„Poznajmy się” – piknik rodzinny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

„Poznajmy się” – piknik rodzinny

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 23 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu dzieci podczas pikniku, jedno ubrane w strój ukraiński

Gwarny, roześmiany i rozśpiewany – taki był piknik „Poznajmy się”, zorganizowany  dla polskich i ukraińskich rodzin oraz wolontariuszy wspierających uchodźców z Ukrainy.  

Piknik odbył się 23 kwietnia 2022 r. Słoneczna pogoda przywiodła na teren Centrum Targowego Park rzesze rodzin polskich i ukraińskich. Na dzieci czekało wiele atrakcji: popularne dmuchańce, warsztaty plastyczne, gry i zabawy. Na stoiskach gastronomicznych była okazja do spróbowania specjałów kuchni ukraińskiej. Obywatele Ukrainy mieli także możliwość skorzystania z punktów informacyjnych banków, operatorów mobilnych, a także z punktu nadania numeru PESEL oraz punktu szczepień.

- Bardzo dziękuję, że jesteśmy dziś tutaj razem. My w Toruniu chcemy pomagać uchodźcom z Ukrainy i ta chęć nie bierze się z poczucia litości, ale ze wzajemnej, serdecznej przyjaźni. Proszę, abyście czuli się w Toruniu jak w domumówił prezydent Michał Zaleski. Podkreślając nasze wsparcie i przyjaźń, odśpiewane zostały hymny oby państw.

- W jedności siła, w miłości siła, w dobroci siła. I ta siła zwycięży każde zło – powiedziała przedstawicielka Ukrainy.

Piknik był też okazją, aby podziękować wolontariuszom za ich stałą i bezinteresowną pomoc uchodźcom. Prezydent przekazał na ręce przedstawicieli sztabów, fundacji oraz szkół listy z podziękowaniami i upominki. - Dziękuję za otwarte serce, wielką wrażliwość, poświęcony czas i pomoc okazaną ludziom pozbawionym rodziny, dachu nad głową i bezpiecznej Ojczyzny. Takie gesty braterskiego wsparcia wyrażają głębię ludzkiej solidarności i najpełniej określają perspektywę nadziei na odzyskanie pokoju – zwrócił się do pomagających prezydent.

Podziękowania dla setek wolontariuszy toruńskich trafiły do:Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie, Fundacji Emic, Macieja Gralaka – koordynatora grupy wolontariuszy prywatnych w CT Park, Instytutu Socjologii WFiNS UMK, Technikum Mundurowego przy ZDZ, Szkół Podstawowych nr 24 i nr 8, Internatu ZSPS i VIII LO, Wojewódzkiego Komendanta OHP,VII LO i Stowarzyszenia Dobra dla Dobra.

Piknik przypada w czasie prawosławnych Świąt Wielkanocnych, dlatego w jego trakcie odbyło się  tradycyjne poświęcenie pokarmów. Na gości z Ukrainy czekały koszyczki, przygotowane przez Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, które poświęcił ks. Mikołaj Hajduczenia, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski (również zdjęcie główne)


Fot. Adam Zakrzewski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • Miasto
  5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: mecz na plaży gotyku
  Miasto, Sport
  13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Plakat - wakacyjne korepetycje dla Ukraińców
  Toruń dla Ukrainy
  Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Na zdjęciu: teczka z herbem Torunia, w której znajduje się decyzja o przyznaniu stypendium
  Miasto
  Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu! Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony...
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.
 • З 1 липня 2022 року зміняться правила користування громадським транспортом для громадян України. Біженці зможуть їздити в Торуні безкоштовно за умови пред’явлення місячного квитка із символом UKR.
 • Poznaliśmy laureatów 17. edycji plebiscytu Toruńskie Gwiazdy – 23 czerwca 2022 r. na scenie na Rynku Staromiejskim wręczono toruńskie nagrody muzyczne.
 • 2021 był ekonomicznie dobrym rokiem dla budżetu Torunia. Miasto wypracowało nadwyżkę i zmniejszyło zadłużenie. 23 czerwca 2022 r. Rada Miasta udzieliła absolutorium prezydentowi Michałowi Zaleskiemu.
 • W związku z zawodami żużlowymi w piątek 24 czerwca 2022 r. zostaną uruchomione dodatkowe kursy tramwajów linii nr 2 i 5.