Armaty ukryte w kwiatach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Armaty ukryte w kwiatach

Data wydarzenia
-
grafika ze zdjęciami trzech mężczyzn i napisem 1.08 Armaty ukryte w kwiatach. Koncert z okazji 80. rocznicy powstania warszawskiego i logo 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura
Opis wydarzenia: 
Koncert z okazji 80. rocznicy powstania warszawskiego. Koncert jest częścią 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura.
 
Wystąpią:
Jan Cieplik - bas-baryton
Wojciech Kowalski - bas-baryton
Bogusz Lewandowski - fortepian
Gabriela Ułanowska - prowadzenie
Program:
Utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.
Kiedy w Warszawie 1 sierpnia o godzinie 17.00 zabrzmią syreny alarmowe, w Toruniu z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpocznie się koncert "Armaty ukryte w kwiatach". Odbędzie się on w Sali Prób CKK Jordanki, a darmowe wejściówki będzie można odebrać w kasie biletowej.
Motywem przewodnim koncertu będą pieśni utrzymane w tematyce powstańczej. "Stary kapral" to pieśń Stanisława Moniuszki, którą skomponował do wiersza przetłumaczonego przez Władysława Syrokomlę. Wsłuchanie się w jej tekst i melodię pozwoli odbiorcom poczuć nastrój pola bitwy i emocje żołnierzy biorących udział w walkach.
"Kozak" jest pieśnią napisaną do romantycznego wiersza Jana Czeczota. Melancholijna melodia opowiada historię rannego Kozaka tęskniącego do swojej ojczyzny.
Z kolei pieśń Fryderyka Chopina Leci liście z drzewa powstała po klęsce powstania listopadowego. Upadek zrywu to główny temat utworu, co sprawia, że melodia, chociaż przerywana radosnymi i pełnymi dumy fragmentami, jest utrzymana w smutnej i tragicznej tonacji.
Podczas koncertu nie zabraknie także duetów. Jednym z utworów wykonanych przez śpiewaków wspólnie będzie dzieło Stanisława Moniuszki, oryginalnie przeznaczone na chór – "Ojcze z niebios, Boże Panie" z opery "Halka". W duecie muzycy wykonają także pieśni, które kojarzą się z uroczystościami patriotycznymi: Warszawskie dzieci oraz Rota.
Słuchacze będą mieli również okazję wysłuchać utworów instrumentalnych m.in. "Prząśniczki" Stanisława Moniuszki. Chociaż w oryginale jest to pieśń, wersja na sam instrument wzrusza równie mocno. Zabrzmi także słynny chopinowski Polonez As-dur, op. 53 nazywany Heroicznym, co idealnie oddaje siłę jego melodii.
 
Kiedy? 1.08.2024 r. (czwartek), godz. 17:00
Gdzie? Sala Prób Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3 (poziom -1)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 27 czerwca 2024 r.
________________________________________________________________
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości - Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Miejsce: 
Sala Prób TOS w CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.