Flis Wisłą „Łączymy Polskę” w Toruniu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Flis Wisłą „Łączymy Polskę” w Toruniu

Eko, Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 sierpnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Flis Wisłą „Łączymy Polskę” w Toruniu

Toruń jednym z przystanków wydarzenia Flis Wisłą „Łączymy Polskę”. Spotkanie i pokaz filmowy odbędzie się 14 sierpnia br. na Błoniach Nadwiślańskich. 

Jak piszą organizatorzy: Flis Wisłą „Łączymy Polskę” to niepowtarzalne wydarzenie - oprócz rejsu repliką drewnianej szkuty „Oskar Kolberg” z Opatowca aż do Bałtyku śladem dawnych flisaków, będziemy robić przystanki na pokazy filmu dokumentalnego „Do ostatniej kropli” i rozmowy z jego twórcami – autorem zdjęć - Wiktorem Strumiłło oraz – w wybranych lokalizacjach - z reżyserką Ewą Ewart i współautorem scenariusza, Piotrem Nieznańskim.

 

Kluczowym elementem naszego projektu jest rejs repliką historycznej szkuty "Oskar Kolberg", który potrwa do września. Podczas tej ponad 900-kilometrowej podróży organizatorzy wydarzenia zajmierzają świętować 400-letnią historię flisactwa wiślanego. Zatrzymując się w takich miejscowościach jak: Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i wreszcie - Gdańsk, będziemy mieli okazję odkrywać i promować unikalne walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze Wisły oraz jej doliny. Flis wypłynął z Opatowca (160 km Wisły) w środę, 17 lipca. Od tamtego czasu uczestniczy wyprawy są w podróży, spotykają się z mieszkańcami miast i miasteczek nad Wisłą i rozmawiają o filmie, o zasobach wodnych i bioróżnorodności. Podsumowanie flisu planowane jest w Gdańsku w Instytucie Kultury Miejsckiej „Kunsz Wodny“ - gdzie odbędzie się ostatnie spotkanie i pokaz filmu.

- Gdy Kolumb na swoich 20-metrowych statkach poszukiwał Ameryki, na Wiśle pływały 40-metrowe szkuty, napędzane niezwykłym doświadczeniem flisaków. Dzięki ich umiejętnościom łodzie te poruszały się z prędkością i zwinnością porównywalną do desek surfingowych, często przewyższając prędkość dzisiejszych łodzi napędzanych silnikami spalinowymi. Złoty Wiek dla Polski nie byłby możliwy bez Wisły i jej dopływów, będących krwioobiegiem kraju i jedyną autostradą tamtych czasów. To właśnie nią spławiano drewno, zboże i inne towary, około 500 000 ton rocznie, z czego 300 000 ton stanowiło zboże. Na galarach, dubasach i szkutach towary te płynęły do Gdańska, skąd wyruszały w świat. W zamian wracała gotówka, która zasilała kraj. Dziś chcemy sprawdzić, co pozostało z tamtych czasów. Na Wiśle powoli odradza się turystyka, a nieliczni pasjonaci odbudowują "drewnianą flotę wiślaną". Naszym celem jest pokazanie obecnego stanu rzeki, zaproszenie do rozmowy fachowców, a nie marzycieli oraz dyskusja na temat współczesnych sposobów ratowania Wisły. Rzeki, która w sezonie letnim niemal zanika, co jest problemem zauważalnym dla wszystkich, choć nie wszyscy chcą to dostrzec. Popłyńmy, porozmawiajmy, sprawdźmy i przekażmy, co dziś mówi Wisła - podkreśla Wiktor Strumiłło, pomysłodawca i współorganizator akcji.

Podczas spływu badana jest również czystość wody w Wiśle i jej dopływach dzięki wsparciu BNP Paribas Dzięki nowemu urządzeniu w spławiku odczyt zasolenia wody widoczny będzie w aplikacji i zapisany w bazie danych, do której dostęp ma Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenia innych krajów pokazują, że tzw. citizen science, czyli nauka obywatelska może być wsparciem państwowego monitoringu wód. Taki społeczny monitoring pozwala pozyskać dane o podstawowych parametrach jakości wody  z miejsc, które nie są objęte systematycznym i profesjonalnym monitoringiem. Trend ten zyskuje w ostatnich latach na popularności, m.in. dzięki rozwojowi Internetu i nowoczesnych technologii informacyjnych.

