Pokażą zawody zanikające | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pokażą zawody zanikające

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na wystawę plenerową „Chronione branże obszaru staromiejskiego Torunia w obiektywie artystów fotografików”. Na 16 planszach wystawionych na Rynku Staromiejskim, będzie można oglądać portrety toruńskich fryzjerów, piekarzy, introligatorów, kowali, szklarzy czy jubilerów.

Kiedy dopada nas zepsuty but, za ciasna obrączka czy konieczność zrobienia dodatkowej dziurki w pasku to mamy spory problem. Znalezienie dobrego i taniego fachowca jest dziś trudne. Pewne branże zanikają i nie dlatego, że nie ma na nie zapotrzebowania. Zwyczajnie nie dają rady w warunkach wolnego rynku, kiedy trzeba uzbierać pieniądze na ZUS i czynsz. Władze Torunia wspierają funkcjonowanie punktów usługowych i zakładów rzemieślniczych poprzez system ulg i preferencji podatkowych. Dzięki temu nadal na toruńskiej starówce działa wiele małych biznesów prowadzących działalność usługową.

Związek Polskich Artystów Fotografików z Okręgu Kujawsko-Pomorskiego stworzył projekt fotograficzny, w którym artyści: Justyna Rojek, Zbigniew Filipiak, Stanisław Jasiński, Jacek Kutyba, Marek Czarnecki, Jacek Chmielewski, Andrzej Skowroński zatrzymali w kadrach chwile z życia toruńskich zdunów, cukierników, modystek czy kuśnierzy.  

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu organizuje wystawę plenerową (16 plansz wystawienniczych o wymiarach 121 cm/173 cm), którą będzie można oglądać od 18 do 30 maja 2018 roku. Na wernisażu wystawy w najbliższy piątek (18.05.2018) ok. godz. 10:30 pojawi się większość bohaterów fotografii, artyści którzy wykonali zdjęcia i przedstawiciele władz Torunia. System wystawienniczy pojawi się w zachodniej pierzei Rynku Staromiejskiego (przy pomniku Flisaka).

Mieszkańcy Torunia oraz turyści odwiedzający nasze miasto będą mieli okazję zapoznać się z rzemiosłem niejednokrotnie przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Wystawa ma pokazać rolę rzemieślników dla toruńskiej gospodarki, ale także dla podtrzymania rodzinnych oraz kulturowych tradycji. Chodzi o zainteresowanie torunian usługami świadczonymi przez tych przedsiębiorców w zawodach powszechnie uznawanych za zanikające oraz budowanie pozytywnego wizerunku kształcenia branżowego.

Fot. Jacek Chmielewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Na zdjeciu: stoi 6 osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn, dwaj w środku wymieniają uścisk dłoni
    Miasto
    Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  •  Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych Prezydent Gulewski nagrodził 3 funkcjonariuszy.
    Miasto
    Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Na zdjęciu: grupa osób stoi na przejściu dla pieszych, w tle chodni i zieleń oraz płot, za którym prowadzone są prace
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Piknik w góralskim rytmie
    Miasto
    „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.