Artus Jazz Festival | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Artus Jazz Festival

Kultura
Data publikacji: 10 lipca 2007
Autor: admin_vobacom

Sześć bardzo różnorodnych koncertów składa się na organizowany po raz pierwszy Artus Jazz Festival. Improwizowana muzyka rozbrzmiewa w miejscu, które przydaje występom wspaniałego klimatu: na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

- Dwór Artusa ma tradycje jazzowe pochodzące jeszcze z lat 60. - podkreśla organizator,  dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa Zbigniew Derkowski. - Mamy więc pewne zobowiązana wobec tego rodzaju muzyki. Ponadto nasze koncerty plenerowe cieszą się coraz większą popularnością. Przy muzyce jazzowej na cudownym dziedzińcu mogą spędzić wspaniałe chwile zarówno mieszkańcy Torunia, jak i turyści. Festiwal jest też letnią kontynuacją cenionego przez publiczność cyklu comiesięcznych koncertów jazzowych organizowanych u nas.

Koncerty odbywają się raz w tygodniu, zazwyczaj w piątek, od 6 lipca do 10 sierpnia. W gotyckich murach brzmią improwizacje w wykonaniu czołowych polskich muzyków gatunku, a także znakomitych artystów zagranicznych.
6 lipca wystąpił Storyboard Project. 12 lipca na dziedzińcu koncert Nicole Mitchell Quartet. Flecistka i kompozytorka w 2006 r. została mianowana Artystką Chicago. Jej nauczyciel James Newton twierdzi, że stosowanej przez Nicole techniki gry na flecie nie słyszał u żadnej innej artystki. W swoich kompozycjach Mitchell łączy swing i bluesa z bepopem, awangardą, afrykańskimi rytmami oraz wschodnimi i zachodnimi harmoniami.

Polski skład ma kolejny kwartet, którego koncert przewidziano na 20 lipca. Maciek Grzywacz Quartet zagra kompozycje znakomitego gitarzysty pochodzące z jego dwóch ostatnich płyt. Na saksofonie gra uważany za jednego z najbardziej kreatywnych muzyków polskiego jazzu Adam Pierończyk, na kontrabasie Piotr Lemańczyk, a na perkusji Krzysztof Gradziuk.

Swój najnowszy projekt "Circle" przywiezie 27 lipca do Torunia świetny trębacz Piotr Wojtasik. Na płycie, z której utwory usłyszymy podczas koncertu, znalazły się kompozycje Wojtasika, ale także Macieja Sikały, Andrzeja Jagodzińskiego, Joachima Mencla i Adama Pierończyka. Wszystkie zaaranżował Andrzej Jagodziński.

3 sierpnia na dziedzińcu wystąpią Straszni Panowie Trzej, czyli Janusz Szrom (śpiew), Włodzimierz Nahorny (fortepian) i Andrzej Łukasik (kontrabas). Nazwa tria nawiązuje oczywiście do Starszych Panów Dwóch, czyli Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Utwory słynnego duetu kompozytorsko-literackiego w nowych, jazzowych aranżacjach wykonywać będą właśnie Straszni Panowie. Oprócz muzyki uczestnicy koncertu będą mogli posłuchać gawęd o jej autorach, anegdot, a także sami włączyć się do śpiewania tych wspaniałych utworów.

Na zakończenie Artus Jazz Festival, 10 sierpnia,  wystąpi ze swoim kwartetem Janusz Muniak. Przy fortepianie zasiądzie Paweł Kaczmarczyk, na kontrabasie zagra Maciej Adamczyk, zaś na perkusji Paweł Dobrowolski.

Współorganizatorem Festiwalu jest Muzeum Okręgowe. W razie niepogody koncerty odbywać się będą w salach Dworu Artusa, zaś niezależnie od aury początek każdego z nich o godz. 19.00.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Na zdjeciu: stoi 6 osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn, dwaj w środku wymieniają uścisk dłoni
    Miasto
    Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  •  Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych Prezydent Gulewski nagrodził 3 funkcjonariuszy.
    Miasto
    Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Na zdjęciu: grupa osób stoi na przejściu dla pieszych, w tle chodni i zieleń oraz płot, za którym prowadzone są prace
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  • Piknik w góralskim rytmie
    Miasto
    „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • Na zdjęciu: troje ratowników wodnych stoi na plaży, za nimi widać czerwony namiot z białymi napisami z numerem telefonu do WOPR
    Miasto, Sport
    „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.