Herb województwa w sali Rady Miasta | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Herb województwa w sali Rady Miasta

Miasto
Data publikacji: 18 lipca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej

Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.

Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego nastąpiło18 lipca 2024 r. na początku 5. sesji Rady Miasta Torunia. W sali sesyjnej zgromadziło się wielu gości związanych z wydarzeniami sprzed 25 lat, kiedy utworzone zostało województwo kujawsko-pomorskie. Obecni byli ówcześni parlamentarzyści i samorządowcy wywodzący się z Torunia, którzy w swych wypowiedziach podkreślali wagę reformy administracyjnej, w wyniku której nastąpił nowy podział na 16 województw. Województwo kujawsko-pomorskie powstało wówczas z połączenia trzech województw: toruńskiego, bydgoskiego, włocławskiego. Udało się wypracować porozumienie, zgodnie z którym siedzibą wojewody była Bydgoszcz a marszałka - Toruń.

Jednocześnie w trakcie sesji radni jednomyślnie przyjęli treść stanowiska w sprawie upamiętnienia 25. rocznicy powstania województwa kujawsko-pomorskiego. – To stanowisko jest wyrazem wdzięczności wobec osób, które zaangażowały się w proces tworzenia województwa, oraz wyrazem uznania dla Torunia jako miasta współstołecznego w województwie – wyjaśnił przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz.

Odsłonięcia herbu dokonali: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Paweł Gulewski, przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz i jego zastępcy Edyta Macieja Morzuch, Marcin Czyżniewski i Michał Jakubaszek oraz goście honorowi, pełniący następujące funkcje przed ćwierć wiekiem: pani poseł Anna Sobecka, marszałek senatu Jan Wyrowiński, marszałek sejmu Jerzy Wenderlich, poseł Michał Wojtczak i ostatni wojewoda toruński Wojciech Daniel.

- Chcę podziękować za ten symboliczny gest odsłonięcia herbu województwa kujawsko-pomorskiego w 25. rocznicę jego powstania jako wspólnego dobra i wspólnej odpowiedzialności. Samorządy mają wtedy sens, kiedy tworzą wspólnotę działającą na rzecz drugiego człowieka  i realizującą misję wspólnego budowania społeczeństwa solidarnego, w którym wszyscy mają równe szanse na rozwójmówił marszałek Piotr Całbecki.


W herbie województwa kujawsko-pomorskiego w polu srebrnym tarczy herbowej znajduje się połuorzeł czerwony zwrócony w prawo o dziobie, języku i pazurach złotych i połulew czarny zwrócony w lewo o języku czerwonym i pazurach czarnych, na głowach połuorła i połulwa złota korona otwarta z umieszczonymi w niej klejnotami w kolorze czerwonym.

Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Citroeny opanowały Bulwar Filadelfijski
    Miasto, Sport
    Ponad 100 pojazdów marki Citroen więzło udział w paradzie, która przejechała ulicami Torunia.
  • Za nami Alternatywna Scena Letnia!
    Kultura, Miasto
    Koncert Kathi zakończył tegoroczną edycję Alternatywnej Sceny Letniej na Bulwarze Filadelfijskim. W sumie od 19 lipca do 16 sierpnia 2024 r. odbyło się pięć koncertów.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy apeluje do wszystkich o oddawanie krwi. Lato to czas, kiedy w bankach krwi brakuje każdej grupy.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.