Poznaliśmy budżet miasta na 2019 rok | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poznaliśmy budżet miasta na 2019 rok

Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Inwestycje w drogi, tereny zielone, transport miejski, brak podwyżek cen biletów czy wywozu śmieci, wzrost dochodów z podatków PIT i CIT – to niektóre z założeń budżetu miasta na rok 2019.

Zgodnie ze Statutem Gminy Miasta Toruń, projekt budżetu na rok następny musi zostać zamknięty i złożony do Rady Miasta do 15 listopada roku poprzedzającego. Gotowy projekt budżetu na rok 2019 został zaprezentowany podczas konferencji prasowej, która odbyła się 19 listopada 2018 roku w toruńskim magistracie. Najważniejsze założenia dla finansów miasta przedstawił prezydent Michał Zaleski wraz ze skarbnikiem, Magdaleną Flisykowską-Kacprowicz.

Najważniejsze dane tego budżetu miasta na rok 2019 to:
- dochody 1.190.000.000 zł
- wydatki 1.344.000.000 zł (w tym wydatki majątkowe, tj. inwestycje - 340.800.000 zł
- deficyt 154.000.000 zł

Do pobrania: Budżet miasta Torunia na rok 2019

- Pojawienie się kwoty zadłużenia wiąże się z zaciągnięciem zobowiązań na realizację inwestycji miejskich. Warto powiedzieć, że w latach 2015-2017 zadłużenie miasta nieznacznie spadało, dopiero spodziewamy się, że po roku 2018 oni nieco wzrośnie, a po roku 2019 ten próg zadłużenia liczony w złotówkach przekroczy miliard złotych. Nie jest to jednak groźne dla miasta, ponieważ istotnym wskaźnikiem jest ustalenie kwoty przeznaczonej na spłatę długu, czyli kredytów i odsetek i tutaj jesteśmy w połowie środków przeznaczonych na ten cel, a więc jest to strefa bardzo bezpieczna. Zgodnie z wyliczeniami ministerstwa finansów i ratingami instytucji zewnętrznych mamy jeszcze bardzo dużą rezerwę na pokrycie ewentualnych zobowiązań wynikających z kredytów i odsetek od tych kredytów zapewnił prezydent Michał Zaleski.

- Wzorem lat poprzednich spodziewamy się, że wykonany deficyt będzie na poziomie niższym niż ten zaplanowany. Wzrost deficytu w 2019 roku wynika z wyższych wydatków inwestycyjnych. Na inwestycje wydamy prawie 60 mln więcej niż w roku 2018 – dodała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

Projekt budżetu na rok 2019 zakłada wzrost kosztów utrzymania systemu oświaty, opieki społecznej, publicznego transportu zbiorowego, bieżącego utrzymania miasta, wzrost kosztów inwestycji i niższe dochody do budżetu z opłat za użytkowanie wieczyste. Wśród wydatków bieżących największa kwota przeznaczona jest na oświatę i edukację (340 mln zł) oraz opiekę społeczną i zdrowie (239 mln zł).

Należy jednak podkreślić, że w 2019 roku nie wzrosną ceny biletów za usługi przewozowe oraz ceny za wywóz i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Na niezmienionym poziomie pozostaną także opłaty za pobyt dzieci w żłobkach, przedszkolach, internatach. Dodatkowo obniżone zostaną opłaty za użytkowanie wieczyste, co wynika z wprowadzonej ustawy.

Wzrost dochodów bieżących, w stosunku do roku 2018, spodziewany jest przede wszystkim z wpływów z podatków PIT i CIT (330 mln zł), z subwencji (271 mln zł), podatków i opłat lokalnych (248 mln zł), dotacji na wydatki bieżące (173 mln zł) czy dotacji inwestycyjnych (77 mln zł).

Te wyższe dochody pozwolą na sfinansowanie nowych przedsięwzięć w mieście, takich jak świadczenie dla dzieci niepełnosprawnych w wysokości 100 zł miesięcznie, wprowadzenie karty osoby niepełnosprawnej czy poszerzone usługi dla tych osób, ulg w transporcie publicznym dla rencistów, stypendia dla uczniów szkół branżowych, utworzenie nowych lokalnych miejsc spotkań, zwiększona liczba konsultacji społecznych, zwiększenie liczby miejsc w Domach Pomocy Społecznej  i Dziennych Domach Pomocy Społecznej, informatyzacja obsługi urzędu, szeroki pakiet inwestycji w tworzenie nowych miejsc w żłobkach, nowych terenów zieleni, odpoczynku i rekreacji.

Miasto nie przestaje inwestować. - Nie ma sfery miasta, w której byśmy nie inwestowali, poczynając od taboru publicznego, poprzez drogi, parkingi, żłobki i przedszkola, tereny zielone, miejsca pobytu dla osób starszych, czy wreszcie opieka szpitalna. Miasto dzięki temu będzie się rozwijało dynamiczniewyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

Najwięcej, bo około 34% środków przeznaczonych zostanie na inwestycje drogowe (116.590 tys. zł), w tym m.in.: zakończenie przebudowy Pl. Chrapka (8.800 tys. zł), przebudowę ul. Włocławskiej (5.100 tys. zł), rozbudowę DK 91 od ul. Polnej do projektowanej Trasy Wschodniej wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Celniczą (5.000 tys. zł) oraz przebudowę mostu im. J. Piłsudskiego wraz z przeprawą tymczasową i drogami dojazdowymi (15.000 tys. zł) czy budowę parkingów, dróg wewnętrznych, sygnalizacji świetlnych, oświetlenia, dróg rowerowych (13.570 tys. zł).

Dalsze inwestycje, to: budownictwo komunalne (24.850 tys. zł), bezpieczeństwo (1.420 tys. zł), administracja (4.600 tys. zł), oświata i edukacja (17.300 tys. zł), budowa i rozbudowa żłobków miejskich (6.950 tys. zł), budowa, zakup nowego sprzętu i rozbudowa Szpitala Miejskiego i Miejskiej Przychodni Specjalistycznej (11.945 tys. zł), polityka społeczna (5.770 tys. zł), kultura (50.040 tys. zł), sport i rekreacja (37.510 tys. zł), zieleń w mieście (23.385 tys. zł), gospodarka komunalna i ochrona środowiska (16.125 tys. zł).

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
    Kultura, Miasto
    22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
  • Ulica Szczecińska - plakat
    Miasto
    Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
  • Na zdjeciu: pusta sala lekcyjna, widać ławki i krzesła, w tle zielona tablica
    Miasto
    Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
    Kultura, Miasto
    Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Łukasz Walkusz i Hubert Maciejewski
    Miasto
    23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
  • Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
  • Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
  • Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
  • Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
  • Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
  • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.