Wykład o Konstytucji Odrodzonej Polski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wykład o Konstytucji Odrodzonej Polski

Data wydarzenia
-
Zdjęcie wybarwionych na biało-czerwono kamienic i wieży
Opis wydarzenia: 

Marzec to miesiąc, w którym wspominamy drogę do niepodległej Polski, która biegła dla Polaków bardzo długo, a zakończyła się uchwaleniem Konstytucji Marcowej zwanej także Konstytucją Odrodzonej Polski. W czasie wykładu prowadzonego przez profesora Jarosława Kłaczkowa poznamy historyczne meandry, jakie do niej prowadziły.

W 1914 roku nikt nie przypuszczał, że wolność przyjdzie 4 lata później. Tym niemniej po Akcie 5 listopada 1916 roku sprawa polska, wbrew intencjom ich twórców, uległa umiędzynarodowieniu. Jednym z elementów tej nowej politycznej układanki stało się powołanie w 1917 roku najpierw Tymczasowej Rady Stanu, a następnie Rady Regencyjnej. Z punktu widzenia myśli konstytucyjnej pozostałością po tym okresie pozostał projekt konstytucji przygotowany przez Tymczasową Radę Stanu oraz dekret Rady Regencyjnej z 14 listopada 1918 roku o przekazaniu władzy Józefowi Piłsudskiemu. Sam Naczelnik Państwa w swoim już dekrecie użył pojęcia jasno wskazującego na republikańską przyszłość ustrojową Polski. W dobie tworzenia się państwa bardzo szybko przystąpiono do prac nad konstytucją. Powstały trzy projekty nazwane później trochę egzotycznie i enigmatycznie projektami: ludowym, amerykańskim i francuskim. Później powstałą jeszcze bardziej tajemniczo brzmiąca Ankieta. A dopiero potem znana już szeroko Mała Konstytucja, Statut Organiczny Województwa Śląskiego i prace nad konstytucją. Jej finał miał miejsce w marcu 1921 roku, a tytułowa konstytucja będąca przedmiotem wykładu (z jej nowelizacją w sierpniu 1926 roku) obowiązywała do 1935 roku.

Jarosław Kłaczkow – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2011-2014 zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki. Były prezes toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz kierownik Zakładu Historii XX wieku. Aktualnie kieruje Katedrą XIX-XX wieku i Historii Najnowszej w Instytucie Historii i Archiwistyki. Jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Miłośników Torunia, a także Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk (PAN). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii społeczno-politycznej Polski XIX i XX wieku. Autor kilkunastu monografii, albumów, podręczników. Współautor Atlasu miasta Torunia. Redaktor serii wydawniczej O Niepodległą i Jej trwanie.

Do zobaczenia na artusowym Facebooku (kliknij i przejdź na profil) i YouTube  (kliknij i przejdź na kanał).

Data: 
17.02.2021 20:00
Miejsce: 
online
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.