Toruński finał Kongresu Kopernikańskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruński finał Kongresu Kopernikańskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 września 2023
Autor: Filip Tomasik

Rozpoczęła się ostatnia część obchodów Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Do 16 września miejscem kongresowych wydarzeń ponownie jest Toruń.

Światowy Kongres Kopernikański jest jednym z głównych punktów obchodów przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wydarzenie poświęcone jest badaniom nad życiem i działalnością wybitnego toruńskiego uczonego, a także jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki. Kongres został oficjalnie otwarty 19 lutego br. w Toruniu, a więc dokładnie w rocznicę urodzin astronoma. Następnie obrady przeniosły się do Krakowa, gdzie skupiono się na ekonomii i filozofii. Kolejna tura dyskusji odbyła się w Olsztynie i tym razem dotyczyła faktów z życia oraz ochrony zabytków z dziedzictwa Mikołaja Kopernika. 

Na finał Kongres powrócił do Torunia. W dniach 12 -16 września gościmy historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze, a także astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych. Uroczysta Inauguracja obrad odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki.

- Kopernik jest i pozostanie dla Torunia gwiazdą pierwszej wielkości. Tu się urodził i tu spędził 18 szczęśliwych toruńskich lat, które stanowiły podwaliny późniejszych wielkich dokonań - powiedział prezydent Michał Zaleski witając gości kongresu. - Duch wielkiego uczonego wciąż jest obecny w naszym mieście. Toruń to ośrodek akademicki, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, będący domem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika należącego do elitarnego grona uczelni badawczych - dodał prezydent Torunia.


- Światowy Kongres Kopernikański to unikalne wydarzenie, które połączyło kilkadziesiąt instytucji i setki ludzi nauki. Przed nami wyjątkowe dni poświęcone nauce. Historycy astronomii przypomną nam świat, jaki zastał Mikołaj Kopernika, oraz jak odebrano efekty jego pracy. Kongres to także szereg niepowtarzalnych wydarzeń towarzyszących, zachęcam do brania udziału i korzystania z tych wyjątkowych okazji - powiedział otwierając Kongres rektor UMK Andrzej Sokala.

Inaugurację Światowego Kongresu Kopernikańskiego uświetnił wykład profesora Andrzeja Udalskiego "Astronomia polska w ostatnich dekadach" oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Ars Cantus pod kierownictwem artystycznym Tomasza Dobrzańskiego.


W ramach wydarzenia zaplanowano sześć sekcji tematycznych: astronomiczną, kulturoznawczą, historii medycyny, lekarską, nauczycielską i młodzieżową oraz wydarzenia towarzyszące. 

Program części toruńskiej Światowego Kongresu Kopernikańskiego 2023 (12–16 września 2023) dostępny jest na stronie

W czasie trwania Światowego Kongresu Kopernikańskiego, w dniach 11-15 września odbywa się również 41. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W roku 2023 PTA obchodzi 100-lecie swojego istnienia.

Światowy Kongres Kopernikański organizowany jest przez trzy uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a także Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. 

 

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Finansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

Partnerzy instytucjonalni:

  • Gmina Miasta Toruń
  • Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Partnerzy części toruńskiej:

  • Apator
  • Fabryka Cukiernicza Kopernik
  • Mentor S.A.
  • TZMO SA

Zdjęcie główne: Andrzej Romański/UMK
Zdjęcia w tekście i galeria z inauguracji: Sławomir Kowalski
Zdjęcia z koncertu Ars Cantus: Mikołaj Kuras

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Nowe pokolenie, klasycy i Wojciech Fibak w CSW
    Kultura, Miasto
    "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • 29 czerwca 2024 r., Smocza Łódź wypłynęła z Przystani Toruń w kierunku Gdańska.
    Eko, Miasto
    Toruń był jednym z przystanków akcji „Wspólnie dla Wisły” organizowanej przez Fundację Biznes dla Klimatu.
  • Dodają skrzydeł od 50 lat
    Miasto
    Żłobek Miejski nr 1 w Toruniu świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji na fasadzie placówki odsłonięto tablicę pamiątkową. Nie zabrakło tortu, prezentów, odznaczeń i występów dzieci!
  • Dagmara Zielińska i zwyciężczynie Mistrzostw Polski w klasyfikacji Open Kobiet
    Miasto
    Strażacy z całej Polski rywalizowali w Mistrzostwach Polski o tytuł „Najtwardszego strażaka” - The FireFit Champoinships. KM PSP w Toruniu zajęła 3. miejsce w w rywalizacji drużynowej.
  • Nowa stacja roweru miejskiego
    Drogi, Miasto
    Ma już ponad tydzień, pomieści dwanaście rowerów i cieszy się zainteresowaniem. Mowa o nowej stacji roweru miejskiego Torvelo, która znajduje się nad Wisłą..
  • "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • Otwarcie minitężni było 28 czerwca 2024 r. główną atrakcją pikniku dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.
  • 28 czerwca 2024 roku Gmina Miasta Toruń powołała Pana Jacka Smulskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej KS Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. Podjęto również decyzję o powołaniu na członka Rady Nadzorczej Pana Jacka Kannenberga. Nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Jacek Smulski jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na...
  • W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.