Znamy raport z preselekcji ESK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Znamy raport z preselekcji ESK

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 grudnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: starówka z lotu ptaka, widać w tle Wisłę

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało Raport z preselekcji konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W dniach 23-27 października br. odbyło się posiedzenie preselekcyjne, w efekcie którego międzynarodowy panel ekspertów uzgodnił krótką listę miast wybranych do etapu selekcji finałowej konkursu. Osiem miast, w tym Toruń, znalazło się poza rywalizacją.

W opublikowanym anglojęzycznym dokumencie eksperci odnoszą się do aplikacji każdego z kandydujących miast, wskazując na spełnienie lub nie stawianych przed miastami kryteriów. Wiele uwagi poświęcono również uszczegółowieniu wymagań merytorycznych kierowanych do miast, które przeszły do kolejnego etapu.

Panel zauważył, że wszystkie kandydujące miasta muszą wzmocnić wymiar europejski we wnioskach. Stanowi on bowiem istotę istnienia Europejskiej Stolicy Kultury i musi być w centrum oferty, w różnych jego aspektach.

W odniesieniu do toruńskiej aplikacji eksperci zwrócili uwagę, że konkurs jest w dokumencie postrzegany jako unikalna okazja do przekształcenia miasta w centrum kreatywności oraz radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z odpływem młodych, uzdolnionych mieszkańców i konkurencją gospodarczą z większymi miastami.

Podobnie jak w przypadku każdego z kandydatów, oceniając aplikację, panel ekspertów wskazał zarówno na mocne strony dokumentu, jak i te wymagające poprawy, w tym m.in.:

W części „Wkład w długoterminową strategię miasta”:

  • panel zauważa silny nacisk na zatrzymanie lokalnych talentów, ale brakuje w strategiach miasta akcentów przyciągania do Torunia młodych ludzi z UE.

W części „Treści kulturowe i artystyczne”:

  • niewielkie informacje o synergii innowacji i dziedzictwa, mało aspektu cyfrowego,
  • program jest dobrze ustrukturyzowany i opisany.

W części „Wymiar europejski”:

  • wymiar europejski jest za mało dopracowany i nie rezonuje z ogólnymi celami i tematami programu,
  • panel pozytywnie ocenia pracę z niektórymi przestrzeniami UE, takimi jak prawa osób LGBTIQ+ i społeczności zmarginalizowane, zrównoważony rozwój oraz znaczenie inkluzyjności.

W części „Zasięg”:

  • niewielkie zaangażowanie młodzieży i dzieci,
  • pozytywnie oceniono deklarację Torunia by przeznaczyć część budżetu obywatelskiego miasta na projekty kulturalne i edukacyjne związane z ESK.

W części „Zarządzanie”:

  • planowany budżet i rozkład kosztów są zrównoważone,
  • zamierzona struktura zarządzania jest dobrze przedstawiona z klarownym podziałem zadań i odpowiedzialności,
  • strategia marketingu i komunikacji jest bardzo dobrze przemyślana.

W części „Zdolność do realizacji”:

  • miasto posiada bardzo rozwinięte życie kulturalne i ma adekwatną i wartościową infrastrukturę kulturalną do realizacji programu ESK,
  • Toruń ma bardzo duże doświadczenie w organizacji międzynarodowych wydarzeń o dużym znaczeniu, aktywa miasta pod względem dostępności są dobre, tak samo jak możliwości zakwaterowania turystów.

W swoim dokumencie eksperci zauważyli, że wszystkie miasta skorzystały z okazji udziału w konkursie, aby wzmocnić swoje strategie kulturalne oraz rolę kultury i Europy w ogólnym rozwoju społeczno-gospodarczym. Panel zdecydowanie zachęcił też wszystkie miasta-kandydatów, w tym te, które nie zakwalifikowały się do kolejnego etapu zmagań, do konsekwentnego rozwijania i wdrażania swoich odpowiednich strategii kulturalnych.

