ID zawartości
3811

Życie i twórczość Karola Lipińskiego. Wykład z recitalem

Opis wydarzenia

25 września 2024 r. wspólnie z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną zapraszamy na wykład połączony z recitalem - "Życie i twórczość Karola Lipińskiego". 

W Książnicy Kopernikańskiej wystąpią: Paweł Szukiewicz - skrzypce oraz dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska, teoretyk muzyki i muzykolog. Wydarzenie odbędzie się w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

W trakcie spotkania usłyszymy następujące utwory:

  •    Karol Lipiński - Polonez op. 29 nr 1
  •    Karol Lipiński - Polonez op. 29 nr 3
  •    Niccolo Paganini - Kaprys op. 1 nr 1
  •    Niccolo Paganini - Kaprys op. 1 nr 17

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1558597158343958

Karol Lipiński to postać wielowymiarowa - wirtuoz skrzypiec, kompozytor, dyrygent, pedagog. Podczas jednej ze swoich licznych podróży artystycznych, w 1817 r., poznał Niccolò Paganiniego, który zaproponował Lipińskiemu wspólne występy. Polak lubił włoskiego skrzypka, jednak nie bezkrytycznie - nigdy nie pozwolił zdominować się "diabelskiej" wirtuozerii Paganiniego, zachował swój styl. Z kolei Paganini pytany o to, kto jest pierwszym skrzypkiem Europy, miał odpowiedzieć: "Kto jest pierwszym - nie wiem, ale drugim jest z pewnością Lipiński". Po śmierci Paganiniego Polak otrzymał jedne z jego najlepszych skrzypiec. Jak spotkanie Lipińskiego i Paganiniego wpłynęło na życie i twórczość polskiego wirtuoza? Jakie miejsce na muzycznej mapie europejskiego romantyzmu zajmuje jego artystyczne dziedzictwo? Między innymi o tym opowie dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska. Wykład zilustruje recital w wykonaniu Pawła Szukiewicza.

Dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska - teoretyk muzyki, muzykolog, dr nauk humanistycznych, dr hab. sztuki. Od 2001 r. związana z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie realizuje różnorodne projekty badawcze oraz prowadzi Pracownię Kultury Muzycznej i Folklorystyki działającą przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku. Jej zainteresowania naukowe obejmują kulturę muzyczną XX i XXI wieku, w szczególności twórczość Zygmunta Mycielskiego oraz działalność Marii Modrakowskiej. Jest autorką m.in. książki "Folklor muzyczny w twórczości kompozytorów polskich XX wieku" (Bydgoszcz 2021). W latach 2001–2015 współpracowała z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy jako wykładowca i juror szeregu imprez. Od 2011 r. jest jurorem Konkursów Wiedzy Muzycznej, które organizuje Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Paweł Szukiewicz ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu w klasie mgr Anny Fiedeń. Obecnie odbywa studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Pawła Radzińskiego. Swoje umiejętności doskonalił u pedagogów takich jak: Bartosz Bryła, Małgorzata Skorupa, Maurizio Sciaretta. Uczestniczył w konkursach muzycznych w Bałoszycach oraz w Łańcucie. Brał udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie (nagroda specjalna), X Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy (III nagroda) oraz w konkursie i festiwalu muzycznym Muzika be sienų na Litwie (I nagroda).

Czas trwania wykładu z recitalem: ok. 50 min.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Książnica Kopernikańska
Organizator
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia
Koncert
Spotkanie
Położenie

Narodowe Czytanie "Kordiana" w bibliotekach Książnicy

Opis wydarzenia

W sobotę, 7 września 2024 r., cała Polska czyta "Kordiana" Juliusza Słowackiego. - I my też. Jednak odczytamy go po swojemu. Mamy nadzieję, że nasze podejście do klasyki literatury polskiej przypadnie Wam do gustu - informuje Książnica Kopernikańska.

W Mediatece w Młynach przy ul. Kościuszki 77 Książnica przygotowała dla Was escape room. W centrum wydarzeń umieszczono dramat Słowackiego, jednak nie tyle znajomość tekstu będzie mieć znaczenie, co umiejętność szybkiego kojarzenia fraz i zwinnego posługiwania się rymami. 

Przyda się również talent do rozwiązywania zagadek (oczywiście ukrytych w tekście) i zamiłowanie do zabaw językowych. Do mediatecznego escape roomu może wejść każdy - w pojedynkę lub w zespole, mile widziane całe rodziny. Na finalistów będą czekać niespodzianki. Zapraszamy od godz. 9.00 do 13.00.

