ID zawartości
2639

Odkrycia. Sztuka Kobiet

Opis wydarzenia

W pierwszej połowie października odbędzie się nietuzinkowe wydarzenie będące platformą do podjęcia szerokiego dialogu na temat twórczości kobiet, ich inspiracji, trudów, ale i sukcesów. Odkrycia. Sztuka Kobiet nie tylko będzie celebracją osiągnięć kobiet, ale także stanie się przestrzenią do refleksji nad ich rolą oraz inspiracją do dalszej twórczości.

Wydarzenie przeniesie wszystkich w interdyscyplinarną podróż po różnych dziedzinach sztuki. W programie znajdą się między innymi: wystawa Polish Women Photographers, klimatyczny koncert Moniki Borzym, pokaz filmu autorstwa Kingi Dębskiej towarzyszący wizycie reżyserki w Dworze Artusa, spotkanie z Miką Urbaniak, którego pretekstem jest jej książka a także rozmowa z psycholożką o samorozwoju, warsztaty relaksacyjne i jogi.

 

PROGRAM

10.10.2024 (czwartek)

19:00, Monika Borzym „Kołysanki dla dorosłych” | koncert + spotkanie z artystką (wstęp biletowany)

10 października w ramach wydarzenia „Odkrycia. Sztuka Kobiet” na scenie Dworu Artusa wystąpi Monika Borzym razem ze swoim najnowszym albumem „Kołysanki dla dorosłych”. Przybyli goście będą mieli okazję usłyszeć znane, jazzowe standardy w intymnych i sensualnych aranżacjach oraz spotkać się z artystką.

Monika Borzym – charyzmatyczna wokalistka soulowo-jazzowa młodego pokolenia. Współpracowała z ikonami polskiego i światowego jazzu, takimi jak: Gil Goldstein, Matt Pierson, Aaron Parks, John Scofield, Randy Brecker, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski czy Krzysztof Herdzin.

„Kołysanki dla dorosłych” są szóstym albumem artystki, który zawiera piosenki idealne na randkę. Wokalistce na scenie towarzyszyć będzie trio wybitnych muzyków: Krzysztof Dys (fortepian), Michał Bryndal (perkusja) oraz Max Mucha (kontrabas). W repertuarze koncertu znajdą się między innymi takie kompozycje jak: „Blame it on my youth”, „It amazes me”, „Old devil moon” czy pełen zmysłowości „Kiss” z repertuaru Prince’a.

11.10.2024 (piątek)

18:00, Polish Women Photographers – wernisaż wystawy „Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek”

Wystawa prezentuje fotografie stworzone przez członkinie stowarzyszenia Polish Women Photographers, które ukazują miniony rok z perspektywy zarówno doświadczonych, jak i początkujących autorek. Po raz czwarty artystki z różnych zakątków świata dzielą się kluczowym dla nich kadrem, w którym uchwyciły momenty istotne dla ich osobistego i twórczego rozwoju. Ekspozycja stanowi nie tylko przegląd ich artystycznych osiągnięć, ale także głos w dyskusji na temat równouprawnienia w świecie fotografii.

19:00, „Będzie lepiej”, spotkanie autorskie z Miką Urbaniak

Piosenkarka, autorka tekstów i muzyki – Mika Urbaniak – zajmuje się muzyką odkąd pamięta. Swój pierwszy utwór skomponowała mając 11 lat! Od tamtej pory tworzy i koncertuje. Wychowana przez dwie legendy muzyki jazzowej, pionierów fusion jazz – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka – wyrastała w świecie muzyki i sztuki. Pop, jazz, hip-hop, rap, soul, RnB i blues były podstawą jej muzycznego rozwoju. Ma bardzo ekspansywną, twórczą i bogatą wyobraźnię, która pozwala jej eksperymentować w różnych stylach. Unikalny, aksamitny i pełen melancholii głos Miki hipnotyzuje słuchaczy. A jej rytmiczny, osobliwie poetycki i porywający styl rapowy, dodaje muzyce ekspresji i jest nieodłącznym składnikiem oryginalnego stylu.

22 marca 2023 roku ukazała się książka będąca wywiadem-rzeką Magdaleny Adaszewskiej z Miką Urbaniak pt. „Będzie lepiej”. Opowiada w niej szczerze o swoim uzależnieniu od alkoholu, o chorobie afektywnej dwubiegunowej, ale też i o sile miłości.

