Mamy Zieloną Konstytucję | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mamy Zieloną Konstytucję

Eko, Miasto
Data publikacji: 19 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: widok z lotu ptaka na osiedle, wokół rośnie las

Zielona Konstytucja dla Torunia stała się faktem – 19 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski podpisał zarządzenie nr 137 w sprawie uszczegółowienia zasad ochrony zieleni w Toruniu w trakcie inwestycji prowadzonych na terenach należących do Gminy Miasta Toruń. Zarządzenie wchodzi w życie w dniu podpisania.

Czym jest Zielona Konstytucja? To zbiór zasad skierowanych do wykonawców inwestycji prowadzonych na terenach miejskich, mających na celu ochronę drzew i krzewów podczas planowania i prowadzenia prac.

Zgodnie z zapisami zawartymi w zarządzeniu, dbałość o drzewa i krzewy, jak i ich warunki siedliskowe ma być wykazana już na etapie planowania inwestycji. Wówczas też należy planować wdrażanie działań związanych ze zwiększeniem małej retencji.

Wśród zasad zawartych w Zielonej Konstytucji są zapisy mówiące m.in. o:

  • wykonaniu inwentaryzacji przyrodniczej (dendrologicznej) przed przystąpieniem do opracowań rozwiązań projektowych, ze szczególnym uwzględnieniem drzew cennych, a także np. wyznaczeniem strefy ochronnej drzew i krzewów, zaplanowaniem lokalizacji składowania materiałów budowlanych czy odpadów, postoju maszyn itp.;
  • stworzeniu dokumentacji zawierającej rozwiązania projektowe minimalizujące kolizje z drzewami i krzewami;
  • konieczności powołania inspektora nadzoru terenów zieleni w ramach nadzoru inwestorskiego;
  • zobowiązaniu się wykonawcy do przestrzegania zasad ochrony drzew i krzewów, a także do odtworzenia zieleni w przypadku jej uszkodzenia lub zniszczenia;
  • stworzeniu protokołu przekazania terenu, tak przed rozpoczęciem prac, jak i po ich zakończeniu;
  • właściwym zabezpieczeniu drzew i krzewów przed rozpoczęciem prac, a ich zakończeniu – uporządkowaniu terenu pokrytego zielenią w sposób dla niej bezpieczny.

Inspektorzy nadzoru terenów zielonych, powołani przez jednostki miejskie, są zobowiązani do m.in. weryfikowania dokumentacji projektowej w zakresie ochrony zieleni, sprawdzania przebiegu prac pod kątem ochrony drzew i krzewów, a także formułowania zaleceń wynikających z prowadzonych prac itp.

>>> Przejdź do treści zarządzenia 137/2024

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 20:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
    Kultura, Miasto
    Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.