Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 06 stycznia 2023
Autor: Paula Gałązka
Świąteczne spotkanie z obywatelami Ukrainy

6 stycznia 2023 roku, w wigilię prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia w Międzynarodowy Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbyło się spotkanie świąteczne z uchodźcami z Ukrainy, którzy są w naszym mieście. W spotkaniu wziął udział Prezydent Michał Zaleski, który złożył życzenia i pomógł św. Mikołajowi wręczyć przygotowane prezenty.

- Jesteśmy w przededniu, a więc w Wigilię Bożego Narodzenia w terminie, w którym obchodzą to osoby wyznania prawosławnego. I trzynaście dni temu w Polsce i w Toruniu obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia. To osoby, które są wyznania katolickiego, ale jeżeli w tej chwili zapytał by ktoś, czy jest różnica między tymi świętami? Nie ma żadnej. Jesteśmy tak samo przekonani, że jest to moment szczególny, wyjątkowy w życiu każdego narodu, każdego społeczeństwa. Bo przecież to jest moment, w którym wspominamy przyjście na świat maleńkiego człowieka. Nie byłoby nas, gdybyśmy się kiedyś nie urodzili – podkreślał prezydent Michał Zaleski. Dodawał on, że to wspomnienie sprzed ponad 2000 tysięcy lat to czas przyjścia na świat dziecka Boga. – Jeszcze do niedawna nie myśleliśmy zbyt często o tym drugiej, bardzo ważnej części przesłania Bożego Narodzenia. O przesłaniu związanym z tym, jak powinniśmy żyć. A od ponad 2000 lat Boże Narodzenie przynosi pokój. Od ubiegłego roku nabrało to wielkiego znaczenia, wielkiej wartości. W kraju, w którym Panie i Panowie mieszkacie jest wojna. Sąsiad podjął decyzję o niszczycielskiej, barbarzyńskiej wojnie z waszym narodem. Wojna musi się skończyć, musi skończyć się pokojem. Prawda i dobro musi zwyciężyć. I wtedy drogi do waszych domów i mieszkań, do Ojczyzny znowu będą otwarte. Będziecie mogli tam wrócić i żyć w pokoju. Życzymy Wam przede wszystkim tego, aby w Ukrainie był pokój, abyście mogli wrócić do swoich domów, do swoich rodzin. Na to się przekłada to piękno Bożego Narodzenia zawarte w jego przesłaniu, w przesłaniu pokoju.

Prezydent Torunia zapewnił też, że tak długo, jak obywatele Ukrainy będą potrzebowali pomocy, uzyskają ją w naszym mieście.

Wigilia dla obywateli Ukrainy została zorganizowana przez Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W spotkaniu z poczęstunkiem wzięło udział 80 osób z Ukrainy (53 osoby dorosłe oraz 27 dzieci), które na co dzień mieszkają w lokalach udostępnionych w MCSM-ie, Campingu Tramp oraz Hostelu Toruń Główny. Menu wigilijne zawierało 12 symbolicznych dań, w tym postny barszcz ukraiński, pierogi „ukraińskie” z okrasą oraz kutię na słodko (tradycyjne bożonarodzeniowe danie). Zanim przystąpiono do posiłku odbył się koncert kolęd w wykonaniu Michała Hajduczenia, Magdaleny Cysewskiej oraz Oleny Gajdyszuk. Następnie ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia, proboszcz Parafii Prawosławnej św. Mikołaja odczytał Słowo Boże i udzielił błogosławieństwa.

Katolicy obchodzą Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia, prawosławni - prawie dwa tygodnie później, i świętują dłużej. Kalendarze się różnią, ale obrzędowość w chrześcijańskich kościołach wschodnich jest zbliżona do katolickiej. Wierni prawosławni nie korzystają z kalendarza juliańskiego - tak jak katolicy, a współczesnego gregoriańskiego. Różnica między nimi wynosi 13 dni, dlatego Kościół prawosławny, który jest trzecią co do wielkości chrześcijańską wspólnotą wyznaniową. Boże Narodzenie - Rożdiestwo Christowo zaczyna obchodzić 6 stycznia. To wtedy wypada Wigilia, a po niej następują trzy dni świąteczne: Boże Narodzenie (7 stycznia), II Dzień Bożego Narodzenia (8 stycznia) oraz III Dzień Bożego Narodzenia (9 stycznia). Święta prawosławne poprzedza, ściśle przestrzegany, 40 dniowy post. W Wigilię nakazuje się również zaprzestanie picia napojów aż do rozpoczęcia uroczystej kolacji.

Zamiast w szopce bożonarodzeniowej wierni prawisławni modlą się do Ikony Narodzenia Chrystusa. W noc Bożego Narodzenia wystawia się ją w cerkwi do wzajemnej modlitwy i adoracji. Na środku ikony znajduje się postać Matki Boskiej z czerwoną otoczką. Nad nią widać niemowlę leżące w żłobie, w jaskini. Hołd dziecku oddają anioły i 3 magów – których zróżnicowany wiek ma symbolizować fazy życia człowieka. Jaskinię spowija czerń, symbolizująca grzech ziemskiego życia.

fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.