Światowy Dzień Środowiska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Światowy Dzień Środowiska

Eko, Miasto
Data publikacji: 03 czerwca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Co roku 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska zwany też jako Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day, WED).

Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Tematem obchodów w 2020 r. jest różnorodność biologiczna - wezwanie do działania w celu zwalczania przyspieszonej utraty gatunków i degradacji świata przyrody. Tegorocznym gospodarzem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest Kolumbia. Motto obchodów wzywa nas do przemyślenia, jak ewoluowały nasze systemy gospodarcze i jaki mają one wpływ na środowisko. Są to problemy, o których świat nie może zapomnieć pomimo pandemii koronawirusa i trwającego kryzysu klimatycznego. Jedzenie, które jemy, powietrze, którym oddychamy, woda, którą pijemy, oraz klimat, który sprawia, że nasza planeta nadaje się do zamieszkania, pochodzą z natury. Są to wyjątkowe czasy, w których natura wysyła nam przesłanie: aby dbać o siebie, musimy dbać przyrodę.

Intencją obchodów tego dnia jest przybliżenie społeczeństwu kwestii związanych z ochroną środowiska, zainspirowanie wszystkich do wyrażenia swoich opinii, promowanie ekologicznego, naturalnego stylu życia sprzyjającego przyrodzie i w jak najmniejszym stopniu niszczenie środowiska. Firmy muszą promować zrównoważone łańcuchy dostaw, a także takie praktyki rolnicze i produkcyjne, które nie szkodzą środowisku. Społeczeństwo powinno zastanowić się, jak zachować i przywrócić zdegradowane ekosystemy, a konsumenci powinni przemyśleć to, co kupują. Wpływamy na środowisko w każdej godzinie i poprzez codzienne wybory kształtujemy jakość naszego życia. To od nas zależy, czy świadomie korzystamy z wody i energii, czy dokonujemy dobrych konsumenckich wyborów. Codziennie, na każdym kroku podejmujemy decyzje, które wpływają na kondycję planety. Możemy wykonać tyle dobrych rzeczy dla przyrody i otworzyć się na świadome przeżywanie życia.

Do obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska może przyłączyć się każdy, wystarczy samemu podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego, na przykład posprzątać okolicę, posadzić drzewo czy skorzystać z roweru zamiast samochodu.

Centrum UNEP/GRID - Warszawa i dziennik „Rzeczpospolita” – zapraszają 5 czerwca 2020 r. do obejrzenia i wysłuchania debaty online pt. „Bogactwo Natury – konieczność, a nie luksus". Debata rozpocznie się o godz. 9:00 na stronie http://dlaplanety.pl/

„Praktyczny przewodnik” dla indywidualnych osób, przedsiębiorstw, miast, rządów, szkół, uniwersytetów, grup młodzieżowych i społeczeństwa obywatelskiego w j. angielskim znajdziemy: https://p.widencdn.net/e2n0wj/WED_SimpleToolkit

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Piernikowym Miasteczku, na terenie Muzeum Artylerii i na Barbarce bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo zabawy i emocji.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto
    W ramach Toruńskiego Pikniku Archiwalnego cztery instytucje przygotowały drzwi otwarte połączone z prelekcjami, projekcjami, grami, zabawami i konkursami.
  • Eko, Miasto
    Zapraszamy na ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, który odbędzie się 8 czerwca 2024 r. przy amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Miasto, Sport
    Z okazji 25-lecia działalności Klub Laguna 24 zorganizował na basenie UCS UMK przy ul. Św. Józefa w Toruniu zawody w dniach 1-2 czerwca 2024 r., tj. klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" rozpoczął się spektaklem Przemiana – na podstawie opowiadania Franza Kafki, który wyreżyserował Oliver Frljić – znany polskiej publiczności z głośnej Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
  • 189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Do udziału w dwóch projektach skierowanych do osób bezrobotnych zachęca Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Rządowy program in vitro ruszy zgodnie z planem, czyli od 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.
  • 1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • 4 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego Pięciolinia Wolności.
  • 1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jak co roku Toruń włącza do tej akcji.
  • W niedzielę, 2 czerwca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.