Prezydent Torunia z absolutorium | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Prezydent Torunia z absolutorium

Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Torunia przyjmuje gratulacje po otrzymaniu absolutorium

2021 był ekonomicznie dobrym rokiem dla budżetu Torunia. Miasto wypracowało nadwyżkę i zmniejszyło zadłużenie. 23 czerwca 2022 r. Rada Miasta udzieliła absolutorium prezydentowi Michałowi Zaleskiemu.

Na czwartkowej sesji radni wysłuchali najpierw Raportu o Stanie Gminy Miasta Toruń za rok 2021. To obligatoryjny dokument, który od czterech lat miasto musi co roku przygotowywać i przedkładać radzie miasta  na mocy ustawy o samorządzie gminnym. Opracowanie zawiera dane dotyczące rozwoju miasta w różnych dziedzinach, m.in. demografii, mieszkalnictwa, edukacji, kultury, zieleni, ochrony zdrowia i projektów inwestycyjnych. Po gorącej dyskusji z udziałem 15 mieszkańców Torunia Rada Miasta przyjęła dokument i udzieliła wotum zaufania Prezydentowi Miasta Torunia jako organowi wykonawczemu.   

Następnie Skarbnik Miasta Aneta Pietrzak przedstawiła radnym sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2021. Ich przyjęcie przez radę miasta jest warunkiem udzielenia absolutorium prezydentowi. Wcześniej dokumenty te uzyskały pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Torunia.
Jak wynika ze sprawozdań, dzięki ostrożnemu planowaniu miejskich dochodów i wydatków oraz pozytywnym okolicznościom gospodarczym i dodatkowym wpływom, budżet Torunia za rok 2021 r. został wykonany bardzo dobrze.

- Zamiast zakładanego deficytu w wysokości 42,5 mln zł, osiągnęliśmy nadwyżkę w wysokości 110,5 mln zł. Oznacza to, że o ponad 150 mln zł poprawiliśmy wynik budżetu. Zadłużenie miasta w stosunku do roku 2020 spadło o 86 mln złwyliczała skarbnik miasta Aneta Pietrzak.

Miasto skutecznie pozyskiwało dodatkowe środki, m.in. z Budżetu Państwa na rozbudowę mostu drogowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego czy na budownictwo mieszkaniowe. Głównym kierunkiem inwestowania w 2021 r. były drogi, co stanowiło ponad 40% budżetu inwestycyjnego. Na kolejnych miejscach znalazły się: gospodarka mieszkaniowa, sport, transport, zdrowie i opieka. Największa część wydatków bieżących, które w roku 2021 wyniosły 1.197 mln zł, dotyczyła trzech obszarów: oświaty i edukacji (470 mln zł), opieki społecznej i zdrowia (371 mln zł) oraz komunikacji miejskiej (77 mln zł).

Po podsumowujacych wystąpieniach poszczególnych klubów Rada Miasta Torunia przyjęła oba sprawozdania budżetowe i jednogłośnie udzieliła absolutorium prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu (25 głosów za, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw).

Pani skarbnik Pietrzak przedstawia sprawozdanie z budżetu na sesji

- Dzisiejsza żarliwa dyskusja pokazała, że jesteście państwo niezwykle zaangażowani w sprawy Torunia, chcecie je podejmować, rozstrzygać, nawet o tak późnej porzepowiedział po głosowaniu do radnych prezydent Torunia Michał Zaleski. - Możemy z dumą powiedzieć, że jako samorząd podołaliśmy finansowo wyzwaniom roku 2021, chociaż przed nami była góra przeciwności, na czele z pandemią koronawirusa i organizacją akcji szczepień. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za dobrze przepracowany ubiegły rok: paniom i panom radnym, moim zastępcom i współpracownikom, w tym poprzedniej i obecnej pani Skarbnik Miasta, dyrektorom i pracownikom miejskich wydziałów, jednostek, prezesom i pracownikom spółek i zakładów budżetowych. Dziękuję wszystkim osobom, które ciężko pracowały na ten dobry wynik finansów miasta.

Przejdź do prezentacji ze sprawozdaniem z budżetu miasta za rok 2021 (pdf)

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu trzy tradycyjne łodzie z flagami Festiwalu Wisły
  Kultura, Miasto, Sport
  Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją potrwa do 15 sierpnia 2022 r.
 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.