Śniadanie z branżą motoryzacyjną | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Śniadanie z branżą motoryzacyjną

Podczas ostatniego w 2017 roku Śniadania Biznesowego prezydent Michał Zaleski spotkał się z przedstawicielami branży motoryzacyjnej.

Branża motoryzacyjna jest w naszym kraju jedną z głównych gałęzi gospodarki, notującą stałe wzrosty – wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz firmy audytorsko-doradczej KPMG. Odgrywa ona także ważną rolę w naszym mieście, generując znaczące zyski i będąc poważnym pracodawcą.

Z przedstawicielami tej branży spotkał się prezydent Michał Zaleski 17 listopada 2017 roku w Młodzieżowym Centrum Spotkań Młodzieży. Wśród zaproszonych gości znaleźli się zarówno sprzedawcy samochodów, jak i przedstawiciele punktów diagnostycznych, wulkanizacyjnych, warsztatów mechanicznych itp. Obecni byli także przedstawiciele Urzędu Miasta, którzy przedstawili ofertę miasta, jak i możliwości współpracy.

- Miasto służy pomocą i radą toruńskim przedsiębiorcom, także tym należącym do dynamicznie rozwijającej się branży motoryzacyjnej. Możemy zaproponować ciekawe rozwiązania, jak nowe lokalizacje do budowy firm, zakładów, warsztatów, a także zapewnienie dostaw mediów do tych miejsc. Jesteśmy także gotowi przystąpić do zmiany planów miejscowych, jeżeli będzie taka potrzeba wynikająca z procesu inwestycyjnego. Zapewniamy ulgi w podatkach od nieruchomości i od środków transportu. Jesteśmy również przygotowani, by w ramach działalności Powiatowego Urzędu Pracy świadczyć pomoc w przygotowaniu pracowników do zawodu – zapewnił prezydent Michał Zaleski.

W trakcie rozmów z przedstawicielami magistratu przedsiębiorcy jako największą bolączkę branży motoryzacyjnej wskazywali przede wszystkim brak wykwalifikowanych pracowników. – Brakuje nam ludzi do pracy – to jest nasz główny problem. Trzeba w jakiś sposób zachęcić młodych ludzi, by podjęli naukę w szkołach branżowych. W naszej branży jest duży potencjał rynku pracy, są dobre zarobki, warto szkolić się w tym kierunkuzachęcał Rafał Predenkiewicz, właściciel toruńskiej firmy Arpol Motor Company.

Firma Arpol jest jedną z tych, które wspierają szkolnictwo branżowe, np. fundując stypendia, o czym opowiedziała Marzanna Podpora, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu. Szkoła oferuje również staże u lokalnych pracodawców, wyjazdy studyjne, współpracuje blisko z przedsiębiorcami, co umożliwia uczniom zdobycie umiejętności praktycznych, a nawet pozyskanie pracodawcy już w czasie nauki. – W naszej szkole uczeń otrzymuje pakiet umiejętności – wykształcenie ogólne i praktyczne, zawodowe powiedziała Marzanna Podpora.

Jak twierdzi Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji, szkolnictwo branżowe jeszcze na dobre nie zaistniało w opinii społecznej jako dające dobre wykształcenie. - W podstawie programowej szkoły podstawowej Ministerstwo Edukacji wpisało doradztwo zawodowe, żeby jak najwcześniej przedstawiać rynek pracy. W ten sposób można wcześnie zainteresować uczniów różnymi zawodami, wskazać im, jakie szkoły należy wybrać, by zająć się w przyszłości tym, co ich interesujepowiedziała dyrektor Anna Łukaszewska.




Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Na zdjeciu: stoi 6 osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn, dwaj w środku wymieniają uścisk dłoni
    Miasto
    Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  • Na zdjęciu: grupa osób stoi na przejściu dla pieszych, w tle chodni i zieleń oraz płot, za którym prowadzone są prace
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  •  Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych Prezydent Gulewski nagrodził 3 funkcjonariuszy.
    Miasto
    Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Piknik w góralskim rytmie
    Miasto
    „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.