12.10.2024 (sobota)

16:00, Malowane Kawą | warsztaty z arteterapeutką (obowiązują zapisy)

Kawa pięknie barwi papier na różne odcienie beżu i brązu, ale nasze kuchnie skrywają wiele innych surowców o właściwościach barwierskich! Podczas warsztatów samodzielnie zaprojektujemy naturalną gamę kolorystyczną i stworzymy małe dzieła sztuki przy pomocy znanych nam produktów. Podczas twórczego spotkania odetchniemy od zgiełku tygodnia przy aromatycznych zapachach.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe na adres edukacja@artus.torun.pl

18:00, Sztuka samorozwoju, czyli jak się realizować i nie zwariować – spotkanie z psychoterapeutką Joanną Dardzińską i kulturoznawczynią oraz fotografką Joanną Piecyk

Samorozwój odgrywa w dzisiejszym świecie kluczową rolę. Pozwala nam realizować swoje marzenia, cele i plany, odkrywać potrzeby, talenty oraz odnosić sukcesy i rozwijać kompetencje. Co jednak, gdy wewnętrzny krytyk wciąż nie pozwala nam działać, a nasze przekonania biorą górę nad faktami? Jak pokonywać perfekcjonizm i pozwalać dochodzić do głosu dojrzałemu dorosłemu? I wreszcie – jaki wpływ na nasze poczucie spełnienia mają media społecznościowe i czy można się od nich uzależnić? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź. Dowiemy się także, dlaczego właściwie samorozwój jest aż tak ważny dla współczesnego człowieka, czy wolny wybór rzeczywiście daje szczęście i czy w konsumpcyjnym świecie, zdominowanym przez sprzedażowe narracje, jest miejsce na głębokie refleksje i pracę nad sobą.

Joanna Dardzińska – certyfikowana psychoterapeutka CBT, mediatorka, edukatorka. Od 17 lat wspiera dorosłych w rozumieniu siebie i świadomym życiu. Prowadzi autorskie warsztaty rozwojowe, Kręgi Kobiet, grupy rozwojowe, a także psychoterapię indywidualną (terapia schematów i behawioralno–poznawcza). Wspólnym mianownikiem jej wszystkich działań jest tworzenie przestrzeni do zatrzymania się i spotkania z samym sobą. Prowadzi w social mediach profil Zacznij blisko, w którym namawia do większej łagodności wobec siebie i odwagi życia w zgodzie ze swoimi wartościami. Jest fanką małych kroków, prostych patentów i psychologii blisko życia.

Joanna Piecyk – kulturoznawczyni, fotografka i animatorka kultury. Prowadzi warsztaty indywidualne i grupowe, organizuje wystawy, konsultuje. Zajmuje się fotografią portretową, dokumentalną, biznesową i eventową. Wraz z mężem prowadzi agencję CYK media, w ramach której tworzą materiały brandingowe dla biznesu: zdjęcia, video i strony internetowe. Wielokrotnie dokumentowała też projekty realizowane w ramach programów EtnoPolska czy Kultura — Interwencje Narodowego Centrum Kultury. Miłośniczka antropologii, etnografii i filozofii.

13.10.2024 (niedziela)

12:00, Joga w Artusie | warsztaty (obowiązują zapisy)

Sesja łagodnej jogi, podczas której w duchu uważności i koncentracji będziemy dążyć do wzmocnienia osłabionych mięśni, pobudzenia energii życiowej, ale też głębokiego odprężenia i rozluźnienia na wszystkich poziomach. Poprzez praktykę asan, ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne będziemy uczyć się komunikacji ze swoim ciałem, aby – odzyskując z nim kontakt – zbliżać się do stanu naturalnej równowagi i harmonii. W zajęciach można wziąć udział niezależnie od wieku, poziomu sprawności fizycznej i dotychczasowego doświadczenia na macie.

Zajęcia poprowadzi Magdalena Janowska – instruktorka hatha jogi, jogi powięziowej oraz onkojogi. Od początku swojej ścieżki związana z Domem Jogi Winnica, gdzie obecnie prowadzi zajęcia jogi relaksacyjnej. Joga jest dla niej przestrzenią do czułego i uważnego spotkania ze sobą, dzięki któremu może odkrywać i uwalniać swoje supermoce, a ograniczenia przyjmować z szacunkiem i wyrozumiałością, by w pełni czerpać radość z bycia sobą i w sobie.