Za "Kordiana" weźmiemy się również w Mediatece Raszei - także od godz. 9.00 do 13.00. Fragmenty utworu znajdziecie na schodach w całej Bibliotece. Inne zostaną ukryte w balonach, które będziecie mogli zabrać do domu.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Mediateka w Młynach
Organizator
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia
Inne
Spotkanie
Położenie

Teatralne życie książek. Spotkanie poświęcone powieści „Noce i dnie”

Opis wydarzenia

2 października 2024 r. dyskutujemy o "Nocach i dniach" - powieści i o spektaklu inspirowanym tekstem Marii Dąbrowskiej. Gośćmi Książnicy Kopernikańskiej będą aktorzy występujący w przestawieniu Teatru im. Wilama Horzycy oraz literaturoznawcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

W trakcie spotkania w Książnicy Kopernikańskiej będziemy rozmawiać m.in. o korespondencji sztuk, czyli tekstu Marii Dąbrowskiej i inspirowanego nim spektaklu, tendencjach obecnych w teatrze współczesnym, sposobach wykorzystywania klasycznych tekstów we współczesnych inscenizacjach, a także o tym, na ile i w jaki sposób powieść Dąbrowskiej stała się źródłem pytań stawianych w przedstawieniu, a jak została uzupełniona i obudowana innymi tekstami. Poruszymy również kwestię wykorzystania technologii cyfrowych w teatrze. W czasie rozmowy pojawi się także problematyka dotycząca relacji człowiek - natura, kwestia partnerstwa głównej pary bohaterów powieści i spektaklu, podobieństw i różnic w powieściowym i scenicznym obrazie.

Ponadto spróbujemy odpowiedzieć na pytania:

  • Czym była powieść Dąbrowskiej w momencie jej ukazania się i jak została odebrana?
  • Jak wygląda recepcja inspirowanego nią spektaklu?
  • Jakie pytania stawiała Dąbrowska ponad 100 lat temu, a jakie stawiane są dziś w inscenizacji? I jakich odpowiedzi możemy na nie udzielić?

"Teatralne życie książek" zostało objęte wsparciem w formie grantu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Fot. Wojtek Szabelski/Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Książnica Kopernikańska
Organizator
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia
Inne
Spotkanie
Położenie

Spotkanie z Maciejem Siembiedą | Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze

Opis wydarzenia

Kolejnym gościem festiwalu literackiego Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze będzie Maciej Siembieda. Na spotkanie z pisarzem zapraszamy 19 września 2024 r. o godz. 18.00. W Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się prapremierowa prezentacja jego najnowszej powieści - "Kairos". Wstęp jest bezpłatny.

Maciej Siembieda - dziennikarz z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim - specjalizuje się w śledztwach historycznych. Trzykrotnie otrzymał za nie tzw. "polskiego Pulitzera", czyli nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, uznawaną za najwyższy laur zawodowy w kraju. Laureat ponad dwudziestu nagród w konkursach na reportaż. Jako pisarz debiutował w 2017 r. powieścią sensacyjną "444", która otworzyła cykl z Jakubem Kanią ("444", "Miejsce i imię", "Wotum", "Kukły", "Kołysanka" oraz "Orient"). W 2023 r. został uhonorowany Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru za powieść "Katharsis".

Terminy pozostałych spotkań w Książnicy Kopernikańskiej w ramach festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze:

3 października: Krzysztof P. Czyżewski

17 października: Jędrzej Pasierski

14 listopada: Wojciech Chmielarz

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patroni honorowi Festiwalu: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Patroni medialni Festiwalu: Booklips, Kultura Kryminału, Kultura w Zasięgu Kujawy i Pomorze, Zbrodnia w Bibliotece, Radio GRA, Radio Eska 2, TV Toruń

Partnerzy Festiwalu: Legimi, Teatr Muzyczny w Toruniu, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i spółka, Żywe Muzeum Piernika, Program Absolwenci UMK, Bliskie spotkania, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Książnica Kopernikańska
Organizator
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia
Spotkanie
Położenie

Fortyfikacje Księstwa Kurlandii i Semigalii, cz. 1

Opis wydarzenia

We wtorek 21 maja 2024 r. udamy się do Mitawy (łot. Jelgava). Zabierze nas tam dr Mariusz Balcerek, który w ten sposób rozpocznie nowy cykl spotkań online poświęconych fortyfikacjom na terenie Księstwa Kurlandii i Semigalii.

To temat stosunkowo mało znany, dlatego naszą wyprawę rozpoczniemy właśnie od twierdzy w Mitawie, która uchodziła za najważniejszą siedzibę księcia. Spotkanie na platformie Zoom rozpocznie się o godz. 17.00.

Link: https://zoom.us/j/96948061944

Identyfikator spotkania: 969 4806 1944

Po spotkaniu przewidziana jest dyskusja.

