460 lat Podgórza | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

460 lat Podgórza

Data wydarzenia
-
logo Książnicy Kopernikańskiej
Opis wydarzenia: 

Spotkanie promujące książkę „460 lat Podgórza (1555-2015)” wydaną dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Torunia.

To zbiór artykułów opisujących dzieje lewobrzeżnej części Torunia (a do roku 1938 samodzielnego miasta). Książkę otwiera wstęp prof. Krzysztofa Mikulskiego z Towarzystwa Miłośników Torunia. ToMiTo jest współorganizatorem spotkania. W książce znajdziemy sporządzoną przez doc. Karolę Ciesielską - miłośniczkę Podgórza, a przygotowaną do druku przez Jolantę Wasiewską (członkinię podgórskiego koła ToMiTo), listę ofiar eksplozji z 24 stycznia 1945 r. (teksty "Głaz - Pomnik upamiętniający podgórską tragedię" oraz "Wybuch wagonów z amunicją na Podgórzu"). W publikacji obecny jest także Tadeusz Zakrzewski, historyk i popularyzator wiedzy o mieście, miłośnik książek i starych fotografii. Pisze o nim jego "przyjaciel od serca" - także bibliofil i miłośnik Torunia - redaktor Zefiryn Jędrzyński ("Tadeusz Zakrzewski - zasłużony obywatel Podgórza"). Tadeuszowi Zakrzewskiemu poświęcony jest również tekst Joanny Łagan z podgórskiego Domu Muz. Dwa artykuły opisują pradzieje Podgórza; są to teksty Lidii Grzeszkiewicz-Kotlewskiej "Nieszawa w świetle badań archeologicznych" oraz Piotra Wronieckiego "Nieszawa - nieinwazyjne wyniki badań lokalizacji osady". Kolejne dwa teksty poświęcono projektowi "Podgórz widmo". Ich autorkami są: Katarzyna Kluczwajd oraz Agnieszka Dąbrowska i Marta Siwicka z Domu Muz. Dzięki tej inicjatywie miłośnicy Pogórza mogą zwiedzać tę część Torunia bez wychodzenia z domu. Dalej mamy artykuł Mariusza Tohmasa o dziejach Bractwa Kurkowego w Podgórzu. Autorowi udało się nie tylko zestawić listę członków bractwa w latach 1927-1938, ale i zrekonstruować jego historię, osadzając ją na bogatym tle dziejów innych bractw kurkowych na Pomorzu. Całość zamyka opracowanie Michała Wiśniewskiego "Zapomniane Cmentarze Podgórskie".

Wstęp wolny

Data: 
23.01.2018 17:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
    Kultura, Miasto
    22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
  • Widok na Wisłę i toruńskie mosty z lotu ptaka, po lewej starówka
    Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • Plakat informujący o usłudze Biznes SMS
    Biznes, Miasto
    Najnowsze wiadomości ze świata toruńskiego biznesu i inne informacje związane z lokalną przedsiębiorczością są dostępne dzięki bezpłatnej usłudze Biznes SMS.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • W niedzielę 28 lipca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.