Prosimy o zabranie ze sobą swoich mat. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe na adres marta.ryhanycz@artus.torun.pl

17:00, spotkanie z Kingą Dębską i pokaz filmu „Święto Ognia”

Kinga Dębska jest polską reżyserką i scenarzystką. Za swoje filmy otrzymała wiele nagród filmowych, w tym dwóch Orłów. Jej filmy fabularne: „Moje córki krowy”, „Zabawa zabawa” i „Zupa nic” prócz zdobytych licznych nagród i wyróżnień, odniosły także duży sukces frekwencyjny. Po spotkaniu z artystką odbędzie się pokaz najnowszego jej filmu „Święto Ognia”, który opowiada o zmaganiach z ograniczeniami fizycznymi.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Dwór Artusa
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Koncert
Spotkanie
Położenie

Toruńska Gala XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga

Opis wydarzenia

W swojej 21-letniej tradycji, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro zagości w Toruniu po raz pierwszy.

Wpatrując się w tego, któremu dedykowana jest idea Festiwalu – Mieczysława Fogga – powrócimy jak za dawnych lat do świata pełnego elegancji i szyku, wyższych uczuć i niekrytych wzruszeń, historii międzywojennej Polski, a nade wszystko ówczesnej kultury zapisanej w sławnych szlagierach sprzed stu lat, barwnych opowieści o ich powstaniu, życiu na czarnych płytach i nie tylko, o ich Twórcach i Wykonawcach.

Galę poprowadzi Michał Fogg, Patron Festiwalu i prawnuk Mieczysława Fogga. W repertuarze muzyki dwudziestolecia międzywojennego wystąpi Jakub Gawrysiak, popularyzator polskiej twórczości muzycznej lat 20. i 30. ubiegłego stulecia w województwie Kujawsko-Pomorskim.

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Sponsorem wydarzenia jest FST Grupa MAK

Patronat medialny sprawują TVP3 Bydgoszcz oraz Polskie Radio PiK

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Retro im. Mieczysława Fogga oraz Fogg-Record.


 

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Dwór Artusa
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Koncert
Spotkanie
Festiwal
Położenie

Wakacje muzyczne z pasją 2024

Opis wydarzenia

„Wakacje muzyczne z pasją” to projekt organizowany przez Pomorskie Towarzystwo Muzyczne. Inicjatywa ma na celu wymianę i poszerzanie muzycznych doświadczeń przez uzdolnioną młodzież z regionu, uczęszczającą do szkół muzycznych.

Podczas koncertu usłyszymy efekty intensywnych warsztatów muzycznych, które już po raz dwunasty odbyły się w malowniczym Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Bachotku. Pod czujnym okiem znakomitych instrumentalistów i instrumentalistek, młodzież rozwijała swoje umiejętności w ramach lekcji indywidualnych, zespołów kameralnych, orkiestry oraz zajęć z kompozycji. Nie zabrakło także lekcji aktorskich i musicalowych, dzięki którym uczestniczki i uczestnicy rozwinęli także około muzyczne talenty.

Wydarzenie poprowadzi: Magdalena Cynk-Mikołajewska

Organizator wydarzenia: Pomorskie Towarzystwo Muzyczne

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Sala Wielka Dworu Artusa
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Koncert
Położenie

Ryszard Rynkowski | największe przeboje

Opis wydarzenia

Jego charakterystyczny głos zna w Polsce chyba każdy. Ryszard Rynkowski popularność zdobył występując w grupie VOX, której był członkiem w latach 1978-1987. Jest twórcą oraz wykonawcą wielu przebojów tego zespołu m.in. „Bananowy song”, „Szczęśliwej drogi już czas” czy „Masz w oczach dwa nieba”. Po rozstaniu z grupą w 1987 roku rozpoczął karierę solową, w czasie której wylansował mnóstwo hitów takich jak: „Wypijmy za błędy”, „Życie jest nowelą”, „Dziewczyny lubią brąz”, „Inny nie będę”, „Zwierzenia Ryśka (czyli jedzie pociąg)”, „Nie budźcie marzeń ze snu”, „Za młodzi, za starzy” czy „Dary losu”. Na swoim koncie ma kilka platynowych płyt. Jest laureatem Fryderyka oraz wielu nagród m.in. na festiwalu w Opolu. Od lat urzeka widzów swoją wyjątkową wrażliwością muzyczną.

Podczas koncertu 17 listopada o godz. 19:00 artysta zaprezentuje zarówno swoje największe przeboje, jak i mniej znane utwory.

Bilety do nabycia na stronie: https://unikultura.pl/repertuar/?event=438047

Nie ma możliwości zakupu biletów w kasie Dworu Artusa.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Dwór Artusa
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Koncert
Położenie