Niemiecko-wojenne wizje | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Niemiecko-wojenne wizje

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

W poniedziałek, 6 listopada 2023 r. zapraszamy na szóste spotkanie z cyklu "Toruń tylko zaPLANowany". Katarzyna Kluczwajd opowie o... Wielkim Toruniu z okupacyjnych wizji urbanistycznych. Do zobaczenia o godz. 18.00 w Książnicy Kopernikańskiej.

Katarzyna Kluczwajd: - Okupanci w urbanistycznym i architektonicznym planowaniu Wielkiego Torunia zamierzali udowadniać odwieczny niemiecki charakter miasta oraz kształtować jego świetność jako niemieckiego ośrodka gospodarki, kultury i nauki. Ujednolicanie (Vereinigung) zabudowy śródmieścia określali jako "porządkowanie", które miało miastu nadać niemiecki charakter i styl (Heimatschutzstil).

Co by było, gdyby wdrożono plan urbanistyczny z 1940 roku z architektonicznymi wizjami prof. Hansa Döllgasta z Monachium? Gdyby powstały gmachy urzędów, szpital centralny, wielkie kompleksy - sportowy i kulturalny, kina, baseny z łaźniami, port handlowy, dwa nowe mosty? Gdyby przeniesiony został dworzec Toruń Miasto? Co by było, gdyby Vereinigung objęło Dwór Artusa? Można też zadać pytanie dotyczące epoki następnej - co by było, gdyby w Dworze Artusa pozostały urządzone na nowo w wojennym czasie kawiarnia i kręgielnia?

Pytania dotyczą też owego twórcy projektów dla Torunia, którego zawodowa biografia milczy o aktywności w latach 1939-1945. Przed 1939 rokiem Döllgast zasłynął jako autor kościołów, po 1945 roku jako kreator rekonstrukcji obiektów zniszczonych podczas wojny i architekt odbudowy Monachium.

Jak miała wyglądać przestrzeń centralnego placu Torunia (pl. Rapackiego), placu nazwanego imieniem nazisty Horsta Wessela, który zginął z rąk komunistów i z którego Niemcy uczynili "męczennika"? Czy ustawiony tu nowy pomnik Kopernika wedle projektu Josepha Thoraka stanowiłby konkurencję dla monumentu na Rynku Staromiejskim? Jak zmieniłaby się panorama miasta od strony Wisły, gdyby na skraju tego placu wzniesiono miejski hotel?

Niemiecko-wojenne projektowanie to bardziej wizje niż plany, które dopiero dziś odkrywamy. Uzupełniają wiedzę o dziejach miasta, architektury itd., ale też stanowią inspirację do refleksji głębszej natury: o wartościowaniu dziedzictwa, o granicach dowolności kreacji w odniesieniu do żywej tkanki miasta, także o tym, że historia lubi się powtarzać.

Data: 
06.11.2023 18:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Górale na Placu Dominikańskim
    Kultura, Miasto
    Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • Kultura, Miasto
    Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.