Trwa Festiwal Copernicus #550 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Trwa Festiwal Copernicus #550

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 sierpnia 2023
Autor: Marcin Pryka

5 znakomitych koncertów! Wspaniałe widowisko multimedialne, polskie prapremiery, wielkie dzieła, wybitni soliści! Nie przegap tego wydarzenia! Sprawdź program już dziś!

Copernicus #550 to najnowszy projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej stanowiący hołd złożony najsłynniejszemu, toruńskiemu uczonemu – Mikołajowi Kopernikowi z okazji 550 rocznicy urodzin.

Hucznym obchodom w Toruniu, upamiętniającym postać astronoma i jego pionierskie odkrycia, towarzyszyły i w dalszej części roku towarzyszyć będą liczne wydarzenia. Wierzymy, że harmonogram festiwalu, w którym nie zabraknie koncertów, wykładów i wystaw pozwoli publiczności, wspólnie z muzykami Orkiestry i zaproszonymi artystami, wyruszyć w fascynującą, kosmiczną podróż usianą gwiazdami i przepełnioną najwspanialszymi, muzycznymi brzmieniami z odległych galaktyk. Istotnym celem projektu jest zaznajomienie lokalnej społeczności z twórczością mniej znanych muzyków, których kompozycje są wyrazem podziwu dla postaci Mikołaja Kopernika, odkryć naukowych i pozostają owocami bezbrzeżnej fascynacji tajemniczym życiem Wszechświata. Przed nami aż 11 wydarzeń z wolnym wstępem, 2 polskie prapremiery dzieł prezentujących zdumiewający monumentalizm Uniwersum, widowisko multimedialne o repertuarze bogatym w największe przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej z udziałem uznanych gwiazd i wiele innych, nieziemskich niespodzianek, które dostarczą uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

#esk2029

Gwarancja astronomicznej różnorodności wydarzeń

Program festiwalu Copernicus #550 to 15 wydarzeń cechujących się ogromną różnorodnością: goście będą mogli uczestniczyć w 2 koncertach symfonicznych, wielkim widowisku multimedialnym, 2 darmowych koncertach kameralnych w jednej z toruńskich galerii handlowych, wystawie „Planety – album rodzinny” i wykładach, których celem jest przybliżenie melomanom utworów wykonywanych podczas poszczególnych spotkań. Repertuar koncertów obejmuje bogaty wachlarz dzieł o tematyce kosmicznej: pojawią się utwory poświęcone postaci Mikołaja Kopernika, kompozycje zorientowane badawczo, pełne instrumentalnej symboliki i ponadczasowe przeboje przesycone wewnętrznym Wszechświatem ludzkiej emocjonalności. Najwięcej uwagi poświęcimy muzyce współczesnej: ze szczególnym naciskiem na mniej znaną twórczość polskich kompozytorów oraz kultowe dzieła muzyki rockowej, popularnej i filmowej. Nie zabraknie także kompozycji pochodzących z XIX i I poł. XX wieku. Ponadto, w lutym 2023 roku w ramach festiwalu Copernicus #550 odbył się koncert Muzyka i kosmos, podczas którego wykonano m.in. Taniec sfer niebieskich Adama Wesołowskiego – przepełniony symboliką liczb utwór powstały z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Zapraszamy na wielką polską prapremierę

W programie festiwalu znajdzie się polska prapremiera III Symfonii „Universe” tureckiego kompozytora Fazila Saya. Dzieło pozostawało dotychczas zupełnie nieobecne na polskich scenach, a jego prapremierowe wykonanie z pewnością okaże się dla muzyków wielkim wyzwaniem ze względu na znacznie poszerzony aparat wykonawczy. W odwołującej się do danych astronomicznych i symboliki liczb symfonii Fazila Saya nic nie jest przypadkowe. Dynamizm i różnorodność kosmosu kompozytor oddaje za pomocą rzadko używanych przez orkiestrę instrumentów, takich jak: HAPI Drum, Waterphone, Ocean Waves, Windmachine, UFO Oscar Drum, Waterphone, Sansula i Daxophone oraz dzięki kreatywnemu dostosowaniu zmienności rytmu i tonacji do tematyki każdej części utworu. Dostrzec to można, chociażby w części pierwszej, w której tytułową ekspansję Wszechświata muzyk wyraża poprzez wzrost liczby taktów. Równie interesujące zabiegi zaobserwujemy m.in. we fragmencie poświęconym tajemnicy życia na Wenus, w części przenoszącej słuchaczy do epicentrum burzy na Jowiszu i w pobliże eksplodującej Supernowej, a także w zakończeniu symfonii, w której publiczność pochyli się nad sekretem ciemnej materii – ważnego, niewidzialnego budulca Wszechświata.

