Pierwsze anioły odleciały | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pierwsze anioły odleciały

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze został oficjalnie rozpoczęty.

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze został oficjalnie rozpoczęty. Podczas uroczystej gali wręczono pierwsze nagrody – w tym Złotego Anioła, którego z rąk zastępcy Prezydenta Torunia Adama Szponki odebrała Ewa Wiśniewska.

- Jestem bardzo wzruszona Państwa oklaskami, to jest dowód, że jeszcze istnieję i żyję w tym zawodzie. I tak, jak Zosia Kocówna powiedziała kiedyś: słuchajcie, ja jestem. Jestem. Jestem. Bardzo dziękuję za ten dowód uznania, że jestem damą. Będę się tego trzymać – mówiła aktorka ze sceny, trzymając w dłoni Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina.

Ewa Wiśniewska urodziła się w 1942 roku w Warszawie. Jako uczennica Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej została laureatką konkursu miesięcznika „Film”: Piękne dziewczęta – na ekrany!. Zgłoszenie w formie zdjęcia zostało wykonane przez znanego na całym świecie fotografa Edwarda Hartwiga. W 1963 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie występowała m.in. w „Operze za trzy grosze” w reż. Aleksandra Bardiniego.

W bogatej filmografii aktorki znajdują się charakterystyczne role; zagrała m.in. w: „Granicy” Jana Rybkowskiego (1977), „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” Stanisława Barei (1978), „Ucieczka z kina ‘Wolność’” Wojciecha Marczewskiego (1990), „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego (1998), „Starej baśni. Kiedy słońce było bogiem” Jerzego Hoffmana (2003) czy „Juliuszu” Aleksandra Pietrzaka (2018). Uhonorowana Złotym Gronem Lubuskiego Lata Filmowego za „Sceny dziecięce z życia prowincji” Tomasza Zygadły (1985). Kreacja Róży w „Cudzoziemce” Ryszarda Bera (1986) przyniosła jej liczne nagrody: za Pierwszoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Złotą Kaczkę, nagrodę miesięcznika „Film”, Nagrodę Szefa Kinematografii. Nagrodzona jako Najlepsza Aktorka na Festiwalu Filmowym Golden Rooster and Hundred Flowers za występ w „Piątej porze roku” Jerzego Domaradzkiego (2012). Dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody Orzeł za Drugoplanową Rolę Kobiecą w filmach „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana (1999) oraz „Zupa nic” Kingi Dębskiej (2021). Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017), a także Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2024).

- Warto zwrócić uwagę na związek Pani Ewy z miastem Toruń, czyli na rolę w bardzo ważnym filmie, jakim jest „Prawo i pięść”, który był kręcony w Toruniu na Rynku Nowomiejskim oraz na ulicach toruńskiej starówki. Na pewno wszyscy Państwo znają balladę z tego filmu do muzyki Pana Krzysztofa Komedy „Nim wstanie dzień”. To jest utwór wykonywany tak często i tak różnie, że zakładam iż nie ma osoby, która by go nie znała. Przyznam szczerze, że osobiście uwielbiam wersję kołysankową. Pani Ewo, ogromne gratulacje i wielkie dzięki za całą Pani twórczość – mówił Adam Szponka, zastępca Prezydenta Miasta Torunia.

Swoją nagrodę, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego im. Poli Negri, odebrała aktorka Magdalena Różczka. W latach 2012-2014 występowała w serialu Lekarze, do którego zdjęcia kręcono m.in. w Toruniu.

- Bardzo się cieszę z tej nagrody. Z kilku powodów. Po pierwsze, dostaję ją właśnie tutaj w Toruniu. Dzisiaj wjeżdżając do tego miasta miałam łzy w oczach i myślałam sobie, że czuję jakbym przeżyła tutaj jedno życie pewnej lekarki Alicji – mówiła z uśmiechem aktorka. - Drugi powód jest taki, że jest to nagroda aktorska, a od jakiegoś czasu traktuję mój zawód jako trampolinę do tego, żebym mogła głośno mówić o rzeczach ważnych. Dlatego pozwolę sobie tutaj z tej sceny powiedzieć wam, że od 16 lat jestem mamą i od 16 lat zajmuję się rodziną zastępczą. Od prawie roku działa moja Fundacja Ukochani. I zachęcam was, żebyście zainteresowali się tym, czym jest rodzinna piecza zastępcza. Tym, że nie każde dziecko może od razu trafić do adopcji, jeżeli z jakichś przyczyn nie może być wychowywane przez swoich biologicznych rodziców. I o tym, że każda taka rodzina, każda jedna dorosła osoba, która mogłaby się tym zająć, jest w tej chwili na wagę złota.

