Sklep charytatywny dla uchodźców z Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sklep charytatywny dla uchodźców z Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 26 maja 2022
Autor: Filip Tomasik

24 maja 2022 r., dokładnie 3 miesiące od wybuchu wojny na Ukrainie, w Toruniu został otwarty kolejny sklep charytatywny dedykowany uchodźcom z Ukrainy.

"Dar Serca" to sklep, w którym wojenni uchodźcy przebywający w Toruniu mogą nieodpłatnie zaopatrzyć się w artykuły spożywcze, drogeryjne i szkolne. Asortyment pochodzi ze zbiórek prowadzonych na terenie Torunia. Sklep prowadzony jest przez Fundację Królewskie Dziedzińce w Toruniu. Natomiast pomysłodawczynią i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Pani Małgorzata Kałdowska, członkini Rady Okręgu nr 13 – Bydgoskie w Toruniu.

Miasto wsparło inicjatywę organizacji nieodpłatnie udostępniając na ten cel gminny lokal użytkowy przy ul. Gagarina 152 w Toruniu. Sklep działa od wtorku do piątku w godz. 15.00 – 19.00 oraz w soboty 9.00 – 13.00. Obsługę sklepu stanowią wolontariusze - ukraińscy uchodźcy.

Zachęcamy mieszkańców do wsparcia nowego sklepu w dary dla naszych gości z Ukrainy.

Dary w postaci asortymentu spożywczego, środków czystości i higieny osobistej oraz artykułów szkolnych można bezpośrednio bezpośrednio do Centrum Dialogu przy ul. Frelichowskiego 1 (9:00-16:00). Po godzinie 16:00 dary można zostawiać na furcie Wyższego Seminarium Duchownego.

Dodatkowo Fundacja prosi o wsparcie sklepu również w regały i lady, które są niezbędnym wyposażeniem każdego tego typu miejsca. W tej sprawie można kontaktować się z Panem Aleksandrem Sztramskim – Prezesem Zarządu Fundacji Królewskie Dziedzińce w Toruniu pod nr tel.: 609 428 836.

Przy Wyższym Seminarium Duchownym działa również seconhand dla uchodźców, otwarty od poniedziałku do piątku od 9.00 do 19.00. Wciąż znajduje się tam wiele ubrań w stanie bardzo dobrym, zabawki dla dzieci lub inne akcesoria. Można tam zaopatrzyć w potrzebne rzeczy swoich gości z Ukrainy, ale także zanieść ubrania czy zabawki - obecnie potrzebne są rzeczy na wiosnę i lato, czyste i w bardzo dobrym stanie. Osoby prowadzące ten magazyn w wolnych chwilach wyplatają też siatki maskujące dla wojska - jeśli ktoś chciałby dołączyć, może pomóc w wyplataniu (kontakt Małgorzata Kałdowska tel. 661 520 766).

Warto przypomnieć, że sklep socjalny dla uchodźców to kolejna podobna inicjatywa w Toruniu. Na lewobrzeżu przy ul. 63 Punktu Piechoty 60 działa Punkt Pomocy prowadzony przez panią Tatianę Dembską i jej współpracowników, gdzie również można otrzymać produkty pochodzące od darczyńców. Od początku marca z pomocy tego punktu korzysta średnio 70 ukraińskich rodzin dziennie.

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!