Spodziewane są burze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spodziewane są burze

Miasto
Data publikacji: 24 lipca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: ciemne burzowe chmury

W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.

Pomiędzy godzinami 12:00 a 20:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 35 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad.

Źródło informacji: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego



Jak informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, silny wiatr wiejący z prędkością powyżej 40 km/h może powodować – w miarę wzrostu jego siły i prędkości – skutki od dyskomfortu i dokuczliwości do poważnych zagrożeń życia, zdrowia ludzi i strat materialnych. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wystąpienie silnego wiatru i odpowiednie postępowanie pozwalające zmniejszyć ryzyko dla życia, zdrowia ludzi i strat materialnych.

W czasie burzy najbardziej oczywistym zagrożeniem są wyładowania elektryczne, ale zwykle burzom towarzyszą opady deszczu, często wiatr i opady gradu.

Silne, porywiste wiatry mają wpływ na samopoczucie ludzi – szczególnie podatni są meteopaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia.

Grad powyżej wielkości 3-4 cm powoduje: ryzyko zranień, uszkodzenia karoserii pojazdów, może wybić szyby, uszkodzić dachówki, szkód w uprawach i sadownictwie, a im większy tym poważniejsze mogą być skutki. Grad od wielkości powyżej 7 cm powoduje ryzyko poważnych zranień, przy uderzeniu w głowę wstrząśnienia mózgu, a nawet śmierci, może przebić karoserię, uszkadzać dachy i konstrukcje budowlane oraz duże szkody, zniszczenia i straty w uprawach i sadownictwie.

 


 

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:

W czasie burzy:

  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni, przebywania pod drzewami, w pobliżu masztów metalowych i innych metalowych konstrukcji lub przedmiotów, linii energetycznych i zbiorników wodnych.
  • kierowcy powinni pozostać wewnątrz samochodów, nie parkować aut pod drzewami oraz pamiętać, że jeśli burzy towarzyszą opady atmosferyczne pogarsza się widoczność i wydłuża droga hamowania.

W przypadku pojawienia się opadów gradu zaleca się pozostawanie w pomieszczeniach, lub szukanie schronienia pod dachem, osoby zaskoczone opadem gradu na otwartej przestrzeni powinny chronić głowę przy pomocy dostępnych środków i jak najszybciej znaleźć schronienie pod dachem. W czasie opadów gradu kierowcy i pasażerowie powinni pozostać w pojazdach.

Na wypadek wiatru należy:

  • zabezpieczyć ruchome przedmioty, szczególnie na balkonach, werandach, miejscach publicznych, ponieważ towarzyszące burzom porywy wiatru mogą je unosić i wyrządzić szkody materialne oraz zagrozić przebywającym w pobliżu ludziom;
  • nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań,
  • stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.;
  • podczas jazdy samochodem zachować szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami – spodziewać się uderzenia wiatru bocznego.

Postępowanie po ustąpieniu zagrożenia:

  • jeśli powstały zniszczenia - wykonać zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania;
  • unikać leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego (lub Straży Pożarnej, lub Policji lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego);
  • nie próbować samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.

Fot. © UMT 2024, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
    Kultura, Miasto
    22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
  • Ulica Szczecińska - plakat
    Miasto
    Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
  • Łukasz Walkusz i Hubert Maciejewski
    Miasto
    23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
  • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
    Kultura, Miasto
    Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
    Miasto
    Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
  • Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
  • Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
  • Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
  • Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
  • Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
  • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.