Na zakończenie odbył się koncert Olgi Szomańskiej w muzycznym projekcie „Film Soul” z gościnnym udziałem Tomasza Torresa, Tomasza Tomsona Lacha i Pawła Mielewczyka pod kierownictwem artystycznym Jacka Subociałło.

Poza zastępcą Prezydenta Miasta Torunia w gali wzięli udział Edyta Macieja-Morzuch Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia oraz radni miejscy.


22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze odbywa się w dniach 25–30 czerwca 2024 r. w Toruniu. Projekcje odbędą się w Centrum Festiwalowym w CKK Jordanki, Cinema City oraz kinie plenerowym. Motywem przewodnim wydarzenia jest wieczna miłość i „Dracula” Francisa Forda Coppoli z Garym Oldmanem.

- Dzieło Coppoli jest dowodem na to, że o miłości można opowiadać na rozmaite sposoby, nie tylko komediowe i obyczajowe, ale także baśniowe i dramatyczne. Twórcy kina wykorzystują ku temu cały wachlarz gatunkowych możliwości. Dlatego tegoroczny MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze opowie o Everlasting Love — miłości wiecznej i ponadczasowej — w sposób przewrotny. Przez filmowe okulary Gary’ego Oldmana widzowie będą mogli podziwiać świat pełen mitycznych stworzeń i gorących uczuć. Mam nadzieję, że taka kinowa wariacja spodoba się naszej publiczności. Dzieło Coppoli pokażemy oczywiście na dużym ekranie podczas festiwalu - mówi Katarzyna Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest.

Pełny harmonogram festiwalu jest dostępny tutaj.

Mecenasem MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze jest Gmina Miasta Toruń, Partnerem Głównym Województwo Kujawsko-Pomorskie, Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym jest TZMO SA i Marka Bella, Sponsorami ONDE SA, PGE Toruń S.A., Apator S.A., Studio Podłóg Ablux, Apro Investment, Urbitor Sp. z o. o., Konsulat Finlandii w Toruniu oraz marka Freixenet. Partner oficjalny - Cinema City Poland. Oficjalny hotel – Hotel Bulwar.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Nowe pokolenie, klasycy i Wojciech Fibak w CSW
    Kultura, Miasto
    "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • 29 czerwca 2024 r., Smocza Łódź wypłynęła z Przystani Toruń w kierunku Gdańska.
    Eko, Miasto
    Toruń był jednym z przystanków akcji „Wspólnie dla Wisły” organizowanej przez Fundację Biznes dla Klimatu.
  • Nowa stacja roweru miejskiego
    Drogi, Miasto
    Ma już ponad tydzień, pomieści dwanaście rowerów i cieszy się zainteresowaniem. Mowa o nowej stacji roweru miejskiego Torvelo, która znajduje się nad Wisłą..
  • Dodają skrzydeł od 50 lat
    Miasto
    Żłobek Miejski nr 1 w Toruniu świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji na fasadzie placówki odsłonięto tablicę pamiątkową. Nie zabrakło tortu, prezentów, odznaczeń i występów dzieci!
  • Dagmara Zielińska i zwyciężczynie Mistrzostw Polski w klasyfikacji Open Kobiet
    Miasto
    Strażacy z całej Polski rywalizowali w Mistrzostwach Polski o tytuł „Najtwardszego strażaka” - The FireFit Champoinships. KM PSP w Toruniu zajęła 3. miejsce w w rywalizacji drużynowej.
  • "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • Otwarcie minitężni było 28 czerwca 2024 r. główną atrakcją pikniku dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.
  • 28 czerwca 2024 roku Gmina Miasta Toruń powołała Pana Jacka Smulskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej KS Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. Podjęto również decyzję o powołaniu na członka Rady Nadzorczej Pana Jacka Kannenberga. Nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Jacek Smulski jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na...
  • W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.