi to nadzór właścicielski, a więc spółki miejskie i sposób zarządzania nimi, sposób stawiania celów zarządczych i ich egzekwowania.

Zagadnieniem, które pozostaje po stronie Urzędu Miasta, jest kształtowanie projektu budżetu na rok 2025. – Będziemy rozmawiali ze specjalistami o kierunkach i ewentualnym przemodelowaniu metodologii tworzenia budżetu – zapowiedział Prezydent Paweł Gulewski.

Jak poinformował prezydent, już rozpoczęły się prace związane z audytem infrastruktury sportowej, jeśli chodzi o pozostałe obszary, przewiduje się, że postępowania zostaną ogłoszone w II kwartale 2024 r.

Aktualnie trwają prace nad określeniem szczegółowych opisów przedmiotu zamówienia dla poszczególnych obszarów. Kolejnym krokiem będzie oszacowanie wartości zamówień, harmonogramu realizacji i zaplanowanie odpowiednich środków w budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej, przed wszczęciem postępowań na wybór wykonawców w jednym z trybów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.