W programie wielkie widowisko multimedialne

Koncert Music From The Moon – Przeboje z innego Wszechświata to wielkie multimedialne widowisko, na którym wystąpią kultowe gwiazdy sceny rozrywkowej. Swój talent zaprezentują nam m.in.: Karolina Leszko – zwyciężczyni konkursu Korowód podczas Grechuta Festival 2009 i uczestniczka muzycznych programów telewizyjnych, Sylwia Lorens – artystka znana z przebojowych interpretacji klasyki operowej, operetkowej i muzyki retro oraz Kamil Franczak – zdobywca nagrody artystycznej Złota Maska 2019.  Pojawią się również Łukasz Drapała – laureat drugiego miejsca w The Voice of Poland 2022 i półfinalista programu Mam talent! 2021, a także Kamil Skicki – koncertmistrz licznych orkiestr symfonicznych i założyciel kwartetów smyczkowych.

Repertuar koncertu łączy dzieła symfoniczne ze słynnymi przebojami muzyki popularnej, głównie rockowej i filmowej. Wszystkie utwory nawiązują do tematyki kosmicznej, podkreślając uniwersalność tego motywu w kulturze, od wielu wieków stanowiącego źródło natchnienia dla artystów na całym świecie. Wierzymy, że przytoczenie słynnych cytatów ukazujących wielowymiarowe pojmowanie Uniwersum, interesujące wizualizacje i ciekawe rozwiązania techniczne m.in. użycie harfy laserowej w instrumentarium uczynią wydarzenie nie tylko wspaniałą zabawę aż po same gwiazdy, ale umożliwią ponadto zaprezentowanie przewrotu kopernikańskiego jako idei, która na zawsze zmieniła postrzeganie świata i otworzyła drogę dla rozwoju współczesnej nauki.

Promujemy mniej znanych muzyków i młode talenty

Istotnym celem festiwalu Copernicus #550 pozostaje promowanie mniej znanych, muzycznych talentów, głównie polskich kompozytorów, których twórczość nawiązuje do postaci i odkryć Mikołaja Kopernika, a także wyraża zachwyt nad niezmierzonym pięknem i harmonią kosmosu oraz współczesną wiedzą astronomiczną. Jesteśmy przekonani, że dzieła tych artystów, choć rzadko wykonywane, są ważnym wkładem w rozwój kultury i zasługują na rozgłos umożliwiający zapoznanie się z ich dorobkiem większej publice. Podczas festiwalu wysłuchamy utworów kompozytorów mających swoje jubileusze, dzieł w całości koncentrujących się na sylwetce Kopernika i skomponowanych specjalnie z okazji rocznicy jego urodzin, a także twórczości lokalnych, blisko związanych z Toruniem muzyków. Wiele miejsca poświęcimy również dorobkowi artystów, których twórczość była cenzurowana ze względów politycznych, a także kompozycjom młodych muzyków wyrastającym z fascynacji kosmosem.

Program festiwalu Copernicus #550.

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. 
Mecenasi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych Spółka Akcyjna oraz marki: Seni i Bella, Weyna Invest Sp. Jawna, Urbitor Spółka z o.o.
Partnerzy: Galeria Copernicus, Vobacom Spółka z o.o.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, TV TORUŃ, Polskie Radio PiK, Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
  Kultura, Miasto
  „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
  Kultura, Miasto
  26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
 • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
 • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.