Służby pracują na Bulwarze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Służby pracują na Bulwarze

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2023
Autor: Paula Gałązka
Widok na wykop archeologiczny na Bulwarze Filadelfijskim

6 listopada 2023 roku kontynuowane były prace związane z punktowym wypompowywaniem wody z wykopu archeologicznego na Bulwarze Filadelfijskim. W dalszej kolejności wykonane zostanie dodatkowe tymczasowe zabezpieczenie studni, tak aby nie doszło do kolejnego rozszczelnienia.

Rozszczelniona studnia kanalizacji deszczowej spowodowała dopływ wód do otwartego wykopu archeologicznego na Bulwarze Filadelfijskim. Woda w wykopie pochodziła z opadu bezpośredniego, ze spływu powierzchniowego oraz dopływu bocznego wód gruntowych od północy, z terenu Zespołu Staromiejskiego, który jest położony powyżej. Dodatkowo od wschodu, przedostały się wody z nieukończonej kanalizacji deszczowej. Tam, gdzie w podłożu występują grunty przepuszczalne, wody opadowe wsiąkają stosunkowo szybko, natomiast głębokie wykopy na Bulwarze miejscami dotarły do spągu (tj. dolna powierzchnia warstwy skalnej) praktycznie nieprzepuszczalnych iłów miopliocenu, stąd jedynym rozwiązaniem było wypompowanie wody.

Utrzymanie terenu odkrywkowych badań archeologicznych i sposób ich zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym i atmosferycznych uzależniony jest od przedmiotu prowadzonych badań i powinien być adekwatny do jego charakteru i właściwości. Wytyczne w tym zakresie powinny być sformułowane przez służby archeologiczne prowadzące badania i sprawujące nadzór nad terenem. Zważywszy, że przedmiotem badań są podziemne elementy budynków i budowli należy założyć, że oddziaływanie wód opadowych w warunkach dodatniej temperatury w ciągu doby nie powinno mieć negatywnego wpływu na ich stan, zapobiegawczo usunięto nagromadzoną i zalegającą w wykopach wodę w możliwie najszybszym czasie, głównie aby zapobiec wypłukiwaniu gruntu z miejsc sąsiadujących z zachowanymi fragmentami fundamentów.

W związku z zagrożeniem zalaniem wykopu w poniedziałek, 6 listopada br., pracownicy Toruńskich Wodociągów realizowali prace związane z punktowym wypompowywaniem wody z wykopów archeologicznych. Była to kontynuacja działań, które rozpoczęto 4 listopada br. W najbliższych dniach, w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zostanie też wykonane dodatkowe tymczasowe zabezpieczenie sieci kanalizacji deszczowej, tak aby wodę odprowadzić do kanału burzowego w sąsiedztwie.

- Zabezpieczenie  będzie polegało na wykonaniu wpięcia nowowybudowanej studni, znajdującej się przy wykopie, w istniejącą studnię w kanale burzowym. W ten sposób, do czasu dokończenia całej instalacji deszczowej, uzyskamy tymczasowy upust wód gruntowych do istniejącego układu kanalizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w momencie w którym spadnie deszcz woda nie będzie zalegać w studniach i wlewać się do wykopu tylko do kanału burzowego – mówi Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.

W odniesieniu do pojawiających się w mediach doniesień dotyczących zabezpieczenia odkrytych murów pragniemy zaznaczyć, że do miasta nie wpłynęło pismo WKZ o zabezpieczenie terenu przed warunkami atmosferycznymi oraz o zabezpieczenie studzienki. Ostatnie pismo z 26 października br. mówi o przedstawieniu sposobu uporządkowania terenu po zakończonych badaniach archeologicznych.

Jednocześnie informujemy, że dzisiaj na wniosek Urzędu Miasta Torunia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu przekazał nam koncepcję zabezpieczenia reliktów kompleksu św. Ducha napisaną przez grupę profesorów. Dokument będzie teraz analizowany. Uniwersytet Mikołaja Kopernika poprosił też o zgodę na przeprowadzenie dodatkowych prac weryfikacyjno-sondażowych. Umowa w tej sprawie jest procedowana.

fot. Wydział Inwestycji i Remontów UMT

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
    Miasto
    Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.