Pożegnanie prof. Mariana Filara | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pożegnanie prof. Mariana Filara

Miasto
Data publikacji: 05 czerwca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

5 czerwca 2020 r. pożegnaliśmy w Toruniu zmarłego w poniedziałek prof. Mariana Filara. Wybitny znawca prawa karnego, były prorektor UMK, dziekan Wydziału Prawa i Administracji i poseł na Sejm, zmarł 1 czerwca 2020 r. w wieku 77 lat.

Piątkowe uroczystości pogrzebowe zgromadziły liczne grono krewnych, przyjaciół, przedstawicieli władz miasta, liczną reprezentację środowiska prawniczego, współpracowników oraz byłych studentów profesora. Przed południem przy urnie z prochami prof. Mariana Filara, wystawionej w auli UMK, zaciągnięto honorowe warty i odbyło się uroczyste pożegnanie uniwersyteckie.

- Nie tylko w kręgu rodzinnym i środowisku akademickim UMK odbieraliśmy Profesora jako postać fundamentalną dla reputacji naszego uniwersytetu, a zwłaszcza dla renomy toruńskiej szkoły prawamówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - W całym przecież Toruniu znaliśmy tę twarz, sylwetkę, nazwisko czy niepospolite zasługi dla nauki i polskiego życia społecznego. Żegnamy naukowca podziwianego za inteligencję i mistrzowskie znawstwo swojej dyscypliny naukowej. Ale także człowieka, którego stale pociągało piękno życia i bliskość ludzi.

Nabożeństwo żałobne zostało odprawione w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny na Koniuchach, a następnie odbyła się ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Komunalnym nr 2 im. Ofiar II Wojny Światowej przy ul. Grudziądzkiej.

Marian Filar urodził się 6 października 1942 r. w Krośnie, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące. Następnie podjął pracę w kopalniach węgla kamiennego, ucząc się jednocześnie w Pomaturalnym Technikum Górniczym w Krakowie. "Praca pod ziemią  dla człowieka z humanistycznym zacięciem, który miał głowę w chmurach, to była solidna nauka prawdziwego życia. W kopalni życiowo okrzepłem" - wspominał po latach. W 1967 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji UMK, z którym związał całą swoją karierę zawodową, odbył także aplikację sądową. Doktorat uzyskał w roku 1972, habilitację w 1977 r., a tytuł profesora w 1988 r. W latach 1987-1990 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji, a w latach 1990-1993 prorektorem UMK do spraw studenckich.
Specjalizował się w prawie karnym i polityce kryminalnej, był autorem niezwykle cenionych komentarzy do Kodeksu karnego, podręczników akademickich oraz ponad 180 prac m.in. z zakresu prawa medycznego i przestępstw na tle seksualnym. Wielokrotnie przebywał w zagranicznych uczelniach na stypendiach i jako wykładowca. Był współautorem wielu zmian w polskim prawie karnym, a w latach 1997-2000  wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu. Często i chętnie zapraszany do mediów, komentował przypadki z zakresu prawa karnego. Był erudytą i człowiekiem obdarzonym wspaniałym poczuciem humoru.

Od początku lat 90-tych ub. wieku angażował się w działalność polityczną jako działacz i członek władz krajowych Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności. W latach 2007-2011 był posłem na Sejm RP z listy "Lewica i Demokraci".

Doceniały go też Toruń i Uniwersytet Mikołaja Kopernika: poprzez nadanie tytułu Honorowego Profesora UMK, przyznany w 2012 r. przez Michała Zaleskiego Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium” i włączenie w 2017 r. do Piernikowej Alei Gwiazd. Był prezesem Towarzystwa Miłośników Torunia, a mieszkańcy miasta cenili go jako błyskotliwego felietonistę lokalnej prasy. W 2006 r. kandydował w wyborach na prezydenta Torunia. Zmarł w wieku 77 lat.

Fot. Sławomir Kowalski



Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biały rower stoi wśród wysokich traw
    Kultura, Miasto, Sport
    Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • Na zdjęciu: żołnierze stoją w rzędzie
    Miasto
    59 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej złożyło przysięgę wojskową. Uroczyste złożenie przysięgi miało miejsce w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w sobotę 6 lipca 2024 r. W tej podniosłej chwili żołnierzom towarzyszyli, obok przełożonych, ich najbliżsi, rodzina i przyjaciele. - Drodzy żołnierze, pragnę wam życzyć...
  • na zdjęciu: dwóch mężczyzn i dwie kobiety stoją, przed nimi siedzi starsza kobieta, która skończyła sto lat
    Miasto
    Pani Anna Jankowska, mieszkanka Torunia, skończyła 100 lat. Z tej okazji życzenia jubilatce złożył prezydent Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: dziewczyna w kasku jedzie na białym rowerze
    Miasto, Sport
    Blisko 88 tysięcy kilometrów przejechali na rowerach torunianie w ramach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2024. Zwycięzca okazała się Biała Podlaska.
  • Na zdjęciu: piorun przecina ciemne niebo nocą nad osiedlem
    Miasto
    W nocy z soboty 6 lipca na niedzielę 7 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, opady, burze, a nawet grad.
  • Dzieci z Ukrainy podczas pikniku na toruńskiej Barbarce, fot. Wojtek Szabelski
    Miasto
    Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Służby zarządzania kryzysowego ostrzegają o upałach prognozowanych w Toruniu na sobotę 6 lipca 2024 r. Temperatura wzrośnie do ponad 30 stopni.
  • Osoby posiadające rentę lub inne świadczenie z tytułu niepełnosprawności, pozostające bez zatrudnienia, które zarejestrują się w PUP dla Miasta Torunia jako poszukujący pracy, mogą skorzystać ze stażu, szkolenia lub studiów podyplomowych finansowanych ze środków PFRON.
  • Przypominamy, że od piątku wieczorem 5 lipca aż do niedzieli 7 lipca 2024 r. Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego - jak w każdy weekend lata.
  • Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • Zabawa i liczne atrakcje pod hasłem Oceaniczna Odyseja – tak wyglądało spotkanie toruńskich rodzin zastępczych na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Trzecia edycja Speedway Ekstraliga Camp odbywać się będzie od 8 do 11 lipca 2024 roku. Na Motoarenie i toruńskim minitorze żużlowym szkolić będzie się 45 zawodników z 13 krajów - Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Australii, Czech, Estonii, Włoch, Holandii, Ukrainy, USA, Finlandii oraz Polski.
  • Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski został ustanowiony Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia.