Wspólnie z PGE wymienimy kopciuchy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wspólnie z PGE wymienimy kopciuchy

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
Prezydent Torunia Paweł Gulewski z Pawłem Dzierżanowskim, prezesem zarządu PGE Toruń S.A.

W ciągu najbliższych 4 lat PGE przyłączy do sieci ciepłowniczej 49 budynków z zasobu miejskiego. Dzięki temu z 390 lokali zniknie aż 585 pieców, tzw. kopciuchów. To wszystko za sprawą porozumienia, które 10 czerwca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała z PGE Toruń S.A..

- Dzisiejsza umowa mieści się w szerokim spectrum działań samorządu na rzecz poprawy powietrza w Toruniu – mówi prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Dofinansowujemy wymianę starego typu ogrzewania na instalacje przyjazne dla środowiska, inwestujemy w fotowoltaikę, rozwijamy systemy badania jakości powietrza w mieście, także pod kątem wykroczeń w zakresie spalania odpadów szkodliwych.  W Toruniu wciąż jeszcze mamy ponad 1700 pieców w budynkach gminnych i należących do wspólnot mieszkaniowych. Dlatego musimy działać, by ten stan rzeczy jak najszybciej zmienić. Dzięki porozumieniu uda się w ciągu 4 lat przyłączyć 49 budynków z zasobu miejskiego, a to oznacza, że z 390 lokali znikną przysłowiowe „kopciuchy”, aż 585 pieców. To ważne by miasto zaczynało właśnie od siebie walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem PGE zobowiązało się do doprowadzenia przyłączy do sieci ciepłowniczej, a Gmina Miasta Toruń poprzez ZGM we wspomnianych 390 lokalach przeprowadzi modernizację i wymianę dotychczasowych źródeł ciepła na ciepło sieciowe.

PGE w ramach projektu zamierza wybudować około 3 kilometrów sieci ciepłowniczej:

- Dzięki temu przyczynimy się do poprawy efektywności energetycznej tych budynków oraz ograniczeniu ich emisyjności, ponieważ paliwa stałe, jak wiadomo, są nieefektywne, wysokoemisyjne. My na ten projekt przeznaczyliśmy około 10 mln złotych. Budowa nowej sieci ciepłowniczej stworzy warunki pod kolejne przyłączenia, być może we współpracy z miastem, i dalszą poprawę efektywności budynków miejskich w Torunia – mówi Paweł Dzierżanowski, prezes zarządu PGE Toruń S.A.

Porozumienie dotyczące przyłączenia budynków Gminy miasta Toruń do sieci ciepłowniczej PGE Toruń S.A. obejmuje budynki usytuowane w różnych dzielnicach miasta: na Bydgoskim Przedmieściu (18 budynków), Mokrym i Jakubskim Przedmieściu (9 budynków), na terenie zabytkowej Starówki, Chełmińskiego Przedmieścia oraz Winnicy (22 budynków). Szacowane łączne zapotrzebowanie na ciepło tych budynków to około 5,2 MWt. Projekt realizowany będzie w latach 2024-2027. Jeszcze  w tym roku ciepło sieciowe popłynie do 7 budynków (na Bydgoskim Przedmieściu, Mokrym, na Przedmieściu Jakubskim i Chełmińskim).

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.