Jubileusz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu

Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024  r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. Królewski łańcuch zawiesił na jego szyi prezydent Torunia Paweł Gulewski.

23 czerwca 2024 r. na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczyste obchody 25. rocznicy działalności reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. Organizacja sięgająca korzeniami średniowiecza, założona w 1352 r., została decyzją sądu rozwiązana po wojnie w 1947 r. Po 50 latach niebytu do jej tradycji powrócono w 1999 r. Od tego czasu toruńscy bracia i siostry kurkowe są co roku stałym elementem kulturalnego pejzażu miasta. Uczestniczą w uroczystościach patriotycznych i ważnych miejskich wydarzeniach, a przede wszystkim organizują coroczny turniej świętojański i ceremonię Intronizacji Króla Kurkowego podczas Dni Torunia.

- W średniowieczu bractwa kurkowe były powoływane do życia, ażeby bronić miasta i mieszkańców. Był to rodzaj straży obywatelskiej, znany w całej Europie wyjaśnia Leszek Polak, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.Po reaktywacji w 1999 r. nasze bractwo zajęło się zbieraniem dokumentów, kultywowaniem i utrwalaniem swoich tradycji oraz kształtowaniem postawy, którą można opisać sentencją widniejącą na naszym sztandarze „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”.

Na jubileusz 25-lecia przyjechali do Torunia przedstawiciele Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, bracia kurkowi z Pomorza, Okręgu Bydgoskiego i Poznańskiego. Obecni byli przedstawiciele samorządu miejskiego i wojewódzkiego, w tym urzędujący i byli prezydenci Torunia, a także uczniowie VI LO. Po mszy św. w kościele garnizonowym pw. Św. Katarzyny w uroczystej paradzie członkowie bractw kurkowych i goście przeszli na Rynek Staromiejski, gdzie odbyła się uroczysta Intronizacja Króla Kurkowego.

- Bracie Władysławie, w uznaniu twoich zasług dla miasta Torunia i Bractwa, a zwłaszcza wykazanego kunsztu strzeleckiego, nadaję Ci godność Króla Kurkowego Anno Domini 2023 Toruńskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Jako symbol Twej godności wręczam ten oto łańcuch królewski. Tak jak i Twoi poprzednicy, bądź zawsze wierny swemu miastu i bractwu!wygłosił uroczysty akt prezydent Torunia Paweł Gulewski, nakładając łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu Władysławowi Kołybskiemu.

Potem pasowano dwóch Rycerzy Króla – zostali nimi bracia Józef Jarosz i Paweł Liberadzki. Wybrano też Pierwszą, Drugą i Trzecią Damę – siostry Agnieszkę Wyrwas, Agnieszkę Zielińską i Annę Jamroży. Następnie król elekt musiał się wykazać hartem ducha, wychylając duszkiem okazały puchar piwa. Zgodnie z tradycją przyjął też podarunki od innych bractw.

Strzelecka tradycja kurkowa, z którą nasze Bractwo Kurkowe przybywa dzisiaj, jak co roku, na Rynek Staromiejski, to esencja tradycji i dziejów Torunia. Całe Bractwo, a wiec byłych i obecnych braci kurkowych oraz damy kurkowe proszę o przyjęcie okolicznościowych życzeń – mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Ważne jest to, że 25 lat po swojej reaktywacji Kurkowe Bractwo Strzeleckie podkreśla swoje mocne związki ze średniowiecznym, mieszczańskim i kopernikańskim Toruniem.

Podczas uroczystej ceremonii na rynku nagrody otrzymali zwycięzcy brackich strzelań świętojańskich:

  • o Puchar Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego – Piotr Frątczak, KBS Piechcin
  • o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Łukasza Walkusza – Maciej Czechowski, KBS Toruń
  • do Tarczy Reaktywacji Bractwa w Toruniu – Andrzej Przewłocki z Kościerzyny
  • do Tarczy Memoriału Krzysztofa Sobczaka (Złoty Pierścień) – Piotr Frączak, KBS Piechcin
  • do Tarczy Królewskiej – Zofia Orlik, KBS Toruń
  • z pistoletu sportowego – Rafał Mierzwiński, Toruń
  • strzelania do Kura na zakończenie turnieju – Zofia Orlik, KBS Toruń

Jubileuszowa uroczystość była okazją do uhonorowania osób i instytucji zasłużonych dla toruńskiego bractwa.

Krzyżami Komandorskimi z Mieczami Orderu Zasługi Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP odznaczono byłego prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i marszałka województwa Piotra Całbeckiego (otrzyma w późniejszym terminie), a Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP brata Leszka Polaka.

Wręczono też krzyże zasługi przyznane przez KBS Toruń - komandorskie (Piotr Całbecki, Wojciech Grochowski, Michał Zaleski, Lech Magnuszewski) oraz oficerskie (Czesław Michalski, Jan Myrcha, Jarosław Czyżewski).

Okolicznościowe ryngrafy otrzymało kilkanaście instytucji zasłużonych dla rozwoju toruńskiego bractwa, w tym Urząd Miasta Torunia.

- Na szczęście 25 lat temu znaleźli się ludzie, którzy postanowili odbudować te piękne tradycje, nawiązać do nich i dzisiaj możemy się cieszyć tym jubileuszem, wyjątkowym, bo 25 lat temu nasza Ojczyzna wstąpiła też NATOpodkreślił przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.

Z okazji jubileuszu bractwo przygotowało okolicznościową, bogato ilustrowaną publikację o dziejach Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu od czasów średniowiecznych po współczesność.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0

 



Najczęściej czytane aktualności

  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (15 sierpnia) nie wnosimy opłat. W piątek (16 sierpnia) i sobotę (17 sierpnia) strefa działa bez zmian.
  • Toruń jednym z przystanków wydarzenia Flis Wisłą „Łączymy Polskę”. Spotkanie i pokaz filmowy odbędzie się 14 sierpnia br. na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Pierwsze czternastki trafią do uprawnionych już pod koniec sierpnia. Dodatkowe świadczenie pieniężne przekazywane będzie razem z emeryturą lub rentą za wrzesień.
  • Planujesz budowę domu w Toruniu? Jesteś deweloperem, chcącym inwestować w budownictwo jednorodzinne? W  portfolio inwestycyjnym opublikowanym na stronie Centrum Wsparcia Biznesu  jest kilkadziesiąt działek w lewobrzeżnym Toruniu i na terenie osiedla Jar. Wydział Gospodarki Nieruchomościami przygotował kolejne tereny inwestycyjne, które zostały...
  • 29 sierpnia 1957 r. urodził się Grzegorz Ciechowski. Muzyk, poeta i lider zespołu Republika. W tym roku obchodziłby 67 urodziny. Z tej okazji chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w dniu urodzin toruńskiej legendy.
  • 15 sierpnia 2024 r. (czwartek) Urząd Miasta Torunia oraz Punkty Informacyjne Urzędu Miasta Torunia będą zamknięte. 16 sierpnia br. (piątek) UMT działa normalnie.
  • Już po raz ósmy opublikowano Ranking miast przyjaznych kierowcom. Oponeo.pl, we współpracy z aplikacją Yanosik, wzięło pod lupę największe polskie miasta, przyglądając się aspektom istotnym dla osób zmotoryzowanych. W grupie dziesięciu miast poniżej 300 tys. mieszkańców Toruń uplasował się na czwartej pozycji, broniąc zeszłorocznej lokaty.
  • Budowa ronda na skrzyżowaniu Szosy Okrężnej i ul. Gagarina to jeden z najważniejszych elementów trwającej przebudowy Szosy Okrężnej w Toruniu.