Toruń gotowy na kolejną falę uchodźców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń gotowy na kolejną falę uchodźców

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 16 grudnia 2022
Autor: Marcin Pryka
Aktualnie w noclegowej bazie miejskiej Torunia zakwaterowanych jest 227 uchodźców z Ukrainy.

Na terenie naszego miasta przewidziano łącznie 849 miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy, w tym 513 rotacyjnych krótkoterminowych na potrzeby zakwaterowania dużych grup w przypadku konieczności uruchomienia doraźnego schronienia. Obecnie ponad 200 miejsc długoterminowych jest zamieszkanych. Pozostałe mogą zostać wykorzystane już wkrótce, gdyż przewiduje się, że zimą dojdzie do następnych ataków rosyjskich i zrywania dostaw prądu na kolejnych obszarach Ukrainy.

Według danych z 13 grudnia 2022 r., aktualnie w noclegowej bazie miejskiej Torunia zatwierdzonej przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, zakwaterowanych jest 227 uchodźców z Ukrainy.

Wśród obiektów długoterminowych, które zapewniają miejsca noclegowe, zgłoszonych przez Gminę Miasta Toruń do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i będących w dyspozycji wojewody, jest Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka 3. MCSM jako pierwsze po wybuchu wojny – 27 lutego 2022 r. - uruchomiło zakwaterowanie dla Ukraińców. Obecnie tych miejsc w MCSM jest 82, z czego 67 zamieszkanych.

Poza MCSM są to także: Camping Tramp na ul. Kujawskiej 14 - liczba miejsc: 65, z czego 13 zamieszkanych; Hostel Toruń Główny na ul. Kujawskiej 1 - liczba miejsc: 40, zamieszkanych: 34; obiekt przy ul. Płaskiej 17 - liczba miejsc: 44, zamieszkanych: 43 oraz obiekt przy ul. Szosa Chełmińska 239/241 - liczba miejsc: 14, zamieszkanych: 13.

Ponadto, wśród obiektów długoterminowych, zgłoszonych do wojewody są: mieszkanie VI LO przy ul. Wojska Polskiego 47 a - liczba miejsc: 5, zajętych: 3; mieszkanie Banku Santander przy ul. Krasińskiego - liczba miejsc: 11, wszystkie zajęte; trzy mieszkania ZSMEiE przy ul. Św. Józefa 23/24 - liczba miejsc: 14, zajętych: 11 oraz Dom Dziecka Młody Las przy ul. Sienkiewicza 12 - liczba miejsc: 16, zajętych: 15. Stawka we wszystkich wymienionych obiektach wynosi 70 zł/osobodzień.

W bazie Torunia ujęte zostały, obecnie niewykorzystane, obiekty krótkoterminowe rotacyjne w dyspozycji Wojewody na potrzeby zakwaterowania dużych grup: Centrum Targowe Park przy ul. Szosa Bydgoska 1 – liczba miejsc: 200, Przystań Toruń przy ul. Ks. J. Popiełuszki 1 – liczba miejsc: 40, sale konferencyjne w hali kortów tenisowych na ul. Przy Skarpie 4 – liczba miejsc: 73 oraz halę kortów tenisowych MOSiR przy ul. Szosa Chełmińska 75 – liczba miejsc: 200.

Do Toruńskiego Centrum Usług Społecznych zgłoszona została jako obiekt długoterminowy, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, zgodnie z umową zawartą z wojewodą - do dyspozycji do końca kwietnia 2023 r. - Osada Leśna Barbarka przy ul. Przysieckiej 13 z liczbą miejsc: 45. Obecnie 17 z tych miejsc jest zajętych.

Razem na terenie miasta jest 849 miejsc noclegowych należących do Gminy Miasta Toruń. Łączne środki zrefundowane przez wojewodę kujawsko-pomorskiego na prowadzenie zakwaterowania w wymienionych obiektach wyniosły w okresie od lutego do października 2022 r.: 3 210 811.

W listopadzie rozpoczął się remont Hotelu Kopernik, w którym znajduje się Punkt Pomocy dla Uchodźców. W związku z tym dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Rafał Rewoliński wystąpił z prośbą o wyrażenie zgody na uruchomienie na czas remontu hotelu Kopernik -  Punktu Pomocy w MCSM-ie. Wojewoda zabezpieczył środki na noclegi i wyżywienie oraz dodatkowo 1.500 zł brutto/ 1 m-c na prowadzenie punktu.

 
Do zadań MCSM-u należeć będzie zabezpieczenie kolejnych 20 miejsc noclegowych na potrzeby uruchomienia punktu, do którego kwaterowani będą obywatele Ukrainy przez WCZK w Bydgoszczy na max. 2 doby, a następnie będą przekwaterowywani do innych miejsc. Umowa na prowadzenie Punktu Pomocy dla Uchodźców została podpisana pomiędzy TIS Sp. z oo i Wojewodą Kujawsko-Pomorskim. Kontakt do MCSM - nr tel. 530 854 952.

W najbliższym czasie w miejscach zakwaterowania prowadzonych przez miasto odbędą się spotkania z poczęstunkiem z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi sponsorami dotyczące ufundowania darów na ten cel - słodyczy, upominków, itp.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.