1 procent dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

1 procent dla Torunia

1 procent dla Torunia

Prezydent Torunia Michał Zaleski zachęca mieszkańców grodu Kopernika do przekazywania jednego procenta swoich podatków dla toruńskich organizacji pożytku publicznego. To nic nie kosztuje, a wspiera tych, którzy pomagają potrzebującym i starają się, by wzrosła jakość naszego życia.

Od 2003 r. osoby fizyczne mają możliwość przekazywania jednego procenta swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pozarządowych działających na rzecz pożytku publicznego. Oznacza to, że zamiast oddawać cały podatek państwu, które ten dochód podzieli, jak zechce, można samodzielnie zdecydować, kto dostanie część naszych pieniędzy. A jeśli dodatkowo wybierzemy organizację toruńską, nasze pieniądze posłużą rozwojowi miasta.

- W Toruniu istnieje bardzo wiele organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność m.in. w zakresie ochrony zdrowia, polityki społecznej, kultury, sportu, nauki, ekologii. Ich działalność służy w znacznym stopniu pobudzaniu aktywności obywatelskiej oraz poprawie jakości życia mieszkańców. Doceniając ten fakt, miasto od lat udziela im dotacji oraz szerokiej pomocy pozafinansowej. To jednak nie zapewnia pokrycia wszystkich potrzeb. Dlatego tak ważne jest, by do wsparcia organizacji pozarządowych chcieli się włączać także podatnicy, wpłacając na ich rzecz jeden - zaledwie jeden - procent swojego podatku dochodowego. Przekażmy go organizacji z Toruniaapeluje prezydent Michał Zaleski. - Ten gest nie pociąga za sobą żadnych wydatków, a wraz z odpisami innych osób może zapewnić niejednej toruńskiej organizacji dodatkowe źródło dochodów. Za tym zaś idzie możliwość działania na naszą wspólną korzyść. Przekazane przez nas pieniądze trafiają m.in. na ochronę najuboższych, wychowanie dzieci, opiekę nad seniorami, rozwój nauki, sportu i kultury oraz inne szlachetne cele. Pomóżmy więc tym, którzy na co dzień pomagają nam wszystkim.

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na podarowanie jednego procenta konkretnej organizacji. Fakt, że kwota przekazywana przez jedną osobę najczęściej nie jest imponująca, ale suma wpłat od poszczególnych osób będzie dla danej organizacji sporym zastrzykiem gotówki.

Warto pamiętać, ze nie wszystkie organizacje mogą otrzymać pomoc w takiej formie. 1% podatku dochodowego przez osoby fizyczne, można przekazać tylko na organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego. Aby go uzyskać, muszą spełniać m.in. następujące warunki:

  1. Prowadzić działalność na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy wyodrębnionej ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do społeczeństwa.
  2. Ich działalność statutowa musi w całości zawierać się w sferze zadań publicznych, określonych w art. 4 ustawy.
  3. Jeśli prowadzą działalność gospodarczą, to musi ona służyć realizacji celów statutowych.
  4. Muszą przeznaczać całość swoich dochodów na działalność statutową.
  5. Posiadać określony w statucie kolegialny organu kontroli lub nadzoru.
  6. Statut organizacji bądź stosowna uchwała musi zawierać zasady dotyczące zachowania przejrzystości działania organizacji oraz uniemożliwienia wyprowadzania majątku poza organizację.

Gdzie znaleźć listę toruńskich organizacji pozarządowych?

Przed podjęciem decyzji o wsparciu finansowym danej organizacji warto zweryfikować umieszczone w podanych źródłach dane, kontaktując się z wybraną organizacją.

Najczęściej czytane aktualności

  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.