Będą nasadzenia drzew | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Będą nasadzenia drzew

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 lipca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni

Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.

Jesień to idealna pora, by wykonać nowe nasadzenia. Panują wówczas lepsze warunki wilgotnościowe gleby oraz nie ma upałów. Właśnie jesienią w roku 2024 w Toruniu posadzonych zostanie ponad 200 drzew jako uzupełnienia zielonych korytarzy i szpalerów w pasach drogowych oraz nasadzenia w ramach rekompensaty za drzewa, które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie lub też zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych oraz usuwane podczas prowadzonych inwestycji zgodnie z decyzjami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Drzewa zostaną posadzone w zależności do potrzeb, warunków terenowych, wymagań klimatycznych oraz estetycznych m.in. na Bulwarze Filadelfijskim oraz ulicach Kujawskiej, Wyrzyska, Przy Kaszowniku, Czeremchowej, Polnej, Szczanieckiego, Legionów. Pojawią się również nasadzenia nowych drzew w wyniku zgłoszeń mieszkańców w aplikacji „Zielony Toruń – moje drzewo” m.in. przy ulicach: Łukasiewicza, Czapli, Asnyka, Mickiewicza. Przy doborze drzew będą brane pod uwagę już istniejące nasadzenia, aby zachować ich ciągłość w danym terenie oraz gatunki, które sprawdziły się w naszym mieście.

Wykonawca, oprócz nasadzenia drzew, zobligowany będzie do ich trzyletniej kompleksowej pielęgnacji wynikającej z podpisanej umowy. W następnych latach drzewa będą podlewane w czasie długotrwałej suszy.

Nowe nasadzenia wzbogacą przestrzeń miasta, poprawią warunki klimatyczne miasta, jego estetykę, wpłyną pozytywnie na jakość powietrza oraz na łagodzenie skutków zmiany klimatu.

Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
    Kultura, Miasto
    22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
  • Ulica Szczecińska - plakat
    Miasto
    Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
  • Łukasz Walkusz i Hubert Maciejewski
    Miasto
    23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
    Miasto
    Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
    Miasto
    Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
  • Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
  • Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
  • Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
  • Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
  • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.