Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 06 stycznia 2023
Autor: Paula Gałązka
Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy

6 stycznia 2023 roku, w wigilię prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia w Międzynarodowy Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbyło się spotkanie świąteczne z uchodźcami z Ukrainy, którzy są w naszym mieście. W spotkaniu wziął udział Prezydent Michał Zaleski, który złożył życzenia i pomógł św. Mikołajowi wręczyć przygotowane prezenty.

- Jesteśmy w przededniu, a więc w Wigilię Bożego Narodzenia w terminie, w którym obchodzą to osoby wyznania prawosławnego. I trzynaście dni temu w Polsce i w Toruniu obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia. To osoby, które są wyznania katolickiego, ale jeżeli w tej chwili zapytał by ktoś, czy jest różnica między tymi świętami? Nie ma żadnej. Jesteśmy tak samo przekonani, że jest to moment szczególny, wyjątkowy w życiu każdego narodu, każdego społeczeństwa. Bo przecież to jest moment, w którym wspominamy przyjście na świat maleńkiego człowieka. Nie byłoby nas, gdybyśmy się kiedyś nie urodzili – podkreślał prezydent Michał Zaleski. Dodawał on, że to wspomnienie sprzed ponad 2000 tysięcy lat to czas przyjścia na świat dziecka Boga. – Jeszcze do niedawna nie myśleliśmy zbyt często o tym drugiej, bardzo ważnej części przesłania Bożego Narodzenia. O przesłaniu związanym z tym, jak powinniśmy żyć. A od ponad 2000 lat Boże Narodzenie przynosi pokój. Od ubiegłego roku nabrało to wielkiego znaczenia, wielkiej wartości. W kraju, w którym Panie i Panowie mieszkacie jest wojna. Sąsiad podjął decyzję o niszczycielskiej, barbarzyńskiej wojnie z waszym narodem. Wojna musi się skończyć, musi skończyć się pokojem. Prawda i dobro musi zwyciężyć. I wtedy drogi do waszych domów i mieszkań, do Ojczyzny znowu będą otwarte. Będziecie mogli tam wrócić i żyć w pokoju. Życzymy Wam przede wszystkim tego, aby w Ukrainie był pokój, abyście mogli wrócić do swoich domów, do swoich rodzin. Na to się przekłada to piękno Bożego Narodzenia zawarte w jego przesłaniu, w przesłaniu pokoju.

Prezydent Torunia zapewnił też, że tak długo, jak obywatele Ukrainy będą potrzebowali pomocy, uzyskają ją w naszym mieście.

Wigilia dla obywateli Ukrainy została zorganizowana przez Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W spotkaniu z poczęstunkiem wzięło udział 80 osób z Ukrainy (53 osoby dorosłe oraz 27 dzieci), które na co dzień mieszkają w lokalach udostępnionych w MCSM-ie, Campingu Tramp oraz Hostelu Toruń Główny. Menu wigilijne zawierało 12 symbolicznych dań, w tym postny barszcz ukraiński, pierogi „ukraińskie” z okrasą oraz kutię na słodko (tradycyjne bożonarodzeniowe danie). Zanim przystąpiono do posiłku odbył się koncert kolęd w wykonaniu Michała Hajduczenia, Magdaleny Cysewskiej oraz Oleny Gajdyszuk. Następnie ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia, proboszcz Parafii Prawosławnej św. Mikołaja odczytał Słowo Boże i udzielił błogosławieństwa.

Katolicy obchodzą Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia, prawosławni - prawie dwa tygodnie później, i świętują dłużej. Kalendarze się różnią, ale obrzędowość w chrześcijańskich kościołach wschodnich jest zbliżona do katolickiej. Wierni prawosławni nie korzystają z kalendarza juliańskiego - tak jak katolicy, a współczesnego gregoriańskiego. Różnica między nimi wynosi 13 dni, dlatego Kościół prawosławny, który jest trzecią co do wielkości chrześcijańską wspólnotą wyznaniową. Boże Narodzenie - Rożdiestwo Christowo zaczyna obchodzić 6 stycznia. To wtedy wypada Wigilia, a po niej następują trzy dni świąteczne: Boże Narodzenie (7 stycznia), II Dzień Bożego Narodzenia (8 stycznia) oraz III Dzień Bożego Narodzenia (9 stycznia). Święta prawosławne poprzedza, ściśle przestrzegany, 40 dniowy post. W Wigilię nakazuje się również zaprzestanie picia napojów aż do rozpoczęcia uroczystej kolacji.

Zamiast w szopce bożonarodzeniowej wierni prawisławni modlą się do Ikony Narodzenia Chrystusa. W noc Bożego Narodzenia wystawia się ją w cerkwi do wzajemnej modlitwy i adoracji. Na środku ikony znajduje się postać Matki Boskiej z czerwoną otoczką. Nad nią widać niemowlę leżące w żłobie, w jaskini. Hołd dziecku oddają anioły i 3 magów – których zróżnicowany wiek ma symbolizować fazy życia człowieka. Jaskinię spowija czerń, symbolizująca grzech ziemskiego życia.

fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
    Miasto
    Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • 5. sesja Rady Miasta Torunia
    Miasto
    18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
    Miasto, MZK
    Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
  • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
  • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
  • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
  • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
  • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
  • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.