Pierwszy Bieg Wolności | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pierwszy Bieg Wolności

Miasto, Sport
Data publikacji: 11 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W marcu 2019 r. rusza II edycja cyklu toruńskich biegów poświęconych tematyce wolności Polski i miasta Torunia. Odbędą się pod hasłem „Toruńskie Biegi Wolności 2019/2020” i uczczą 100-lecie powrotu miasta Torunia do wolnej Polski. Ubiegłoroczna edycja „Toruńskich Sztafet Wolności” poświęcona była obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 Odbędą się pod hasłem „Toruńskie Biegi Wolności 2019/2020” i uczczą 100-lecie powrotu miasta Torunia do wolnej Polski. Ubiegłoroczna edycja „Toruńskich Sztafet Wolności” poświęcona była obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Trwają już ostatnie szlify nad projektem jeszcze szybszej trasy niż rok temu oraz wyjątkowych czterech medali składających się w jedną całość. Inspiracją medalu pierwszego biegu jest obraz Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem” (1931 r.) – gen. Józef Haller przedstawiony został na koniu nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Szarfa medalu będzie w kolorze flagi miasta Torunia.

Dystans, który będzie czekał na biegaczy, to 5 km. W ramach imprezy prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa (męska, żeńska i mieszana).
•    REJESTRACJA: kliknij TUTAJ
•    LISTA STARTOWA: kliknij TUTAJ
•    REGULAMIN: kliknij: TUTAJ

Toruńskie Biegi Wolności 2019/2020 składają się z czterech edycji. Pierwszy bieg odbędzie się w sobotę 16 marca 2019 r.
•    II edycja: 23 sierpnia 2019 (piątek) – Bieg podczas Bella Skyway Festiwal
•    III edycja: 9 listopada 2019 (sobota)
•    IV edycja: 18 stycznia 2020 (sobota) – FINAŁ



Idea Toruńskich Biegów Wolności 2019/2020

18.01.2020 r. – 100. rocznica wyzwolenia Torunia spod zaboru pruskiego
Wielkimi krokami zbliża się 100. rocznica wyzwolenia Torunia spod zaboru pruskiego. Z tej okazji Stowarzyszenie Run To Run oraz Miasto Toruń podjęło się organizacji wydarzenia, które uczci tę okrągłą rocznicę oraz zachowa pamięć o bohaterach, którzy zaangażowali się w wyzwalanie grodu Kopernika.

Prawie 100 lat temu…
Toruń nie zostałby wyzwolony, gdyby nie I wojna światowa i odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. Mimo zakończenia wojny, Toruń nadal znajdował się pod zaborem pruskim, a w mieście stacjonowały wojska niemieckie. Dopiero podpisanie 28 czerwca 1919 roku traktatu wersalskiego spowodowało, że Polska odzyskała tereny zabrane jej przez Prusy w I i II rozbiorze, m.in. Prusy Zachodnie. Dlatego 19 października 1919 roku, w celu pokojowego i planowego przejęcia Pomorza Wschodniego, utworzony został Front Pomorski. Był to związek operacyjny Wojska Polskiego, którym dowodził gen. Józef Haller. Przejmowanie ziem pomorskich zaczęło się od przejęcia Torunia 18 stycznia 1920 roku, kiedy to do miasta wkroczyły jednostki wojska polskiego. Do grodu Kopernika jako pierwsza wkroczyła 16 Pomorska Dywizja Piechoty, dowodzone przez     płk. Stanisława Skrzyńskiego. Na placu przed Dworcem Miejskim, dzisiaj znanym jako plac 18 stycznia, wojsko polskie zostało przywitane przez prezesa Polskiej Rady Ludowej i komisarycznego prezydenta Torunia dr Ottona Steiborna. Tego samego dnia wojska niemieckie opuściły Toruń. Wyzwolone miasto zostało stolicą województwa pomorskiego, dlatego dwa dni później do grodu Kopernika przybył pierwszy wojewoda pomorski II RP – Stefan Łaszewski. Na siedzibę  pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wybrano budynek dzisiejszego Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 21 stycznia 1920 roku do Torunia dotarł dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller, który wygłosił dla zgromadzonej ludności przemówienie z balkonu Ratusza Staromiejskiego. Rozpoczęte od Torunia przejmowanie poszczególnych miejscowości trwało do 11 lutego 1920 roku, kiedy to ostatni żołnierze niemieccy opuścili Gdańsk. Wyzwalanie Pomorza uczczono 10 lutego 1920 roku w Pucku, gdzie gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Idea biegu drużynowego
Przed laty nasi przodkowie zaangażowaniem i walką doprowadzili do wyzwolenia Torunia i Pomorza, dlatego w setną rocznicę chcemy nawiązać do ich działań - stąd bieg drużynowy.  Do sukcesu jakim jest zwycięstwo ma doprowadzić wspólna walka całej drużyny, a nie tylko jednego zawodnika. Wynik każdego zawodnika będzie częścią składową wyniku drużyny. Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego!

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
    Kultura, Miasto
    Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
    Miasto, MZK
    Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Miasto
    Do 30 września 2024 r. będzie wypłacany Toruński Bon Żłobkowy na dotychczasowych zasadach. Opiekunowie pobierający świadczenia nie będą musieli składać nowego wniosku oraz przedkładać nowych dokumentów dochodowych. Trwają prace nad nowym programem, który ruszy 1 października br.
  • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
  • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
  • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
  • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
  • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
  • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.