Toruń solidarny z Ukrainą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń solidarny z Ukrainą

Kultura, Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 22 lutego 2023
Autor: Marcin Pryka

Koncert solidarności z Ukrainą, recital, wystawa i koncert orkiestry - to tylko niektóre z wydarzeń, jakie odbędą się w Toruniu w związku z 1. rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie - 24 lutego 2023 r.

24 lutego przypada pierwsza rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Toruń solidaryzuje się z napadniętym narodem, dlatego też Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia, miejskie instytucje kultury i toruńskie organizacje pozarządowe przygotowały szereg wydarzeń upamiętniających tę dramatyczną datę.

O godz. 16.30 na Rynku Staromiejskim, niepodal pomnika Mikołaja Kopernika, odbędzie się plenerowy Koncert solidarności z Ukrainą. Wystąpi ukraińska sopranistka Olena Gaidychuk z towarzyszeniem toruńskich muzyków: Michała Hajduczeni - baryton, kontrabas i Leszka Czenkusza - akordeon. Koncert upamiętni rok zmagań narodu ukraińskiego z rosyjskim agresorem. Zabrzmią m.in. hymny "Boże wielki jedyny" ("Боже беликий єдиний") oraz "Czerwona kalina" ("Ой у лузі червона калина"), które stały się symbolami niezłomnej obrony niepodległości. Z kolei pieśń "Moja matko, ja wiem" ("Рідна мати моя") jest sztandarowym przykładem pokrewieństwa kultury polskiej i ukraińskiej. Podczas koncertu pracownicy Toruńskiego Centrum Usług Społecznych będą rozdawali flagi ukraińskie oraz kotyliony w barwach flagi Ukrainy.

Następnie o godz. 17.00 trębacz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona hymn Ukrainy oraz Rzeczypospolitej Polskiej. Potem rozpocznie się happening przygotowany przez toruńskie organizacje pozarządowe, mieszkańców i uchodźców z Ukrainy – rozłożenie wieloformatowej flagi Ukrainy oraz Rzeczypospolitej Polskiej.

O godz. 17.30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego fortepianowy recital wykona Andrii Dorofeiev. Usłyszymy utwory znanych kompozytorów, m.in. Etiudę op.8 fis-moll, cis-moll, Es-dur Viktora Kosenko, Grande Sonatę a-moll Franciszka Schuberta, Etiudę c-moll op. 10 nr 12 nazywaną Rewolucyjną Fryderyka Chopina, a skomponowaną w 1831 roku. Wedle tradycji dzieło powstało, gdy kompozytor dowiedział się o upadku powstania listopadowego - zajęciu Warszawy przez Rosjan. Wstęp bezpłatny. Koncertowi będzie towarzyszyła wystawa „Mój kraj w moim sercu”, na którą będą składały się fotogramy wybrane wspólnie z obywatelami Ukrainy, przedstawiające ważne miejsca z ich ojczyzny. W kolejnych dniach wystawa będzie prezentowana w filiach Centrum Kultury Dwór Artusa.

O godz. 18 00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki usłyszymy koncert bluesowy solo Alexandra Dolgova. W programie utwory z dorobku artysty, również napisane podczas trwania wojny. Wstęp bezpłatny.

Natomiast godzinę później, o 19.00, w Sali Koncertowej CKK Jordanki zagra Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która rozpocznie swój koncert od wykonania hymnu Ukrainy.

Ponadto 24 lutego na Rynku Staromiejskim zostanie ustawiony kubik Toruń solidarny z Ukrainą. Na ściankach zostaną umieszczone grafiki ze słowami wsparcia dla Ukrainy, przygotowane w języku polskim oraz ukraińskim i w dwóch wersjach kolorystycznych - flagi Polski oraz flagi Ukrainy. W instytucjach kultury zostaną wywieszone flagi Ukrainy. Ponadto budynek CKK Jordanki zostanie podświetlony barwami niebiesko-żołtymi, a na hali Arena Toruń zostanie wyświetlony napis Solidarni z Ukrainą.

Ołena Gajdychuk

Andrii Dorofeiev

Michał Hajduczenia

Leszek Czenkusz

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  CUK Anioły Toruń pokonując Trefl Gdańsk II 3:0 w setach: 25:17, 25:23, 25:15 odniosły siedemnaste zwycięstwo w tym sezonie. Zdj. Sławomir Kowalski
 • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
  Miasto
  Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
 • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
  Miasto
  Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał zAleski, Margit Jungmann, Wacław i Sławomir Krankowscy trzymają tabliczkę z napisem 9. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej Atletyce Masters
  Miasto, Sport
  25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Zdjęcie przedstawia Wydział Spraw Administracyjnych UMT, który mieści się przy ul. Batorego 38/40
  Miasto
  Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
 • SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie
  Miasto
  Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
 • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
 • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
 • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!
 • W nocy z 25 na 26 marca 2023 roku zmieniamy czas. Przestawienie zegarów z czasu zimowego na letni spowoduje tymczasowe utrudnienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Toruniu.
 • W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia. - Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia...
 • W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
 • Z roku na rok miasto otrzymuje coraz większe środki z myślą o osobach niepełnosprawnych.