Obowiązek szkolny dla dzieci ukraińskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obowiązek szkolny dla dzieci ukraińskich

Miasto
Data publikacji: 04 lipca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Dzieci z Ukrainy podczas pikniku na toruńskiej Barbarce, fot. Wojtek Szabelski

Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej stronie umieściło ważne informacje dotyczące uczniów z Ukrainy.

Począwszy od nowego roku szkolnego, z dniem 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych w polskim systemie oświaty. Uczęszczanie dziecka do polskiej zerówki, szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej będzie warunkiem wypłaty świadczeń rodzinnych 800+ i Dobry Start. Celem zmiany jest wsparcie edukacji, integracji i bezpieczeństwa uchodźców w Polsce.

Szacuje się, że tylko w pierwszych 3 miesiącach wojny ponad 3 mln osób z Ukrainy przybyło do Polski, z czego 43% stanowiły dzieci i młodzież do 17. roku życia. Obecnie trudno ustalić, ile z nich przebywa nadal w naszym kraju, ponieważ w Polsce nie było obowiązku szkolnego i przedszkolnego dla dzieci uchodźczych. Część wróciła na Ukrainę, inne pojechały dalej, do krajów sąsiednich. Ponadto, rodzice wielu dzieci, licząc na szybki powrót do Ukrainy, nie zapisali ich do polskich szkół. Po ponad dwóch latach dzieci te nadal pozostają poza polskim systemem edukacji, nieznane są ich potrzeby, ani problemy. Tymczasem to właśnie ci młodzi ludzie mogą w przyszłości odbudowywać Ukrainę lub wspierać rozwój Polski, jeśli zdecydują się w niej pozostać. Oba kraje będą potrzebować dobrze wykwalifikowanych pracowników w różnych gałęziach gospodarki. Działania, których celem jest dobro dzieci uchodźczych, podejmowane są przez rząd polski w uzgodnieniu ze stroną ukraińską.

Ukraińskie dzieci nadal będą miały możliwość nauki języka polskiego dodatkowo - minimum 4 godziny w tygodniu. Okres dodatkowej bezpłatnej nauki zostanie wydłużony do 36 miesięcy. Dla nauczycieli przewidziane są dodatkowe szkolenia, wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Dzieci będą miały możliwość korzystania z pomocy asystenta międzykulturowego. Przewidywane jest wsparcie finansowe dla organów prowadzących szkoły.

Jakie są wyjątki w procesie nauczania dla Ukraińców?

W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online. Uczniowie w polskiej klasie 8. nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty.

Szczegółowe informacje w języku ukraińskim na stronach rządowych

Zdjęcie: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach ściska sobie dłonie
    Kultura, Miasto
    Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski został ustanowiony Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia.
  • Na zdjęciu: dzieci ubrane na galowo
    Miasto
    Toruńscy uczniowie osiągnęli wyższe wyniki w teście ósmoklasisty niż ich rówieśnicy w kraju i województwie kujawsko-pomorskim.
  • Miasto
    5 lipca 2024 r. mieszkańcy Torunia i okolic będą mogli skontrolować swoje znamiona podczas "Dni Świadomości Czerniaka w Toruniu".
  • na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski rozmawia z rodzinami siedzacymi przy stole
    Miasto
    Zabawa i liczne atrakcje pod hasłem Oceaniczna Odyseja – tak wyglądało spotkanie toruńskich rodzin zastępczych na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Na zdjęciu: mężczyźni i kobiety siedzą przy stole i rozmawiają
    Kultura, Miasto
    Potrzeby, wyzwania i plany toruńskich instytucji kultury były tematami spotkania ich dyrektorów z prezydentem miasta Pawłem Gulewskim.
  • Prezydent Paweł Gulewski i wiceprzewodniczący Marcin Czyżniewski przekazują prezenty Amerykanom
    Miasto
    W rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, 4 lipca 2024 roku, przedstawiciele toruńskiego samorządu odwiedzili stacjonujących w Toruniu amerykańskich żołnierzy.
  • W niedzielę, 7 lipca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • W rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, 4 lipca 2024 roku, przedstawiciele toruńskiego samorządu odwiedzili stacjonujących w Toruniu amerykańskich żołnierzy.
  • Potrzeby, wyzwania i plany toruńskich instytucji kultury były tematami spotkania ich dyrektorów z prezydentem miasta Pawłem Gulewskim.
  • Uczestnicy biegu „Przegoń raka dla dzieciaka” 3 lipca 2024 r. minęli Toruń. Ich celem jest zebranie pieniędzy na zakup „rozpraszaczy bólu” dla dzieci z chorobą nowotworową.
  • 5 lipca 2024 r. mieszkańcy Torunia i okolic będą mogli skontrolować swoje znamiona podczas "Dni Świadomości Czerniaka w Toruniu".
  • Toruńscy uczniowie osiągnęli wyższe wyniki w teście ósmoklasisty niż ich rówieśnicy w kraju i województwie kujawsko-pomorskim.
  • Na plaży w pobliżu Zamku Dybowskiego pojawiły się tabliczki przypominające o zakazie wchodzenia na łachy wiślane.
  • Przed nami Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów WICEK 2024. Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-7.07.2024 r. na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Będzie to największa impreza harcerskiego lata w województwie kujawsko-pomorskim. Przypada na rok wyjątkowych jubileuszy zarówno dla mieszkańców naszego województwa, jak i wszystkich harcerzy, bo...