Pomoc dla TNT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pomoc dla TNT

Data publikacji: 05 czerwca 2002
Autor: admin_vobacom


Miasto wspomoże finansowo działalność znajdującego się w trudnej sytuacji Towarzystwa Naukowego w Toruniu. 4 czerwca 2002 r. prezydent Torunia Wojciech Grochowski i prezes TNT prof. Marian Biskup podpisali porozumienie, które zagwarantuje finansową pomoc dla zasłużonej dla miasta, 127-letniej instytucji.


- To utrwali dotychczasowy dorobek i zapewni bezpieczeństwo tak ważnemu Towarzystwu, które sławi Toruń i robi to w sposób profesjonalny - stwierdził prezydent Torunia Wojciech Grochowski. - Jest dla mnie szczególnie wzruszające, że mogę złożyć deklarację naszej pomocy na ręce prof. Mariana Biskupa, który jest Honorowym Obywatelem Torunia.


Podpisane porozumienie zawiera wolę współpracy obu instytucji i poparcie dla takich inicjatyw, jak: naukowe badanie dziejów Torunia, Pomorza oraz ziem historycznie z nim związanych, kontynuacja edycji wielotomowej historii Torunia, współorganizowanie Festiwalu Nauki i Sztuki oraz spotkań z cyklu Colloquia Toruniensia. Zarząd Miasta zobowiązał się do wspierania TNT kwotą przewidzianą w budżecie miasta na dany rok oraz do pomocy w utrzymaniu zabytkowej siedziby Towarzystwa przy ul. Wysokiej.


- To dar niebios w naprawdę bardzo trudnej w ostatnich miesiącach sytuacji nie tylko naszego Towarzystwa, ale wszystkich instytucji społeczno-naukowych w Polsce. Zapewniam, że ta pomoc będzie wykorzystana w sposób jak najbardziej przemyślany i korzystny dla miasta - mówił wzruszony prof. Marian Biskup. - Nasi poprzednicy zawsze pracowali dla tego miasta, większość naszych publikacji jest poświęcona Toruniowi. Uważamy, że naszym świętym obowiązkiem jest przysparzanie miastu wartości trwałych i wnoszących coś nowego dla jego przeszłości i teraźniejszości. Dlatego bolesna była dla nas perspektywa, że będziemy musieli zahamować niektóre inicjatywy. Na szczęście okazało się, że jest wyjście z sytuacji i że będziemy mogli kontynuować naszą działalność. W pierwszym rzędzie jest to opracowanie naszego sztandarowego dzieła "Historia Torunia", której dwa tomy, złożone z kilku woluminów, już wydaliśmy, a obecnie kończymy już prace nad pierwszą częścią trzeciego tomu, opisującego Toruń okresu zaboru pruskiego do przejęcia ponownej władzy przez Polskę w 1920 r. To będzie nasz akt wdzięczności dla władz miasta i świadectwo, że naprawdę czujemy się ściśle związani z Toruniem. Dlatego serdeczne dzięki za to, co się dzisiaj dokonało.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Na zdjeciu: stoi 6 osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn, dwaj w środku wymieniają uścisk dłoni
    Miasto
    Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  • Na zdjęciu: grupa osób stoi na przejściu dla pieszych, w tle chodni i zieleń oraz płot, za którym prowadzone są prace
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  •  Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych Prezydent Gulewski nagrodził 3 funkcjonariuszy.
    Miasto
    Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Piknik w góralskim rytmie
    Miasto
    „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.