Przyjęliśmy uchodźców. Co dalej? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przyjęliśmy uchodźców. Co dalej?

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 04 marca 2022
Autor: Filip Tomasik

Informacje dotyczące zakwaterowania, pomocy medycznej, pracy oraz dostępu do edukacji dla osób uciekających do Polski przed wojną.

W związku z inwazją rosyjską na wolną Ukrainę wielu Polaków zdecydowało się przyjąć pod swój dach osoby uciekające do naszego kraju. Zapewnienie uchodźcom schronienia to dopiero początek działań mających na celu umożliwienie im funkcjonowania w naszym społeczeństwie.

Informacja dla uchodźców i osób udzielających pomocy

Na Dworcu Toruń Główny został uruchomiony punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy, którzy szukają pomocy w województwie kujawsko-pomorskim.

Punkt działa przez całą dobę i jest obsługiwany w języku polskim i ukraińskim. W godzinach nocnych, od godz. 22:00 dyżur pełnią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Adres mailowy punktu informacyjnego: punkt.info.uchodzcy@um.torun.pl

Uruchomiona została również ogólnopolska infolinia oraz serwis internetowy dla obywateli Ukrainy, udzielający informacji na temat możliwości uzyskania pomocy po przekroczeniu granicy i dalszego pobytu w kraju.

Informacje można uzyskać całodobowo od numerem: +48 47 721 75 75 oraz na stronie: www.ua.gov.pl.


Zakwaterowanie

Uchodźcy poszukujący schronienia w Toruniu powinni się zgłaszać do punktu recepcyjnego w hotelu Kopernik przy ul. Wola Zamkowa 16. Osoby, które przybędą do Torunia z Ukrainy, będą mogły się tam tymczasowo zatrzymać, a następnie zostaną przetransportowane do miejsc docelowych, które wskaże Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

Polacy poszukujący miejsc noclegowych dla osób z Ukrainy, lub zainteresowani przyjęciem takich osób pod swój dach mogą się kontaktować bezpośrednio z służbami wojewody kujawsko-pomorskiego. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego udziela informacji w języku polskim: tel. 525872771 lub 525872777, oraz ukraińskim i rosyjskim, tel: +48 52 349 74 61 i +48 52 349 78 02 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-22:00).

Potrzeby można również zgłaszać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: pomagamukrainie.gov.pl

Jeżeli osobom, które przyjęły uchodźców, zabraknie artykułów pierwszej potrzeby, mogą się kontaktować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie z prośbą o przekazanie odzieży, środków higieny i czystości, żywności czy innych niezbędnych rzeczy, umożliwiających zakwaterowanie takim osobom.


Opieka Zdrowotna

Osoby posiadające wystawione przez Straż Graniczną potwierdzenie legalnego pobytu na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego br., mogą korzystać z darmowej pomocy medycznej w polskich przychodniach i szpitalach.

Poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a więc w porze nocnej, weekendy i święta, pomoc medyczna jest udzielana za pośrednictwem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Z platformy można skorzystać za pośrednictwem nr tel: 800 137 200 lub poprzez wypełnienie formularza na stronie.

Bezpłatnej pomocy medycznej, w pilnych przypadkach dla wszystkich osób przybywających do Polski z Ukrainy, udzielają również placówki medyczne skupione w prywatnej Grupie LUX MED, działające na terenie całej Polski. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić na numer (22) 45 87 007 lub pisząc maila na adres: ua.kontakt@luxmed.pl.

W Toruniu pomocy medycznej uchodźcom z Ukrainy udzielają przychodnie i szpitale. Mogą korzystać także z opieki nocnej i świątecznej, udzielanej przez Miejską Przychodnię Specjalistyczną. Dodatkowo lecznice Citomed 2 marca 2022 r. udostępniły dwa numery telefonów dla Ukraińców, które obsługują interesantów w ich ojczystym języku:
+48 887 070 287 oraz +48 887 076 362.

Szczepienia przeciw Covid-19

Uchodźców po przyjeździe do Polski nie obowiązuje kwarantanna związana z pandemią COVID-19. Osoby chętne mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko Covid w punktach szczepień na terenie Torunia. Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (w tym: dowód osobisty, paszport oraz tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca - TZTC )

Więcej informacji na temat szczepien dla uchodźców na stronie


Praca

Uchodźcy poszukujący pracy powinni kontaktować się telefonicznie lub osobiście z najbliższym Urzędem Pracy. W Toruniu można zgłaszać się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy przy ul. Szosa Chełmińska 30/32 oraz Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Mazowiecka 49A. Do dyspozycji osób z Ukrainy jest także „Zielona Linia” – tel: 19524, za pośrednictwem której można uzyskać pomoc w znalezieniu pracy.

Więcej informacji na stronie.


Edukacja

Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.

Informacja dot. zasad zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach w języku polskim i ukraińskim.


Pomoc prawna

Naczelna Rada Adwokacka wraz z Okręgowymi Radami Adwokackimi zorganizowała skoordynowaną bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy.

W Toruniu pomocy prawnej udziela adw. Stanisław Lechowicz, tel. 608 320 807, e-mail: s.lechowicz@gmail.com

 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
    Miasto
    Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • 5. sesja Rady Miasta Torunia
    Miasto
    18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
    Miasto, MZK
    Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
  • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
  • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
  • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
  • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
  • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
  • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.