Reintegracja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Reintegracja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych

Tytuł projektu:
Reintegracja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych - zagrożonych wykluczeniem społecznym realizowana w Centrum Integracji Społecznej w Toruniu - CISTOR.

Program:
PHARE 2002 Spójność Społeczno-Gospodarcza "Aktywne formy zwalczania bezrobocia".

Wartość projektu:
216.863,41 Euro.

Źródła finansowania:
PHARE, Gmina Miasta Toruń.

Kwota dofinansowania:
100.000,00 Euro.

Realizator:
Centrum Integracji Społecznej CISTOR - gospodarstwo pomocnicze Urzędu Miasta Torunia.

Cel:
Zwiększenie szansy osób bezrobotnych - zagrożonych wykluczeniem społecznym na usamodzielnienie poprzez reintegrację zawodową i społeczną.

Grupa docelowa:
Grupę docelową stanowiło 25 mieszkańców miasta Torunia. Ze względu na fluktuację beneficjentów ostatecznie w projekcie wzięły udział 33 osoby (25 osób bezrobotnych - pozostających bez pracy co najmniej 24 miesiące, 5 osób bezdomnych i uzależnionych od alkoholu, 1 osoba uzależniona od alkoholu, 1 osoba uzależniona od narkotyków, 1 osoba po pobycie w zakładzie karnym).

Główne działania:
Podczas rocznego udziału w projekcie beneficjenci przechodzili szkolenia z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej oraz odbyli praktykę zawodową w trzech profilach zawodowych: budowlano-porządkowym, gońców-porządkowych i opiekunów-porządkowych.

Dwie grupy budowlano-porządkowe zajmowały się pracami remontowymi oraz budowlanymi (m.in. kładzenie różnego typu posadzek, gładzi, malowanie ścian, tapetowanie, kładzenie dachu, podwieszanie sufitu, rozbiórki, czyszczenie i konserwacja elementów metalowych).

Grupy gońców-porządkowych zajmowały się pracami porządkowymi na obszarze podległym ADM 5 w Toruniu. Odpowiadali za czystość wewnątrz budynków mieszkalnych i wokół budynków, a także pielęgnowali tereny zielone (koszenie, grabienie).

Grupa opiekunów-porządkowych oferowała szeroko rozumiane usługi opiekuńcze: od opieki nad dzieckiem do osobistej opieki nad osobą starszą, chorą czy niepełnosprawną.

Termin realizacji:
od 1 maja 2004 r. do 30 czerwca 2005 r.

Rezultaty:
Projekt ukończyło 19 osób, spośród których 16 nabyło prawo do zatrudnienia wspieranego (na mocy ustawy o zatrudnieniu socjalnym z 2003 roku). W ciągu miesiąca od momentu zakończenia projektu 13 uczestników podjęło pracę. Ponadto w trakcie realizacji projektu wypracowane zostały standardy pracy Centrum Integracji Społecznej, na których z powodzeniem wzorują się powstałe później CIS-y, a także inne instytucje zajmujące się problematyką wykluczenia społecznego.

Projekt został zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Środki przedakcesyjne – PHARE
Fundusz: 
PHARE
Program: 
PHARE
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Osoby dorosłe podnoszące kwalifikacje zawodowe
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Centrum Integracji Społecznej CISTOR

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • 100 dni Pawła Gulewskiego jako Prezydenta Torunia
    Miasto
    15 sierpnia minęło 100 dni od zaprzysiężenia Pawła Gulewskiego na stanowisko Prezydenta Miasta Torunia.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • - Od godz. 12:00 w czwartek 15 sierpnia do godz. 20:00 w sobotę 17 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.