Muzyczne pospolite ruszenie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyczne pospolite ruszenie

Kultura
Data publikacji: 14 czerwca 2007
Autor: admin_vobacom

Od poezji śpiewanej po ostrego rocka – tak różne gatunki muzyczne rozbrzmiewać będą 21 czerwca na toruńskiej Starówce. Po raz pierwszy Toruń dołącza do organizacji Święta Muzyki.

Tę cykliczną imprezę wymyślono w 1981 r. we Francji. Pomysłodawcą był Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Jack Lang, ówczesny minister kultury Francji, podchwycił pomysł i zaprosił rok później wszystkich rodaków do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Z roku na rok wydarzenie zataczało coraz szersze kręgi, obejmując kolejne kraje. Co roku różne instytucje prowadzące działalność muzyczną, a także osoby prywatne organizują ogólnodostępne koncerty. Obecnie Święto Muzyki obchodzi się w 300 miastach, 100 krajach i na 5 kontynentach.

Fête de la Musique zachęca do spontanicznego koncertowania na ulicach miast, a także - dzięki darmowym występom - daje szerokiej publiczności dostęp do kontaktu z bardzo różnymi stylami muzycznymi. Każdy więc może znaleźć coś dla siebie.

- Święto powstało jako wielki ruch amatorski – opowiada jeden z inicjatorów imprezy w Toruniu Maciej Czubak. - Na festiwalach lub koncertach gwizdami są z reguły muzycy, a u nas gwiazdą jest muzyka. To jest ruch oddolny. Chodzi tu o masowe uczestnictwo i o to, żeby mieszkańcy miasta mieli okazję wspólnie przeżywać muzykę.

Świętowanie w Toruniu rozpocznie się oficjalnie o godz. 18.00 hejnałem Torunia w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Przemaszerują także orkiestry dęte. Ale już o godz. 17.00 pod katedrą odbędzie się koncert festiwalu Tour de Carillon, który także włącza się w obchody. Muzyka w różnych miejscach brzmieć będzie co najmniej do godz. 22.00. Koncerty odbywać się będą w kilkunastu punktach w obrębie Starego Miasta. W muzykowaniu wezmą udział nie tylko twórcy lokalni, ale przyjadą także zespoły z Bydgoszczy, a także muzycy zagraniczni. Spacerując ulicami Starówki będzie można usłyszeć bardzo różne gatunki muzyczne: poezję śpiewaną, rocka, muzykę elektroniczną, szanty i muzykę etno. Nie zabraknie także zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Pojawią się również muzycy zaliczani do nurtu chrześcijańskiego i będą grali utwory o bardzo różnorodnym charakterze. Wszyscy występować będą za darmo. Do świętowania włączą się również osoby niepełnosprawne z wielu toruńskich organizacji. Ich muzykowania posłuchać będzie można na Placu Dominikańskim. Trzeba podkreślić, że organizatorzy nie kierowali do wykonawców specjalnych zaproszeń. Wieść rozeszła się lotem błyskawicy wśród tych, którzy grają i śpiewają. Chętnych do prezentacji nie brakuje.

Dla wszystkich, którzy chcieliby się edukować muzycznie na ulicy Przedzamcze uruchomiony będzie punkt informacyjny. Będą tam oferty szkół muzycznych, warsztatów, klubów osiedlowych, domów kultury. Każdy, kto w jakikolwiek sposób zajmuje się edukacją muzyczną, może tam przedstawić swoją ofertę.

Toruń jest pierwszym polskim miastem, w którym Święto Muzyki jest organizowane. Były próby m.in. w Krakowie i Warszawie, ale wydarzenia te przybrały charakteru komercyjnego i daleko odeszły od pierwotnej idei. Toruńskie święto jest w całości społeczną inicjatywą, a zapał inicjatorów zdaje się działać zaraźliwie, więc należy mieć nadzieję, iż odtąd zawsze pierwszy dzień lata będziemy witać w naszym mieście w ten sposób. Młodzi sprawcy muzycznego zamieszania twierdzą, że organizatorami święta są wszyscy, którzy biorą w nim udział.

Inicjatywę wspiera finansowo Urząd Miasta Torunia.

Organizatorzy zachęcają wszystkich, którzy kochają muzykę, grają i śpiewają do włączania się w tę akcję. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.swietomuzyki.wikidot.com

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Na zdjeciu: stoi 6 osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn, dwaj w środku wymieniają uścisk dłoni
    Miasto
    Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  • Na zdjęciu: grupa osób stoi na przejściu dla pieszych, w tle chodni i zieleń oraz płot, za którym prowadzone są prace
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  •  Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych Prezydent Gulewski nagrodził 3 funkcjonariuszy.
    Miasto
    Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Piknik w góralskim rytmie
    Miasto
    „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.