Przeboje Moniuszki - Finał Dni Moniuszkowskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przeboje Moniuszki - Finał Dni Moniuszkowskich

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

DNI MONIUSZKOWSKIE odbywają się w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” uruchomionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego” w dniu 13 września 2018 roku. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.
Celem programu jest uczczenie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (1819-1872), polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, wychowawcy i żarliwego patrioty. Ideą przewodnią programu jest przywrócenie Stanisławowi Moniuszce należytej rangi w panteonie twórców narodowych, zerwanie z wizerunkiem kompozytora niepostrzeganego na równi z wybitnymi europejskimi twórcami romantycznymi, wykreowanie jego obrazu jako twórcy pierwszorzędnego, utrwalenie w świadomości społeczeństwa dorobku Stanisława Moniuszki oraz promocja za granicą jego twórczości ukazanej w kontekście dzieł wybitnych kompozytorów XIX w.

Wystąpią:
Laima Krīgere - sopran (Łotwa)
Anna Thun - mezzo-sopran
Krzysztof Zimny - tenor
Dominik Opaliński - bas
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mariusz Smolij – dyrygent

W programie:
Bajka – Uwertura fantastyczna
Pieśń Znasz-li ten kraj
Pieśń Złota rybka
Pieśń Prząśniczka
Aria Cześnikowej Z tej strony Powiśla z opery Straszny Dwór
Aria Skołuby Ten zegar stary z opery Straszny Dwór
Aria Stefana Cisza dokoła z opery Straszny Dwór
Mazur z opery Straszny Dwór
Polonez koncertowy A-dur
Piosenka Broni Szemrze strumyk pod jaworem z opery Hrabina
Pieśń Chorążego Pomnę ojciec waści gadał z opery Hrabina
Tańce Góralskie z opery Halka
Aria Halki Gdybym rannym słonkiem z opery Halka
Aria Jontka Szumią jodły z opery Halka
Mazur z opery Halka

Bajka – uwertura fantastyczna jest zaliczana do najlepszych utworów instrumentalnych Stanisława Moniuszki. Pierwszy temat, łagodny i spokojny przeplata się z drugim - żywym i radosnym. Zmienność podkreśla harmonijne współbrzmienie skrzypiec, fletu i orkiestry. Pieśni zostały skomponowane z myślą o dotarciu do każdego polskiego domu. Za słowa do większości z nich posłużyły utwory znanych polskich poetów. Nostalgiczna Znasz-li ten kraj stanowi muzyczną interpretację wiersza Adama Mickiewicza o tym samym tytule. Treść melancholijnej Złotej rybki napisał Jan Zachariasiewicz, natomiast wesołej Prząśniczki – Jan Czeczot. Za jedno z najbardziej patriotycznych dzieł kompozytora uznaje się Straszny dwór, operę opowiadającą o miłosnych rozterkach mieszkańców polskiego dworu szlacheckiego. Połączenie romantyczności i komediowości obecne jest niemal w każdej arii. We frywolnej, wesołej Z tej strony Powiśla Cześniakowa swata dwóch żołnierzy, którzy postanowili nigdy się nie żenić, z wybranymi przez siebie dziewczętami. Wolna, prześmiewcza Ten zegar stary mówi o straszeniu tchórzliwego Macieja niesamowitymi historiami o wieży zamkowej przez Skołubę. Cisza dookoła, nazywana także Arią z kurantem, przedstawia dylemat Stefana, co staje się pretekstem do refleksji na temat przemijającej kultury sarmackiej. Nastrój patriotyczny bardzo silnie widoczny jest w skocznym Mazurze, podniosłym, według krytyków wyrażającym mickiewiczowską ideę Kochajmy się!
Polonez koncertowy A-dur nie należy do najczęściej wykonywanych utworów Moniuszki. Chociaż nie jest tak okazały jak polonezy Fryderyka Chopina, cechuje się wyjątkową urokliwością. Zwiewny, radosny, początkowo łagodny i nastrojowy zaskakuje dynamiką i podniosłością w zakończeniu. Operę Hrabinę autor poświęcił mieszkańcom Warszawy. Błahostka, jaką jest zniszczenie kosztownej sukni przeradza się w otwarty spór, stanowiący metaforę rzeczywistego konfliktu kosmopolitycznej części Warszawy i środowisk narodowych, co podkreśla oprawa muzyczna. Patriotyczną wymowę ma szczera, prosta, nieco smutna piosenka Broni Szemrze strumyk pod jaworem oraz nawołująca do walki pieśń Chorążego Pomnę ojciec waści gadał. Halka należy do najważniejszych utworów w historii polskiej muzyki nie tylko ze względu na niekwestionowaną wartość muzyczną, lecz także z powodu realizmu tematyki społecznej. Libretto autorstwa Włodzimierza Wolskiego przedstawia tragiczną historię krzywdy chłopskiej pary. Inspiracja motywami ludowymi przejawia się w skocznych, o powtarzających się tematach Tańcach góralskich. Liryczna, pełna tęsknoty aria z II aktu Gdybym rannym słonkiem zachwyca emocjonalnością, widoczną także w przepełnionej cierpieniem partii Jontka Szumią jodły. Przeciwwagę dla dramatyzmu stanowi rytmiczny, zamaszysty Mazur wprowadzający atmosferę radosnej zabawy.

