Przeprowadzimy audyty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przeprowadzimy audyty

Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: prezydent Paweł Gulewski stoi w otoczeniu dziennikarzy, którzy trzymają mikrofony, są kamery

Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.

- Audyty to nie tylko delimitacja i identyfikowanie obszarów kryzysowych, to również rekomendacje, wariantowanie modeli realizacji polityk miejskich z myślą o mieszkańcach. Jest to bardzo ważne dla nas. Jesteśmy już gotowi do tego, aby w niedługim czasie przejść do realizacji ich zlecenia. Dotyczyłyby one kilku obszarów – zakomunikował prezydent Paweł Gulewski podczas briefingu prasowego, jaki odbył się 13 czerwca 2024 r.

Specjalnie powołany zespół, na czele którego stanęła Aneta Pietrzak, skarbnik miasta, dokonał przeglądu sporządzanych okresowo lub doraźnie sprawozdań, audytów czy też kontroli. W efekcie zidentyfikowano cztery obszary, dla których zostaną wypracowane rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia, jak również identyfikacji obszarów kryzysowych, w perspektywie do 2030 r., Obszary, o których mowa, to:

 1. infrastruktura sportowa i rekreacyjna – m.in. kwestie zarządcze, analiza odpłatności,
 2. infrastruktura kultury – m.in. zarządzanie instytucjami, sposób formułowania programów i strategii rozwoju kultury na najbliższe lata,
 3. gospodarowanie nieruchomościami na terenie miasta – m.in. zarządzanie zarówno budynkami, jak i zasobem terenów inwestycyjnych bądź potencjalnych inwestycyjnych,
 4. transport zbiorowy – m.in. kwestie zarządcze, rozpatrywanie w aspekcie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia, czyli gmin sąsiadujących.

- Zależy nam przede wszystkim na zidentyfikowaniu „punktu zero” jeśli chodzi o ocenę funkcjonowania naszego miasta. Mamy wystąpienia pokontrolne, które wskazują, co należy poprawić. Nie jest to tajemnicą, wszystkie wyniki audytów są jawne, tak będzie też w przypadku tych, które dopiero rozpoczniemy. Dla planowania strategicznych kierunków rozwoju naszego miasta w zakresie wspomnianych obszarów potrzebujemy modelowych wskazań i wariantów działania – podsumował prezydent Paweł Gulewski.

W kolejnych tematach audyty będą przeprowadzane przez pracowników Urzędu Miasta Torunia, jednak ze wsparciem zewnętrznym. Pierwszy obszar to udzielanie zamówień publicznych: kwestie procedur, PZP, realizacji postępowań przetargowych, zapytań itp. Drugi to nadzór właścicielski, a więc spółki miejskie i sposób zarządzania nimi, sposób stawiania celów zarządczych i ich egzekwowania.

Zagadnieniem, które pozostaje po stronie Urzędu Miasta, jest kształtowanie projektu budżetu na rok 2025. – Będziemy rozmawiali ze specjalistami o kierunkach i ewentualnym przemodelowaniu metodologii tworzenia budżetu – zapowiedział Prezydent Paweł Gulewski.

Jak poinformował prezydent, już rozpoczęły się prace związane z audytem infrastruktury sportowej, jeśli chodzi o pozostałe obszary, przewiduje się, że postępowania zostaną ogłoszone w II kwartale 2024 r.

Aktualnie trwają prace nad określeniem szczegółowych opisów przedmiotu zamówienia dla poszczególnych obszarów. Kolejnym krokiem będzie oszacowanie wartości zamówień, harmonogramu realizacji i zaplanowanie odpowiednich środków w budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej, przed wszczęciem postępowań na wybór wykonawców w jednym z trybów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.