Zapowiada się burzowa noc | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zapowiada się burzowa noc

Miasto
Data publikacji: 06 lipca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: piorun przecina ciemne niebo nocą nad osiedlem

W nocy z soboty 6 lipca na niedzielę 7 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, opady, burze, a nawet grad.

Pomiędzy godzinami 22:00 a 4:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad.

Źródło informacji: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego



Jak informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, silny wiatr wiejący z prędkością powyżej 40 km/h może powodować – w miarę wzrostu jego siły i prędkości – skutki od dyskomfortu i dokuczliwości do poważnych zagrożeń życia, zdrowia ludzi i strat materialnych. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wystąpienie silnego wiatru i odpowiednie postępowanie pozwalające zmniejszyć ryzyko dla życia, zdrowia ludzi i strat materialnych.

W czasie burzy najbardziej oczywistym zagrożeniem są wyładowania elektryczne, ale zwykle burzom towarzyszą opady deszczu, często wiatr i opady gradu.

Silne, porywiste wiatry mają wpływ na samopoczucie ludzi – szczególnie podatni są meteopaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia.

Grad powyżej wielkości 3-4 cm powoduje: ryzyko zranień, uszkodzenia karoserii pojazdów, może wybić szyby, uszkodzić dachówki, szkód w uprawach i sadownictwie, a im większy tym poważniejsze mogą być skutki. Grad od wielkości powyżej 7 cm powoduje ryzyko poważnych zranień, przy uderzeniu w głowę wstrząśnienia mózgu, a nawet śmierci, może przebić karoserię, uszkadzać dachy i konstrukcje budowlane oraz duże szkody, zniszczenia i straty w uprawach i sadownictwie.



Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:

W czasie burzy:

  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni, przebywania pod drzewami, w pobliżu masztów metalowych i innych metalowych konstrukcji lub przedmiotów, linii energetycznych i zbiorników wodnych.
  • kierowcy powinni pozostać wewnątrz samochodów, nie parkować aut pod drzewami oraz pamiętać, że jeśli burzy towarzyszą opady atmosferyczne pogarsza się widoczność i wydłuża droga hamowania.

W przypadku pojawienia się opadów gradu zaleca się pozostawanie w pomieszczeniach, lub szukanie schronienia pod dachem, osoby zaskoczone opadem gradu na otwartej przestrzeni powinny chronić głowę przy pomocy dostępnych środków i jak najszybciej znaleźć schronienie pod dachem. W czasie opadów gradu kierowcy i pasażerowie powinni pozostać w pojazdach.

Na wypadek wiatru należy:

  • zabezpieczyć ruchome przedmioty, szczególnie na balkonach, werandach, miejscach publicznych, ponieważ towarzyszące burzom porywy wiatru mogą je unosić i wyrządzić szkody materialne oraz zagrozić przebywającym w pobliżu ludziom;
  • nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań,
  • stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.;
  • podczas jazdy samochodem zachować szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami – spodziewać się uderzenia wiatru bocznego.

Postępowanie po ustąpieniu zagrożenia:

  • jeśli powstały zniszczenia - wykonać zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania;
  • unikać leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego (lub Straży Pożarnej, lub Policji lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego);
  • nie próbować samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.

Fot. © UMT 2024, autor: Lech Kamiński, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biały rower stoi wśród wysokich traw
    Kultura, Miasto, Sport
    Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • Na zdjęciu: żołnierze stoją w rzędzie
    Miasto
    59 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej złożyło przysięgę wojskową. Uroczyste złożenie przysięgi miało miejsce w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w sobotę 6 lipca 2024 r. W tej podniosłej chwili żołnierzom towarzyszyli, obok przełożonych, ich najbliżsi, rodzina i przyjaciele. - Drodzy żołnierze, pragnę wam życzyć...
  • na zdjęciu: dwóch mężczyzn i dwie kobiety stoją, przed nimi siedzi starsza kobieta, która skończyła sto lat
    Miasto
    Pani Anna Jankowska, mieszkanka Torunia, skończyła 100 lat. Z tej okazji życzenia jubilatce złożył prezydent Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: dziewczyna w kasku jedzie na białym rowerze
    Miasto, Sport
    Blisko 88 tysięcy kilometrów przejechali na rowerach torunianie w ramach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2024. Zwycięzca okazała się Biała Podlaska.
  • Widok na Bulwar Filadelfijski z lotu ptaka
    Drogi, Miasto
    Przypominamy, że od piątku wieczorem 5 lipca aż do niedzieli 7 lipca 2024 r. Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego - jak w każdy weekend lata.
  • Dzieci z Ukrainy podczas pikniku na toruńskiej Barbarce, fot. Wojtek Szabelski
    Miasto
    Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Osoby posiadające rentę lub inne świadczenie z tytułu niepełnosprawności, pozostające bez zatrudnienia, które zarejestrują się w PUP dla Miasta Torunia jako poszukujący pracy, mogą skorzystać ze stażu, szkolenia lub studiów podyplomowych finansowanych ze środków PFRON.
  • Przypominamy, że od piątku wieczorem 5 lipca aż do niedzieli 7 lipca 2024 r. Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego - jak w każdy weekend lata.
  • Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • Zabawa i liczne atrakcje pod hasłem Oceaniczna Odyseja – tak wyglądało spotkanie toruńskich rodzin zastępczych na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Trzecia edycja Speedway Ekstraliga Camp odbywać się będzie od 8 do 11 lipca 2024 roku. Na Motoarenie i toruńskim minitorze żużlowym szkolić będzie się 45 zawodników z 13 krajów - Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Australii, Czech, Estonii, Włoch, Holandii, Ukrainy, USA, Finlandii oraz Polski.
  • Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski został ustanowiony Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia.
  • Wiktoria Gołębiowska, zawodniczka UKŻ Wiking, zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy, zdobywając złoto w olimpijskiej klasie ILCA 6.