Przypomnijmy: Księstwo Kurlandii i Semigalii było księstwem lennym Korony Królestwa Polskiego. Powstało w 1561 r. po sekularyzacji inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego. Zamieszkiwali je Niemcy, Liwowie i Łotysze. Pierwszym świeckim księciem Kurlandii i Semigalii był ostatni mistrz krajowy zakonu, Gotthard Kettler.

Źródło ilustracji: [Lithen, J.]. [1703]. [Bilder av de åren 1701-1703 av generalkvartermästare Stuart befästade kurländska städerna Mitau, Bauske och Libau.] (SE/KrA/0426/014/1701:25). Riksarkivet, Szwecja.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Platforma Zoom
Organizator
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia
Spotkanie
Położenie

Pociąg do Imperium. Spotkanie z Mają Wolny

Opis wydarzenia

Maja Wolny przejechała Rosję wzdłuż i wszerz. Pokonała ponad 10 tys. kilometrów, pytając po drodze napotkanych Rosjan, jak postrzegają wojnę w Ukrainie, jak oceniają rządzących, dlaczego się nie buntują i czy wojna zmieniła ich stosunek do nie-Rosjan.

Relację z tej podróży znajdziecie w znakomitej książce reporterskiej "Pociąg do Imperium. Podróże po współczesnej Rosji" (Wydawnictwo Marginesy). Zanim jednak po nią sięgniecie, zapraszamy na spotkanie z Autorką: 24 maja o godz. 18.00 w Mediatece w Młynach /Kościuszki 77/. Wstęp jest bezpłatny.

Cezary Łazarewicz pisze: "Pociąg do Imperium to nie tylko zapis podróży po Rosji, ale przede wszystkim opis rosyjskiej mentalności: strachu, kompleksów, dumy, poczucia moralnej wyższości nad światem. Maja Wolny zabiera nas na wyprawę do wnętrza rosyjskiej duszy w szczególnym momencie ˗ w pierwszych dniach agresji Imperium na Ukrainę".

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Mediateka w Młynach
Organizator
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia
Spotkanie
Położenie

Europejskie puzzlo-granie - zobaczymy, co się stanie. Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Opis wydarzenia

Jak co roku zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Będzie dużo zabawy i śmiechu. Widzimy się w sobotę, 11 maja 2024 r. Oczywiście w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

W programie: rodzinny turniej puzzli, turnieje gier planszowych "Splendror", "Architekci. 7 cudów świata", "Pędzące żółwie", "Wsiąść do pociągu. Pierwsza podróż". Atrakcje towarzyszące: koło fortuny, warsztat rękodzieła, malowanie buziek, składanie obrazka z klocków Lego. Impreza potrwa od godz. 12.00 do 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

Uwaga: Na turniej układania puzzli oraz turnieje gier planszowych obowiązują zapisy - zgłoszenia przyjmujemy od 29 kwietnia do 9 maja. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia ślijcie na adres wypozyczalnia.gier@ksiaznica.torun.pl W zgłoszeniu należy podać numer kontaktowy, imię i nazwisko oraz wybraną nazwę drużyny.

Szczegółowy harmonogram Europejskiego puzzlo-grania

Turniej puzzli rodzinnych:

Start: 12:00;
Drużyny maksymalnie 4 osobowe, w tym obowiązkowo 1 dziecko;
Puzzle 500-elementowe;
Czas układania: 2h 30 minut.

Turnieje gier planszowych:

12:00 – "Wsiąść do pociągu. Pierwsza podróż" – wiek 6+
14:00 – "Architekci 7 cudów świata" – wiek 8+
15:00 – "Pędzące żółwie" – wiek 5+
16:00 – "Splendor" – wiek 15 +

Dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Unii Europejskiej.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Książnica Kopernikańska
Organizator
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia
Warsztaty
Inne
Położenie

Spotkanie z Anną Brzezińską

Opis wydarzenia

Autorka bestsellerowych "Córek Wawelu" powraca do Torunia z nową powieścią! Anna Brzezińska - ceniona pisarka i historyczka - zaprezentuje w Książnicy Kopernikańskiej "Mgłę" (Wydawnictwo Literackie).

Niegdyś Città di Sant’Angelo wydawało na świat słynnych rycerzy i budowniczych katedr. Osłabione herezjami i buntami, dzisiaj już tylko zachłannie broni swojego bogactwa i nienawidzi obcych. Historia chylącego się ku upadkowi miasta miesza się w książce z opowieścią o jednorękim Draco – szaleńcu i wybrańcu zarazem. Oskarżony o świętokradztwo, zostaje skazany na śmierć. Przed karą ostateczną chroni go córka kasztelana, której zwyczaj pozwala ułaskawić w noc karnawału jednego skazańca. Wygnany z Città di Sant’Angelo Draco wyrusza w długą podróż po sławę i zemstę.

Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się 7 maja 2024 r. o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego a także z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Książnica Kopernikańska
Organizator
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia
Spotkanie
Położenie