Taką drogą chce podążyć Miasto Toruń, wyciągając wnioski z eksperckich rekomendacji. Toruń planuje zrealizować w najbliższej przyszłości działania, które można podzielić na dwie grupy – intensyfikację i rozwijanie dobrych pomysłów docenionych przez ekspertów oraz uzupełnienie i rozwój kultury o aspekty wskazane w raporcie jako wymagające poprawy.

Do pierwszej grupy należą m.in.:

  • promocja lokalnych talentów poprzez przygotowanie mechanizmów wsparcia twórców niezależnych, np. programy podobne do tych realizowanych w czasie pandemii – „Daj sztukę!”, „Daj sztukę 2!” i „Zimowe ARTefakty”;
  • realizacja projektów przeciwdziałającym wykluczeniom oraz aktywizujących środowiska zmarginalizowane i społeczności LGBTQ+, np. realizacja projektów wskazanych w aplikacji takich jak „KIMKOLWIEK JESTEŚ +” realizowany we współpracy z instytucjami europejskimi;
  • działania zachęcające do uczestnictwa mieszkańców Torunia w aktywnościach kulturalnych realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego.

W drugiej znajdą się m.in.:

  • w przyszłym roku przygotowany zostanie dokument będący strategią rozwoju zintegrowanej i spójnej edukacji kulturalnej obejmującej dzieci od wieku przedszkolnego na seniorach kończąc;
  • zwiększenie dostępności poprzez cyfryzację zasobów toruńskich instytucji kultury oraz intensyfikację działań opartych o nowe technologie w kulturze cyfrowej, np. zwiększenie ilości aplikacji przygotowywanych przez instytucje, rozwój dostępu do informacji o wydarzeniach, np. przez zakończenie realizacji programu Kultura 2.0 będącego systemem skoordynowanej promocji wydarzeń kulturalnych, zintensyfikowaną digitalizację działań kulturalnych i dóbr kultury, np. rejestracja i udostępnianie spektakli;
  • zwiększenie kulturalnej aktywności Torunia w wymiarze europejskim oraz wymiany młodzieży, np. wprowadzenie w konkursach na organizację wydarzeń kulturalnych dodatkowej punktacji dla organizacji pozarządowych posiadających partnerów zagranicznych.

Z oryginalną, anglojęzyczną wersją dokumentu można się zapoznać na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Nowe pokolenie, klasycy i Wojciech Fibak w CSW
    Kultura, Miasto
    "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • 29 czerwca 2024 r., Smocza Łódź wypłynęła z Przystani Toruń w kierunku Gdańska.
    Eko, Miasto
    Toruń był jednym z przystanków akcji „Wspólnie dla Wisły” organizowanej przez Fundację Biznes dla Klimatu.
  • Nowa stacja roweru miejskiego
    Drogi, Miasto
    Ma już ponad tydzień, pomieści dwanaście rowerów i cieszy się zainteresowaniem. Mowa o nowej stacji roweru miejskiego Torvelo, która znajduje się nad Wisłą..
  • Dagmara Zielińska i zwyciężczynie Mistrzostw Polski w klasyfikacji Open Kobiet
    Miasto
    Strażacy z całej Polski rywalizowali w Mistrzostwach Polski o tytuł „Najtwardszego strażaka” - The FireFit Champoinships. KM PSP w Toruniu zajęła 3. miejsce w w rywalizacji drużynowej.
  • Dodają skrzydeł od 50 lat
    Miasto
    Żłobek Miejski nr 1 w Toruniu świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji na fasadzie placówki odsłonięto tablicę pamiątkową. Nie zabrakło tortu, prezentów, odznaczeń i występów dzieci!
  • "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • Otwarcie minitężni było 28 czerwca 2024 r. główną atrakcją pikniku dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.
  • 28 czerwca 2024 roku Gmina Miasta Toruń powołała Pana Jacka Smulskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej KS Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. Podjęto również decyzję o powołaniu na członka Rady Nadzorczej Pana Jacka Kannenberga. Nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Jacek Smulski jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na...
  • W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.