Konsultujemy zmiany przy ul. Szczecińskiej 13 | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konsultujemy zmiany przy ul. Szczecińskiej 13

Miasto
Data publikacji: 24 lipca 2024
Autor: Marcin Pryka

W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu. – Wyszliśmy naprzeciw decyzjom mieszkańców, którzy chcieli, aby przy tym adresie po budynku PCK zorganizować nowoczesne centrum osiedlowe - powiedział prezydent Paweł Gulewski.

Podczas spotkania zorganizowanego przez Gminę Miasta Toruń zostały przedstawione możliwości realizacyjne dla najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców funkcji dla tego terenu i obiektu, które zostały wypracowane w trakcie ubiegłorocznych konsultacji społecznych. Najczęściej zgłaszanymi propozycjami zagospodarowania nieruchomości były wówczas przychodnia świadcząca porady i usługi na NFZ oraz Centrum Aktywności Lokalnej. Proponowane było także utworzenie domu seniora bądź dziennego domu pobytu dla seniorów, domu dla sierot z niepełnosprawnościami czy opieki rehabilitacyjnej hospicyjnej. Wśród przedstawionych pomysłów znalazło się także utworzenie żłobka.

W rozmowie z mieszkańcami 24 lipca 2024 r. wzięli udział prezydent Torunia Paweł Gulewski, jego zastępczyni odpowiedzialna za sprawy zdrowotne i społeczne Dagmara Zielińska, przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni Rady Miasta Torunia Agnieszka Wasita, Katarzyna ChłopeckaDominika Walichniewicz i Maciej Koziołocki, przedstawiciele Rady Okręgu, wydziałów Urzędu Miasta Torunia, Toruńskiego Centrum Usług Społecznych i toruńskiej przychodni miejskiej.

Jak podkreślił prezydent Torunia Paweł Gulewski: - W pierwszych dniach po objęciu funkcji prezydenta miasta Torunia zdecydowałem o cofnięciu decyzji poprzedniego prezydenta w kontekście zbycia, przeniesienia własności tego terenu z zasobu gminy do Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Kolejną decyzją, którą podjęliśmy wspólnie po analizie stanu substancji, z którą mamy do czynienia przy Szczecińskiej 13, to wyburzamy obiekt bez dwóch zdań. Na bazie tych murów nic nie da się zrobić nowoczesnego, co by odpowiadało normom bezpieczeństwa.

Prezydent przedstawił wstępny harmonogram porządkowania terenu przy ul. Szczecińskiej 13: - Już po wakacjach, do listopada odbędą się prace prowadzone przez Wydział Inwestycji i Remontów dotyczące czyszczenia terenu, porządkowania i niwelowania substancji. Będzie firma, która będzie miała zadanie wyburzenia tego terenu, zabezpieczenie go i doprowadzenie do wyzerowania tak, żeby teren ten czekał bezpiecznie ogrodzony na nasze dalsze kroki.

 - Na pewno będziemy chcieli pozyskać środki zewnętrzne. Sądzę, że warto stworzyć nowoczesny, ekologiczny budynek, który będzie przykładem tego w jaki sposób te funkcje mogą być organizowane dla tego typu osiedla. Chcemy, żeby powstała tu nowoczesna kubatura spełniająca najwyższe standardy, żeby był to budynek energooszczędny z zazielenionymi połaciami dachowymi, odsączaniem i odprowadzaniem deszczówki. Teren wokół tego budynku również jest bardzo ważny - powiedział prezydent Paweł Gulewski.

Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska wyjaśniła, że w pierwszym kwartale 2025 r. są zaplanowane dwa konkursy z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza, czyli z Kujawsko-Pomorskiego Programu Operacyjnego w nowej perspektywie finansowej. W ramach tego programu Gmina Miasta Toruń ma możliwość pozyskania środków finansowych na realizację różnego rodzaju inwestycji w obszarze zdrowotnym i w obszarze społecznym.

