Toruń w Pampelunie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń w Pampelunie

Kultura
Data publikacji: 06 lipca 2007
Autor: admin_vobacom

Od 5 do 10 lipca 2007 r. wizytę w hiszpańskiej Nawarze - regionie, którego stolica Pampeluna ubiega się wraz z Toruniem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. - składa delegacja Torunia.

Do Nawarry pojchali: prezydent Torunia Michał Zaleski z małżonką, przewodniczący Rady Miasta Torunia Waldemar Przybyszewski oraz pełnomocnik ds. ESK Barbara Sroka. Delegacja toruńska wyjechała na zaproszenie p. Angel Tellechea Goyena - Konsula Honorowego RP w Pampelunie. Wizyta jest kolejnym etapem we wzajemnych relacjach między Toruniem i Pampeluną. Obydwa miasta starają się o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Współpracę zainicjowały w listopadzie 2006 r. Dni Torunia w Nawarze, a w kwietniu br. zorganizowaliśmy w Toruniu Dni Pampeluny. W obu przypadkach była to okazja do poznania kultury, środowiska uniwersyteckiego gospodarczego miast.

W piątek, 6 lipca toruńska delegacja wzięła udział m.in. w rozpoczęciu święta San Fermin - jednego z najważniejszych dorocznych wydarzeń w mieście, odpowiednika toruńskiego Świeta Miasta. Jednym z elementów tego wydarzenia jest zakładanie białych ubrań i przewiązywanie szyi czerwoną chustką zwaną "panuelo". Szczególni goście święta San Fermin otrzymują swoje "panuelo" z rąk burmistrza Pampeluny. Czerowną chustkę na szyi prezydenta Michała Zaleskiego zawiązała pani burmistrz Yolanda Barcina. Chwilę potem, ze specjalnego balkonu władze miasta ogłosiły zebranemu tłumowi mieszkańców i turystów rozpoczęcie święta San Fermin.

Pampeluna - początek święta San Fermin 2007

Podczas pobytu w Hiszpanii torunianie zwiedzą także Uniwersytet Navarra, stadion Osasuny, spotkają się z Janem Urbanem i grupą liderów Polonii zaangażowanych w poparcie Torunia jako ESK 2016, wezmą udział w zaplanowanej na sobotę gonitwie byków, tradycyjnej procesji i paradzie ku czci św. Fermina (patrona miasta). Będą także gościć w północnej Navarze i Kraju Basków: San Sebastian, Hendaya, Biarritz, kościele templariuszy w Eunate, zamku w Javie, Ochagavia, Roncesvalles, a także w dwóch największych fabrykach Navarry: Gamesa i Comansa. W trakcie wizyty w Nawarze delegacja toruńska spotka się m. in. z Vincentem Ripa - przedstawicielem rządu madryckiego. Odbędą się także rozmowy z udziałem burmistrz Yolandy Barcina oraz Juanem Cruzem Alli - odpowiedzialnym za kulturę w Pampelunie, a także z przedsiębiorcami.

Pampeluna

Warto wiedzieć:

  • W dniach 17 -19 czerwca br. gościliśmy w Toruniu grupę 40 Nawaryjczyków - była to pierwsza turystyczna wizyta po Dniach Pampeluny. Hiszpańska agencja turystyczna Haleon Viajes chce organizować kilka razy w roku Szlak Europejskiej Stolicy Kultury 2016: Przystanek Toruń. Agencja przygotowuje ofertę nie tylko dla Nawarry, ale dla całej Hiszpanii. Kampania reklamowa tej oferty rusza we wrześniu w mediach nawaryjskich i ogólno-hiszpańskich. Kolejny przyjazd został zaplanowany na październik.
  • Konsulat Honorowy RP w Pampelunie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Polski z siedzibą w Nawarze realizują projekt Copernicus, którego zadaniem będzie m.in. promocja współpracy między szkołami (na wszystkich poziomach nauczania) z Torunia i Pampeluny, organizacja praktyk studenckich w firmach oraz instytucjach obu miast, przygotowywanie wspólnych przedsięwzięć.
  • UMK oraz Uniwersytet Nawarry współpracują w zakresie wymiany studentów wydziałów teologicznych obu uczelni w ramach programu Erasmus oraz współpracy Centrum Promocji i Informacji UMK z Biurem ds. Absolwentów Uniwersytetu Nawarra. W ramach tej współpracy UMK przystąpił do sieci uczelni leżących na Szlaku św. Jakuba. Oba uniwersytety zmierzają do podpisania umowy o współpracy. Nawaryjczycy interesują się kierunkiem konserwacją zabytków, którego nie mają u siebie oraz uruchomieniem kursu języka polskiego.
  • Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu współpracuje z Nawaryjską Izbą Gospodarczą od ponad roku. Najbardziej zainteresowani współpracą okazali się przedsiębiorcy z branży budowlanej i hotelarskiej. W ramach współpracy gospodarczej Hiszpanie zaprosili firmy z Torunia do zaprezentowania się w Centrum Handlowo - Targowym Boulevard w Vitorii. Trzy firmy przez 10 dni będą mogły bezpłatnie prezentować swoją ofertę.

Najczęściej czytane aktualności

  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.