Ogródki z obniżką | www.torun.pl

Ogródki z obniżką

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 30 kwietnia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu ogródek gastronomiczny na Rynku Staromiejskim

Prezydent Miasta Torunia podjął decyzję o wydłużeniu terminów obowiązywania 90-procentowej obniżki miesięcznego czynszu dla przedsiębiorców wystawiających ogródki letnie i stoiska plenerowe.

Obecnie obowiązująca obniżka wysokości miesięcznego czynszu o 90% dotyczy czynszu na drogach wewnętrznych zespołu staromiejskiego za:

 • od 15 marca do 31 sierpnia 2021 r. (wcześniej do 31 maja) – ogródki gastronomiczne, sklepy z pamiątkami, stoiska z kwiatami oraz z owocami i warzywami,
 • od 1 września do 15 listopada 2021 r. – przedsiębiorcy mogą liczyć na taką samą pomoc, jeśli dotkną ich ograniczenia lub zakaz działalności w związku z pandemią COVID-19 oraz jeśli wskażą spadek przychodów o co najmniej 40 procent w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019.

Niższa opłata za miesięczny czynsz będzie przysługiwała na wniosek przedsiębiorcy.

Więcej informacji można uzyskać w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta:

Grafika dot. obniżek - ogródki i stoiska
Kliknij w infografikę, aby powiększyć

Ze względu na pandemię COVID-19 restauracje pozostają zamknięte dla gości. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami łagodzenia obostrzeń dla gastronomii zewnętrznej (na świeżym powietrzu, w reżimie sanitarnym), od 15 maja będzie możliwe funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Warunkiem jest wcześniejsze złożenie wniosku o najem terenu i zawarcie umowy z Gminą Miasta Toruń. Obecnie trwa nabór i weryfikacja wniosków o zawarcie umowy na udostępnienie terenu w celu organizacji ogródków i stoisk.

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta przygotowało także przyjazny dla przedsiębiorcy poradnik zawierający zasady organizowania ogródków na drogach wewnętrznych zespołu staromiejskiego. Wcześniejsze zapoznanie się z warunkami lokalizacji i urządzenia ogródka z pewnością usprawni proces zawarcia umowy z przedsiębiorcą wynajmującym od Gminy teren pod ogródek.

Funkcjonowanie ogródków reguluje zarządzenie Prezydenta Miasta Torunia nr 191/2019 z 26.06.2019 r. z późn. zm. (kliknij tutaj, aby przejść do treści zarządzenia), a stoisk z pamiątkami - zarządzenie nr 189/2021 z 26.06.2019 z późn. zm. (kliknij tutaj, aby przejść do zarządzenia).

Obniżki za zajęcie pasa drogowego pod ogródek letni poddane będą pod obrady na najbliższej sesji Rady Miasta, 13 maja 2021 r. 


DO POBRANIA:

>> Poradnik "Bez ogródek o ogródkach na starówce 2021" - kliknij tutaj, aby pobrać

Fot. Małgorzata Ptaszek

Najczęściej czytane aktualności

 • Natalia Kaliszek i Mksym Spodyriev otrzymują akty przyznania stypendium z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego
  Miasto, Sport
  12 maja w TVP Sport zostanie pokazana Gala Łyżwiarska, zarejestrowana w Toruniu 8 maja 2021 r. na lodowisku Tor-Tor. Najlepsi toruńscy zawodnicy Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev otrzymali z rąk prezydenta Michała Zaleskiego akty przyznania stypendiów sportowych za zdobycie kwalifikacji olimpijskiej do Pekinu.
 • Żołnierz składa wieniec pod pomnikiem ofiar II wojny światowej w alei św. Jana Pawła II
  Miasto
  8 maja, w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Polsce i Europie, delegacja miasta złożyła wiązanki kwiatów w toruńskich miejscach upamiętnienia jej ofiar.
 • Kwitnące tulipany i żonkile w rejonie pomnika Jana Pawła II
  Eko, Miasto
  Wiosna to zdaniem wielu najpiękniejsza pora roku w Toruniu. Miasto tonie w świeżej zieleni i barwach tysięcy wiosennych kwiatów.
 • Turyści przy pomniku Kopernika, widok w stronę ulicy Szerokiej
  Kultura, Miasto
  14-16 maja 2021 r. zapraszamy torunian i turystów na oficjalną inaugurację sezonu turystycznego w naszym mieście. Będzie okazja do obejrzenia atrakcji mniej znanych lub niedostępnych na co dzień.
 • Logo Transport Logistic
  Biznes, Miasto
  Międzynarodowa branża logistyczna spotkała się online na monachijskich targach.
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 24 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł z powodu COVID-19.
 • Po raz kolejny zapraszamy mieszkańców Torunia do wspierania branży gastronomicznej i udziału w konkursie Kupuj lokalnie. Zamawiając jedzenie z restauracji można wygrać nagrody.
 • Uchwalony przez Radę Miasta Torunia regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń rozstrzyga kwestie związane z cyklicznym przeprowadzaniem deratyzacji.
 • Na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego dokonano korekty dot. konstrukcji barier na rozbudowywanym moście im. Józefa Piłsudskiego. Po zmianach bariery nie będą zasłaniały widoku z mostu na m.in. Zamek Dybów.
 • Zbigniew Lisowski, dotychczasowy dyrektor Teatru Baj Pomorski, wygrał konkurs na kierowanie lalkową sceną od września 2021 r. Jeśli wszystkie warunki zostaną uzgodnione, obowiązki powierzone zostaną mu na kolejne 5 lat.
 • Do końca roku 2021 można dokonywać płatności gotówkowych na rzecz Gminy Miasta Toruń bez dodatkowych opłat i prowizji w placówkach Poczty Polskiej na terenie Torunia.
 • Od najbliższego poniedziałku (10 maja) w toruńskiej Strefie Płatnego Parkowania pojawi się samochód, który skontroluje, czy zapłaciliśmy za parkowanie w strefie. E-kontrola ma charakter pilotażowy i potrwa do 14 maja.
 • Podczas 30. Sesji Rady Miasta Torunia 13 maja 2021 r. rozpatrzony zostanie prezydencki projekt uchwały podający do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach połączenia dwóch instytucji kultury: Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki".
 • „Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem” to kampania Galerii Rusz promująca postawy proekologiczne i zwracająca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety.