Strabag w gotowości | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Strabag w gotowości

Strabag w gotowości

Generalny wykonawca budowy mostu w Toruniu jest gotowy do zrealizowania najbardziej spektakularnej części inwestycji - montażu łuków mostu, po uprzednim przeniesieniu ich na pontony i transportu drogą wodną.

Do lutego 2013 r. Strabag wykonał około 80 procent prac objętych kontraktem. W tym czasie w nurcie rzeki powstała m.in. sztuczna wyspa, budowano także główne estakady. Na potrzeby montażowe w pobliżu budowanego mostu zorganizowano doki, a z końcem roku mieszkańcy Torunia mogli obserwować podniesienie na wysokość 50 metrów dwóch połówek łuku północnego i ich scalenie.

- Łączna masa łuków to 5,5 tys. ton. Ich przetransportowanie drogą wodną na pontonach, następnie osadzenie na podporach i scalenie wymaga sprzyjających warunków pogodowych, czyli odpowiedniego poziomu wody w rzece, brak zjawisk lodowych i prędkości wiatru nie większej niż uwzględniona m.in. w analizach statycznych - na co czekamy z niecierpliwością - mówi Lesław Milewski, dyrektor kontraktu z firmy STRABAG. - Na wyspie trwa montaż pierwszych elementów pomostu. Staramy się również wykonywać prace związane z jej umocnieniem. Chodzi o maksymalne wykorzystanie czasu i realizację zadań możliwych do wykonania przy aktualnie panujących warunkach atmosferycznych.

W kolejnych tygodniach w obrębie Estakady Żółkiewskiego prowadzone będą prace przygotowawcze do betonowania ustroju niosącego oraz zakończenie wznoszenia pylonu. Cały czas trwają także roboty na prawo i lewobrzeżnych estakadach. W minionym tygodniu montowano szalunki oraz elementy płyt pomostowych wraz ze zbrojeniem. Demontowane są także urządzenia pomocnicze w obrębie płyt pomostowych, które udało się już zabetonować.

Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi to kluczowa inwestycja drogowa miasta. Obejmuje realizację kilku obiektów inżynieryjnych: 120m tunelu podziemnego wzdłuż ulicy Wschodniej pod placem Daszyńskiego, 300 m estakady relacji ul. Żółkiewskiego - szosa Lubicka, prawo i lewobrzeżnych estakad o długości 600 m i 830 m, przejścia podziemnego pod trasą wzdłuż ulicy Rypińskiej oraz wiaduktu kolejowego o długości 110 m. Najważniejszym elementem inwestycji jest jednak most przez Wisłę – obiekt dwuprzęsłowy o długości 540m, stalowej konstrukcji łuków i płyt pomostowych z podporą na sztucznej wyspie. Toruńskie przęsła łukowe będą najdłuższe w Polsce.

Data publikacji: 2013-02-08

Najczęściej czytane aktualności

  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.