Woda i ścieki trafiły do muzeum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Woda i ścieki trafiły do muzeum

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 marca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Toruniowi przybyła nowa atrakcja turystyczna - Muzeum Techniki i Inżynierii Komunalnej. Placówka została otwarta 28 marca 2023 r. staraniem spółki Toruńskie Wodociągi w odnowionym budynku kompleksu stacji pomp "Stare Bielany" przy ul. św. Józefa.

Zabytkowe instalacje wodociągowe, pompy ręczne i elektryczne, stare wodomierze, sprzęt ratowniczy czy typowe wyposażenie biura sprzed czasów komputerów i telefonów – takie eksponaty, związane z rozwojem techniki wodociągowej i odprowadzaniem ścieków w Toruniu obejrzymy w nowej placówce. Muzeum mieści się w XIX-wiecznym budynku z czerwonej cegły, należącym do kompleksu wodociągowego "Stare Bielany". Dawny obiekt mieszkalny został gruntownie zrewitalizowany i zaadaptowany na cele wystawiennicze przy udziale środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Powstała tu interesująca ścieżka edukacyjna, przygotowana głównie z myślą o dzieciach i młodzieży ze szkół podstawowych, ale i klas starszych, umożliwiająca im poznawanie w atrakcyjnej formie dawnej techniki wodociągowej i kanalizacyjnej w Toruniuwyjaśnia Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.

Miejska spółka zrealizowała projekt głównie własnymi siłami, we współpracy merytorycznej z Muzeum Okręgowym w Toruniu oraz Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka. Wykonawcą prac budowlanych była firma Inwestycja Adam Humienny. Eksponaty pochodzą ze wszystkich oddziałów Toruńskich Wodociągów, m.in.: ujęć w Lubiczu i Czerniewicach, z Wydziału Gospodarki Osadowej, Wydziału Kanalizacji oraz Miejskiej Oczyszczalni Ścieków. W poszukiwaniu pamiątek minionej epoki przetrząsano też garaże i piwnice.

- Bardzo dziękuję pracownikom i pracowniczkom, zarządowi i radzie nadzorczej Toruńskich Wodociągów za przygotowanie tego miejsca, zrobionego z dużym pietyzmem, starannością i dbałością o szczegółymówi prezydent Torunia Michał Zaleski.W pespektywie innych zabytków naszego miasta nie jest to może obiekt najstarszy, bo zaledwie 130-letni, ale jest to również bardzo ciekawy fragment historii Torunia, związany z dostawą wody i rozwojem kanalizacji. Tu znajdowała się stacja pomp, tutaj wydobywano wodę i rozprowadzano ją po terenie miasta. To także miejsce, w którym pracowały tysiące osób. Przywrócenie historycznej wartości dawnemu obiektowi przemysłowemu i urządzenie w nim muzeum techniki, z wykorzystaniem na ten cel środków unijnych, jest strzałem w dziesiątkę.

Espozycja muzealna zajmuje cały parter budynku. Na piętrze przygotowano specjalne sale edukacyjne na zajęcia dla szkół i przedszkoli, udekorowane pracami o tematyce wodnej przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Strych został zagospodarowany na pomieszczenia biurowe. W piwnicy mieści się szatnia. W ramach projektu odnowiono też sąsiedni budynek dawnej stajni. 

Wędrówkę po muzeum i świecie techniki komunalnej rozpoczynamy od odpowiedzi na pytanie, SKĄD TA WODA I DLACZEGO JEST CZYSTA? Oprócz informacji o najwcześniejszych sposobach pobierania wody przedstawione są współczesne metody jej ujmowania i uzdatniania. Twórcy wystawy wskazują, że same pompy to nie wszystko – niezbędne są chociażby dostawy energii elektrycznej, codziennie wykonywane badania laboratoryjne czy utrzymywanie brygady ratowniczej z uwagi na używane do procesu oczyszczania wody środki chemiczne.
Woda musi trafić do każdego kranu. Dlatego w muzeum dowiemy się, CO W RURACH PISZCZY?, czyli jak wygląda system rozprowadzania wody, kontrola sprawności wodomierzy i całego skomplikowanego systemu, dzięki której każdy mieszkaniec Torunia może cieszyć się szklanką czystej i zdrowej wody.

Sporo ciekawostek zawiera dział poświęcony gospodarce ściekowej, związanej z eksploatacją i utrzymaniem sieci kanalizacyjnych odprowadzających nieczystości z domów, zakładów pracy, sklepów, dróg i parkingów. Obejrzymy system składający się z szeregu przewodów, przepompowni i tłoczni umożliwiających odprowadzenie nieczystości niemal z każdego miejsca w mieście.  Dowiemy się również, GDZIE TRAFIAJĄ MIEJSKIE ŚCIEKI? i w jaki sposób można zagospodarować powstałe w trakcie oczyszczania odpady. Makieta toruńskiej oczyszczalni pozwoli ocenić skalę i złożoność procesów, które zachodzą na poszczególnych etapach filtracji nieczystości.

CZASY SIĘ ZMIENIAJĄ, A WODA PŁYNIE DALEJ… Historia techniki wodociągowej i kanalizacyjnej to również historia Toruńskich Wodociągów. Atrakcją dla najmłodszych torunian może być możliwość obejrzenia typowego biura z lat 50-60. ubiegłego wieku - z maszyną do pisania, telefonem tarczowym  czy syfonem na wodę gazowaną. Oczywiście, jak na nowoczesne muzeum przystało, niektóre z eksponatów można dotknąć, wypróbować czy zrobić sobie selfie w stroju ratownika.

Muzeum będzie dostępne nieodpłatnie w dni robocze, w godzinach przedpołudniowych. - Chcemy też co drugą, trzecią sobotę miesiąca udostępniać cały ten kompleks - budynek muzeum łącznie z parkiem - mieszkańcom, aby mogli tu ciekawie spędzić czas z dziećmi czy wnukami – zapowiada prezes Władysław Majewski.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 6. Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry, Działanie 6.5 Rozwój potencjału endogenicznego regionu, schemat: Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej poprzez dostosowanie obiektów do pełnienia funkcji na rzecz kultury oraz infrastruktury uzdrowiskowej.

Fot. Wojtek Szabelski



Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Miasto
    Do 30 września 2024 r. będzie wypłacany Toruński Bon Żłobkowy na dotychczasowych zasadach. Opiekunowie pobierający świadczenia nie będą musieli składać nowego wniosku oraz przedkładać nowych dokumentów dochodowych. Trwają prace nad nowym programem, który ruszy 1 października br.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Nowoczesne oświetlenie na ulicach Torunia
    Drogi, Miasto
    Jeszcze w tym roku rozpocznie się wymiana oświetlenia na terenie miasta Torunia. Przewidziano montaż aż 3600 nowoczesnych opraw oświetleniowych, wykonanych w technologii LED.
  • Na zdjęciu: widok na budowany biurowiec
    Biznes, Miasto
    Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
  • Kultura, Miasto
    Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
  • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
  • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
  • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
  • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
  • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
  • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.