Terapia (P)SZOK-owa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Terapia (P)SZOK-owa

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
Terapia (P)SZOK-owa

W Toruniu funkcjonują dwa punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-i). Odpowiadając na lokalne potrzeby, stworzyliśmy mieszkańcom możliwość oddawania w nich różnego rodzaju odpadów problemowych i niebezpiecznych, pochodzących z gospodarstw domowych. Dzięki temu PSZOK-i stanowią integralny element systemu gospodarki odpadami i jeden z kluczy do osiągnięcia wymaganych prawem poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.

Wiele rodzajów odpadów nie powinno trafiać do podstawionych przy posesjach pojemników. PSZOK jest więc miejscem, w którym mieszkańcy mogą je oddać w sposób zgodny z przepisami, nieodpłatnie, bez oczekiwania na akcję „wystawka” czy zbiórkę w formule mobilnej. – Zapewne torunianie kojarzą pojawiające się w lokalnej telewizji spoty dotyczące PSZOK-ów. W ten sposób chcemy ich zachęcać do korzystania z tej formy pozbywania się odpadówmówi Rafał Pietrucień – Zastępca Prezydenta Torunia - Liczymy, że obecnie toruńskie PSZOK-i nie są dla mieszkańców zaskoczeniem, a raczej wkomponowały się w nasz krajobraz i stały się naturalnym elementem systemu gospodarki odpadami w Toruniu.

Czym właściwie jest PSZOK? Jest to miejsce, w którym mieszkańcy, w ramach ponoszonej opłaty za odpady, mogą bezpłatnie oddać większość wytwarzanych w gospodarstwie domowym odpadów – w dogodnym dla siebie czasie. Do PSZOK-u można dostarczyć tylko posegregowane odpady. Oprócz surowców wtórnych, takich jak metale i tworzywa sztuczne, makulatura oraz szkło, mieszkańcy mogą przynieść tu również odpady niebezpieczne i problemowe. Do pierwszej grupy zaliczyć można m.in. opakowania po farbach, przeterminowane leki, tusze do drukarek, detergenty, świetlówki, zużyte baterie i akumulatory czy popsuty elektrosprzęt. Natomiast wśród odpadów problemowych znajdują się m.in. opakowania z drewna, stare meble, dywany i wykładziny, tekstylia, zużyte opony samochodowe oraz odpady poremontowe. Do PSZOK-u mieszkańcy dostarczają także odpady biodegradowalne, tzw. zielone, czyli skoszoną trawę, zgrabione liście czy drobne gałęzie (więcej informacji dot. PSZOK-u znaleźć można na stronie https://odpady.torun.pl/strona/punkty-pszok-0).

- Prowadzenie jednego z toruńskich PSZOK-ów uwzględnia dodatkowo działania wpisujące się w realizację idei zapobiegania powstawaniu odpadów. Funkcjonuje tam bowiem Odzyskownia, do której można przynosić niepotrzebne, ale sprawne przedmioty. Zależy nam, by lokalna społeczność miała poczucie postępowania zgodnego z ochroną środowiska, w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym, ale również w myśl idei: „tobie niepotrzebne, komuś przydatne” – dodaje Rafał Pietrucień.

Najczęściej czytane aktualności

  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.