- Wisła, najdłuższa rzeka Polski i najdłuższa rzeka w zlewisku Morza Bałtyckiego, to unikalny skarb nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Jej dynamiczny, w przeważającej części nieuregulowany bieg tworzy niezwykle cenne mikrosiedliska, które stanowią dom dla wielu gatunków flory i fauny. Przyroda Wisły jest zróżnicowana i pełna kontrastów, od piaszczystych wysp i urwistych skarp na brzegach po łęgi wierzbowo-topolowe, które są jednymi z najrzadszych lasów nadrzecznych w Europie. Ta różnorodność sprawia, że Wisła – zwana Królową Polskich Rzek – jest i pozostaje nieocenionym rezerwuarem bioróżnorodności. Wzdłuż całego biegu Wisły utworzono ponad 50 obszarów chronionych, w tym 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów oraz 5 parków krajobrazowych. Wisła jest schronieniem dla wielu rzadkich gatunków ptaków. Na jej brzegach i w dolinie można spotkać co najmniej 50 gatunków ptaków wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej oraz ponad 30 gatunków zamieszczonych na liście zagrożonych ptaków w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Dla ochrony tego nadzwyczaj cennego przyrodniczo obszaru, dolina Wisły została włączona do ogólnoeuropejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 - dodaje Piotr Nieznański z Fundacji Code for Green, organizującej flis.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii, kultury i przyrody do udziału w pokazach filmowych towarzyszących naszemu projektowi Flis Wisłą „Łączymy Polskę”. Udział we wszystkich seansach i spotkaniach jest bezpłatny.

Flis Wisłą „Łączymy Polskę“ zapowiada również 32. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się pod hasłem Szlaki.Sieci.Połączenia. Rzeka Wisła to do dziś wykorzystywany szlak wodny, który warto poznawać i odkrywać na nowo. Tegoroczne hasło EDD uświadamia społeczności, że nasze dziedzictwo, zarówno materialne, jak i niematerialne przedstawia, w jaki sposób ludzie oraz kultura są ze sobą połączeni. Wszystko za sprawą wspólnych wartości, zwyczajów, które stanowią zarówno o naszej indywidualnej, jak i wspólnej historii.

Europejskie Dni Dziedzictwa to setki wydarzeń, wystaw, spotkań, koncertów, pokazów, które co roku we wrześniu odbywają się w całej Polsce. Uczestnicy mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji
i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Przed każdą projekcją filmu „Do ostatniej kropli” uczestnicy będą mogli obejrzeć spot promujący wydarzenia odbywające się we wrześniu, w całej Polsce, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa! Zapraszamy do ich poznania oraz udziału!

Projekcja filmu i spotkanie z filmowcami odbędzie się w Toruniu podczas Festiwalu Wisły w dn. 14.08.2024 godz. 20.10 – Błonia Nadwislańskie.

 

Organizatorzy:

Fundacja Code for Green

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Partnerzy:

Miasto Grudziądz

Miasto Kraków

Miasto Gdańsk

Miasto Toruń

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Muzeum Krakowa

Muzeum Morskie w Gdańsku

BNP Paribas

Festiwal Wisły

Festiwal Dookoła Wody

Bezkres. Więcej niż restauracja 

Patronat honorowy:

Prezydenta Miasta Grudziądza

Prezydent Miasta Gdańska

Patronaty medialne:

Program Trzeci Polskiego Radia

www.kraków.pl

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Znamy kandydatkę na stanowisko dyrektora CSW „Znaki Czasu”
    Kultura, Miasto
    Anna Kompanowska kandydatką na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.
  • Komunikacja miejska w przedłużony weekend
    Miasto, MZK
    W przedłużony, sierpniowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Bussines Park Toruń
    Biznes, Miasto
    Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Warsztaty plastyczne podczas pikniku TCUS
    Miasto
    Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (15 sierpnia) nie wnosimy opłat. W piątek (16 sierpnia) i sobotę (17 sierpnia) strefa działa bez zmian.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Pierwsze czternastki trafią do uprawnionych już pod koniec sierpnia. Dodatkowe świadczenie pieniężne przekazywane będzie razem z emeryturą lub rentą za wrzesień.
  • Planujesz budowę domu w Toruniu? Jesteś deweloperem, chcącym inwestować w budownictwo jednorodzinne? W  portfolio inwestycyjnym opublikowanym na stronie Centrum Wsparcia Biznesu  jest kilkadziesiąt działek w lewobrzeżnym Toruniu i na terenie osiedla Jar. Wydział Gospodarki Nieruchomościami przygotował kolejne tereny inwestycyjne, które zostały...
  • 29 sierpnia 1957 r. urodził się Grzegorz Ciechowski. Muzyk, poeta i lider zespołu Republika. W tym roku obchodziłby 67 urodziny. Z tej okazji chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w dniu urodzin toruńskiej legendy.
  • 15 sierpnia 2024 r. (czwartek) Urząd Miasta Torunia oraz Punkty Informacyjne Urzędu Miasta Torunia będą zamknięte. 16 sierpnia br. (piątek) UMT działa normalnie.
  • Już po raz ósmy opublikowano Ranking miast przyjaznych kierowcom. Oponeo.pl, we współpracy z aplikacją Yanosik, wzięło pod lupę największe polskie miasta, przyglądając się aspektom istotnym dla osób zmotoryzowanych. W grupie dziesięciu miast poniżej 300 tys. mieszkańców Toruń uplasował się na czwartej pozycji, broniąc zeszłorocznej lokaty.
  • Budowa ronda na skrzyżowaniu Szosy Okrężnej i ul. Gagarina to jeden z najważniejszych elementów trwającej przebudowy Szosy Okrężnej w Toruniu.
  • Koncerty znakomitych muzyków, wystawa rzeźby, spotkania z fotografią i filmem składają się na Festiwal Kosmos Sztuki/ Cosmos of Art w Toruniu.