Ukraińska szkoła online | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ukraińska szkoła online

Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 08 marca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Nauczycielka przy tablicy w e-Szkole

8 marca 2022 r. rozpoczęły się lekcje w języku ukraińskim dla dzieci uchodźców, którzy przybyli do województwa kujawsko-pomorskiego.

Zajęcia są prowadzone w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej i dostępne na platformie Youtube. E-Szkoła została uruchomiona w 2020 r. przez Urząd Marszałkowski w związku z wybuchem pandemii koronawirusa i koniecznością organizowania dla uczniów nauki zdalnej. Teraz pakiet zajęć oferowanych online poszerzył się o lekcje prowadzone w języku ukraińskim.

Szacuje się, że do chwili obecnej z objętej wojną Ukrainy uciekło już do Polski ponad 400 tysięcy dzieci i młodzieży. Wiele z nich dotarło do Torunia i województwa Kujawsko-Pomorskiego. Internetowe lekcje pozwolą im kontynuować naukę i poznawać nasz region.

- Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się wcielić nasz plan w czyn. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt, którzy z entuzjazmem włączyli się w jego realizację. Naszą e-Szkołę będziemy rozwijać w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała potrzebom młodych obywateli Ukrainy. To także wsparcie dla ośrodków organizujących czas dzieciom i młodzieży - mówi marszałek Piotr Całbecki.
 
Otwierającą ukraińską część e-Szkoły lekcję matematyki poprowadziła Tatiana Kovalska, wykładowczyni uniwersytecka z 10-letnim stażem pracy i 6-letnim stażem zawodowym w kształceniu dzieci klas 1-6. Nauczycielka języków obcych i toruńska przewodniczka turystyczna Nadzieja Hajduczenia zaprasza na zajęcia języka polskiego i historii regionu kujawsko-pomorskiego. Psycholog kliniczny, nauczycielka w szkole podstawowej Oksana Koriahina zaoferuje wsparcie psychologiczne.
 
W planie e-Szkoły znajdą się zajęcia języka polskiego i angielskiego, matematyki, informatyki oraz plastyki, a także edukacja regionalna, kultura polska i ukraińska, dla najmłodszych - nauczanie wczesnoszkolne. Uczniowie będą mogli skorzystać także ze wsparcia psychologicznego. Lekcje prowadzone są m.in. przez nauczycieli z Ukrainy, którzy dotarli do Polski w ostatnich tygodniach. Plan zajęć dostępny będzie na stronie edupolis.pl.
 
Początkowo prowadzonych będzie 10 zajęć tygodniowo – po 2 godziny od poniedziałku do piątku. Wszystkie lekcje będą rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, można do nich wracać także poza godzinami emisji. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.

Miasto Toruń przyjmuje również ukraińskie dzieci do miejscowych szkół i przedszkoli. Z grupy uchodźców przybyłych do naszego miasta po 24 lutego 2022 r., czyli po wybuchu wojny z Rosją,  44 uczniów i 11 przedszkolaków z Ukrainy trafiło już do toruńskich placówek.

- Dzieci i młodzież przyjeżdżające do naszego miasta z Ukrainy nie powinny pozostawać bez nauki, a przecież wyrwane zostały ze swych macierzystych szkół. Zrobiliśmy już pełen wykaz wolnych miejsc w naszych szkołach i oczywiście też w przedszkolach, gdzie mogą kontynuować swoją edukacjęmówi prezydent Michał Zaleski.

Więcej o możliwości zapisania dzieci z Ukrainy do szkół i przedszkoli w Toruniu
 
fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP


Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
    Miasto
    Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
  • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
    Miasto
    Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
  • Rondo
    Drogi, Miasto
    Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
  • Ulica Szczecińska - plakat
    Miasto
    Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
    Miasto
    Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
  • Na zdjęciu: lampy na moście
    Drogi, Miasto
    Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
  • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
  • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.