Reintegracja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Reintegracja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych

Tytuł projektu:
Reintegracja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych - zagrożonych wykluczeniem społecznym realizowana w Centrum Integracji Społecznej w Toruniu - CISTOR.

Program:
PHARE 2002 Spójność Społeczno-Gospodarcza "Aktywne formy zwalczania bezrobocia".

Wartość projektu:
216.863,41 Euro.

Źródła finansowania:
PHARE, Gmina Miasta Toruń.

Kwota dofinansowania:
100.000,00 Euro.

Realizator:
Centrum Integracji Społecznej CISTOR - gospodarstwo pomocnicze Urzędu Miasta Torunia.

Cel:
Zwiększenie szansy osób bezrobotnych - zagrożonych wykluczeniem społecznym na usamodzielnienie poprzez reintegrację zawodową i społeczną.

Grupa docelowa:
Grupę docelową stanowiło 25 mieszkańców miasta Torunia. Ze względu na fluktuację beneficjentów ostatecznie w projekcie wzięły udział 33 osoby (25 osób bezrobotnych - pozostających bez pracy co najmniej 24 miesiące, 5 osób bezdomnych i uzależnionych od alkoholu, 1 osoba uzależniona od alkoholu, 1 osoba uzależniona od narkotyków, 1 osoba po pobycie w zakładzie karnym).

Główne działania:
Podczas rocznego udziału w projekcie beneficjenci przechodzili szkolenia z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej oraz odbyli praktykę zawodową w trzech profilach zawodowych: budowlano-porządkowym, gońców-porządkowych i opiekunów-porządkowych.

Dwie grupy budowlano-porządkowe zajmowały się pracami remontowymi oraz budowlanymi (m.in. kładzenie różnego typu posadzek, gładzi, malowanie ścian, tapetowanie, kładzenie dachu, podwieszanie sufitu, rozbiórki, czyszczenie i konserwacja elementów metalowych).

Grupy gońców-porządkowych zajmowały się pracami porządkowymi na obszarze podległym ADM 5 w Toruniu. Odpowiadali za czystość wewnątrz budynków mieszkalnych i wokół budynków, a także pielęgnowali tereny zielone (koszenie, grabienie).

Grupa opiekunów-porządkowych oferowała szeroko rozumiane usługi opiekuńcze: od opieki nad dzieckiem do osobistej opieki nad osobą starszą, chorą czy niepełnosprawną.

Termin realizacji:
od 1 maja 2004 r. do 30 czerwca 2005 r.

Rezultaty:
Projekt ukończyło 19 osób, spośród których 16 nabyło prawo do zatrudnienia wspieranego (na mocy ustawy o zatrudnieniu socjalnym z 2003 roku). W ciągu miesiąca od momentu zakończenia projektu 13 uczestników podjęło pracę. Ponadto w trakcie realizacji projektu wypracowane zostały standardy pracy Centrum Integracji Społecznej, na których z powodzeniem wzorują się powstałe później CIS-y, a także inne instytucje zajmujące się problematyką wykluczenia społecznego.

Projekt został zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Środki przedakcesyjne – PHARE
Fundusz: 
PHARE
Program: 
PHARE
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Osoby dorosłe podnoszące kwalifikacje zawodowe
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Centrum Integracji Społecznej CISTOR

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.