Data: 
21.06.2019 19:00
Miejsce: 
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 
Wydarzenie objęte patronatem w miesiącu: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze został oficjalnie rozpoczęty.
    Kultura, Miasto
    22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze został oficjalnie rozpoczęty. Podczas uroczystej gali wręczono pierwsze nagrody – w tym Złotego Anioła, którego z rąk zastępcy Prezydenta Torunia Adama Szponki odebrała Ewa Wiśniewska.
  • Na zdjeciu: na krzesłach siedzą uczestnicy otwarcia hali produkcyjnej
    Biznes, Miasto
    Firma Swimer uroczyście otworzyła nową halę produkcyjną. 25 czerwca 2024 roku przy Płaskiej 64 prezes zarządu Łukasz Otremba wraz rodziną i zaproszonymi gośćmi przeciął wstęgę na otwarciu nowej inwestycji.
  • Na zdjeciu: działka
    Biznes, Miasto
    Kolejne miejskie nieruchomości sprzedane. Tym razem nabywców znalazły dwie działki przy ulicy Dwernickiego na lewobrzeżu. Parcele pod budowę domów jednorodzinnych zostały sprzedane za łączną kwotę 1 341 000 zł.
  • Plakat informujący o badaniach w kierunku cukrzycy
    Miasto
    W poniedziałek 1 lipca 2024 r. na parkingu przy ul. Wały gen. Sikorskiego 30 w godz. 10:00-16:00 każdy chętny będzie mógł wykonać badanie przesiewowe oka i stopy pod kątem profilaktyki powikłań cukrzycy oraz poziomu glukozy i kwasu moczowego we krwi.
  • Delegacja z Guilin w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przedstawiciele miasta partnerskiego Guilin na czele z zastępcą burmistrza panem Wang Xin odwiedzili Toruń. 25 czerwca 2024 r. spotkał się z nimi prezydent Paweł Gulewski. Goście z Guilin są uczestnikami odbywającej się w Bydgoszczy w dniach 24-26 czerwca 2024 Światowej Konferencji Kanałów (World Canals Conference - WCC) organizowanej pod...
  • 22 czerwca 2024 roku hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 24 stała się areną wyjątkowego wydarzenia - uroczystych obchodów 30-lecia klubu MKS Katarzynka Toruń oraz 45-lecia pracy trenerskiej Bonifacego Karnowskiego.
  • Do 28 czerwca 2024 r. można składać oferty w Konkursie Pozytywnie Otwarci.
  • 24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • 25 czerwca rozpoczyna się 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Podczas uroczystej gali otwarcia nagrody odbiorą aktorki Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska.   Konkurs filmów polskich From Poland rozpocznie się pokazem produkcji Sami swoi. Początek o 19:30 w Cinema City, po którym z widzami spotka się reżyser Artur Żmijewski. W tej lokacji pokażemy...
  • Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.