Końcowe prace w Parku Francuskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Końcowe prace w Parku Francuskim

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: teren parku kieszonkowego przygotowany do nasadzeń

Ruszyła realizacja drugiego etapu prac związanych z zagospodarowaniem parku kieszonkowego przy ul. Polnej/Strehla i Fieldorfa Nila.

Teren przy ul. Polnej/Strehla i Fieldorfa Nila został przekazany wykonawcy - toruńskiej firmie zieleniarskiej Rubus Verde Dariusz Malinowski. Do niej należy uzupełnienie nasadzeniami prac budowlanych, wykonanych w 2023 r. W Parku Francuskim pojawią się krzewy, żywopłoty i obwódki strzyżone, byliny, pnącza, trawy ozdobne, zostanie także założony trawnik oraz automatyczny system nawadniania. Łącznie 80% parku stanowić będzie powierzchnia biologicznie czynna.

Prace potrwają, zgodnie z harmonogramem, do końca lipca 2024 r.

W Parku Francuskim pojawią się takie nasadzenia, jak:

  • 57 krzewów iglastych: jałowiec pospolity „Repanda”, cis pospolity, cyprysik lawsona „Stewartii”;
  • 465 krzewów liściastych: berberys Thunberga „Green Carpet” i „Red Chief”, żylistek szorstki „Plena”, hortensja drzewiasta „Grandiflora”, jaśminowiec wonny „Aureus”, pięciornik krzewiasty „Red Ace”, migdałek trójklapowy, ognik szkarłatny „Red Column” i „Soleil d’Or”, pęcherznica kalinolistna „Luteus”, róża okrywowa „Chimo” i „The Fairy”, bez czarny „Gerda”, tawuła japońska „Goldflame;
  • 1195 roślin wchodzących w skład żywopłotu i obwódki strzyżonej z krzewów liściastych (imitujące ogrody w stylu wersalskim) – irga błyszcząca, porzeczka alpejska, ligustr pospolity „Lodense”;
  • 108 traw ozdobnych (miskant chiński „Silberfeder”, rozplenica japońska „Rubrum”;
  • 10 pnączy, które stworzą w duchu adaptacji do zmian klimatu swoiste zielone zadaszenia na wykonanych pergolach - łukach triumfalnych: winorośl pachnąca „Tomek” i „Ania”, winorośl amurska, trzmielina Fortune’a „Chatten Gold”;
  • 4132 szt. bylin: aster alpejski „Albus”, wrzos pospolity „Boskoop” i Allegretto”, goździk siny „Rubin”, goździk pierzasty, dyptam jesionolistny, naparstnica zwyczajna „Carillon”, jeżówka purpurowa, wrzosiec czerwony, liliowiec ogrodowy „Stella d’Oro”, funkia, kosaciec bródkowy. Do tego lawenda wąskolistna, rozmaryn lekarski, hyzop lekarski, szałwia omszona, czy macierzanka cytrynowa będą tworzyć ogród ziołowy w stylu francuskim. Pojawią się również: liatra kłosowa, lebiodka pospolita, perowskia łabodolistna, płomyk szydlasty, odętka wirginijska, rudbekia błyskotliwa, rozchodnik karpacki, tulipany, przetacznik kłosowy oraz barwinek większy;
  • trawnik na powierzchni 1876 m kw.

Fot. Agnieszka Bielecka (wrzesień 2023 r.)

Najczęściej czytane aktualności

  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.