- Jesteśmy na etapie zlecenia opracowania dokumentacji projektowej, ale żeby ją zlecić musimy dokładnie od Państwa pozyskać informację co byście Państwo tam chcieli robić, jak byście chcieli, żeby te pomieszczenia wyglądały, jakie będzie ich przeznaczenie i kto będzie z nich korzystał. Wtedy przystąpimy do prac projektowych. Pozwoli nam to na pozyskanie środków na działania społeczne w postaci działań otwartych, integracyjnych dla społeczności lokalnej, ale również na działania dla seniorów, czy dla dzieci. Mamy też możliwość pozyskania środków zewnętrznych na realizację ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci i dla dorosłych. I jest to odpowiedź na Państwa zapotrzebowania zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych. Staraliśmy się tak ułożyć harmonogram prac, żebyśmy mogli się z Państwem spotkać, przygotować potem podsumowanie tego spotkania i przed zleceniem opracowania projektu budowlanego i dokumentacji mieć już całokształt inwestycji, która będzie realizowana na wskazanym obszarze - mówiła w trakcie spotkania zastępczyni prezydenta.

Poparcie dla działań władz miasta wyraził przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz. – Cieszę się, że możemy się wspólnie spotkać. Przyjechaliśmy, żeby Państwa po raz kolejny wysłuchać w tej sprawie. Pamiętam spotkanie w maju ubiegłego roku, gdzie mieliśmy dyskusję na temat przeznaczenia tego budynku, gdzie po wielu latach udało się tą nieruchomość na rzecz miasta odzyskać. Stoczyliśmy prawdziwą batalię, bo trzeba było to sądownie odzyskiwać od poprzedniego użytkownika. Było naprawdę sporo osób i większość jasno zadeklarowała, że chce żeby ten teren służył na cele publiczne i jako punkt pierwszy pojawiła się przychodnia. Pozostaje się cieszyć, że jest naprawdę realna szansa, żeby budynek, który powstanie, na te cele przeznaczyć. Jestem przekonany, że większość radnych na pewno będzie skłonna, żeby w tą stronę iść. Będziemy poszukiwali wsparcia z zewnątrz jeśli chodzi o finansowanie. Na pewno widmo, żeby tam powstało coś wbrew Państwa oczekiwaniom udało się odsunąć - podkreślił przewodniczący.

Za metodologię spotkania odpowiedzialny był dr Patryk Wawrzyński - pełnomocnik prezydenta ds. dialogu i innowacji miejskiej. Na podstawie ubiegłorocznych konsultacji zdefiniowano sześć podstawowych przestrzeni:

  • przychodnia 
  • centrum rehabilitacji 
  • centrum terapii i rozwoju
  • świetlica dla młodzieży 
  • Klub Seniora i Dzienny Dom Pobytu
  • centrum aktywności lokalnej

Mieszkańcy rozmawiali przy stolikach w wydzielonych tematycznie podgrupach i stworzyli mapę działań, które ich zdaniem mają być realizowane. O efektach spotkania poinformujemy wkrótce.

Warto przypomnieć, że nieruchomość przy ul. Szczecińskiej obejmuje powierzchnię 0,2675 ha i od 1992 r. pozostawała w użytkowaniu wieczystym stowarzyszenia Polski Czerwony Krzyż, z siedzibą w Warszawie (PCK). W 1995 roku stowarzyszenie wzniosło tam budynek biurowo-hotelowy o pow. całkowitej 595,50m2, który w ostatnich latach nie był używany i popadał w ruinę. Ostatecznie umowa użytkowania wieczystego, w wyniku postępowania sądowego, została rozwiązana i teren wraz z budynkiem, w końcu kwietnia 2023 r., ponownie stał się własnością Gminy Miasta Toruń.

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Wyścig kolarski Śladami Anny Wazówny - plakat
    Miasto, Sport
    25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
  • Miasto
    Mieszkankę Torunia odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta, która przekazała jubilatce upominek oraz list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
    Kultura, Miasto
    22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
  • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
    Miasto, Sport
    Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
  • Ulica Przy Skarpie po remoncie
    Drogi, Miasto
    Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
  • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
    Eko, Miasto
    Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
  • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
  • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
  • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
  • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
  • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
  • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
  • Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.