Pokażą zawody zanikające | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pokażą zawody zanikające

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na wystawę plenerową „Chronione branże obszaru staromiejskiego Torunia w obiektywie artystów fotografików”. Na 16 planszach wystawionych na Rynku Staromiejskim, będzie można oglądać portrety toruńskich fryzjerów, piekarzy, introligatorów, kowali, szklarzy czy jubilerów.

Kiedy dopada nas zepsuty but, za ciasna obrączka czy konieczność zrobienia dodatkowej dziurki w pasku to mamy spory problem. Znalezienie dobrego i taniego fachowca jest dziś trudne. Pewne branże zanikają i nie dlatego, że nie ma na nie zapotrzebowania. Zwyczajnie nie dają rady w warunkach wolnego rynku, kiedy trzeba uzbierać pieniądze na ZUS i czynsz. Władze Torunia wspierają funkcjonowanie punktów usługowych i zakładów rzemieślniczych poprzez system ulg i preferencji podatkowych. Dzięki temu nadal na toruńskiej starówce działa wiele małych biznesów prowadzących działalność usługową.

Związek Polskich Artystów Fotografików z Okręgu Kujawsko-Pomorskiego stworzył projekt fotograficzny, w którym artyści: Justyna Rojek, Zbigniew Filipiak, Stanisław Jasiński, Jacek Kutyba, Marek Czarnecki, Jacek Chmielewski, Andrzej Skowroński zatrzymali w kadrach chwile z życia toruńskich zdunów, cukierników, modystek czy kuśnierzy.  

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu organizuje wystawę plenerową (16 plansz wystawienniczych o wymiarach 121 cm/173 cm), którą będzie można oglądać od 18 do 30 maja 2018 roku. Na wernisażu wystawy w najbliższy piątek (18.05.2018) ok. godz. 10:30 pojawi się większość bohaterów fotografii, artyści którzy wykonali zdjęcia i przedstawiciele władz Torunia. System wystawienniczy pojawi się w zachodniej pierzei Rynku Staromiejskiego (przy pomniku Flisaka).

Mieszkańcy Torunia oraz turyści odwiedzający nasze miasto będą mieli okazję zapoznać się z rzemiosłem niejednokrotnie przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Wystawa ma pokazać rolę rzemieślników dla toruńskiej gospodarki, ale także dla podtrzymania rodzinnych oraz kulturowych tradycji. Chodzi o zainteresowanie torunian usługami świadczonymi przez tych przedsiębiorców w zawodach powszechnie uznawanych za zanikające oraz budowanie pozytywnego wizerunku kształcenia branżowego.

Fot. Jacek Chmielewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
  Miasto
  W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
 • Na zdjęciu: widać dłonie, na klawiaturze laptopa
  Biznes, Miasto
  Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
 • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
 • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
 • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
 • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
 • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.